Presunúť na hlavný obsah

Plnohodnotná diéta ako protipól ku všetkým výstredným: Konzumácia potravín v tejto forme je kľúčom

Zdravie a relax

Plnohodnotná diéta ani tak nie je diétou ako skôr spôsobom života. Vďaka potravinám v ich najprirodzenejšej forme zabezpečuje podporu zdravia, dlhovekosti a vyváženosti v stravovaní. Výhodou je aj to, že zakázaný nie je žiadny recept.

Diéta s potravinami v najprirodzenejšej forme 

Ako informuje odborník na stravu a dietológ pre portál lifehack.org, plnohodnotná diéta je akýmsi protipólom ku všetkým výstredným a príliš obmedzujúcim diétam súčasnosti. Ani by ju vraj sám diétou nenazýval, podľa neho ide o spôsob života, ktorý zabezpečuje podporu zdravia, dlhovekosť a vyváženosť v stravovaní: „Dobre vyvážená strava sa riadi niekoľkými pomerne základnými princípmi a v podstate pozostáva z týchto potravín: ovocie, zelenina, celé zrniečka, chudý proteín, orechy, voda,“ objasňuje. V tejto diéte alebo spôsobe stravovania teda nejde o obmedzujúce pravidlá, ale o plnohodnotnú stravu v jej najprirodzenejšej forme: „Jete celé jedlo, nie to, čo vám zostane po rafinácii, spracovaní.“

Mohlo by vás zaujímať: Zdá sa vám, že všetci naokolo chudnú a vám to nejde? Takto nájdete ten správny stravovací plán vhodný pre vás

Veľa vlákniny, podpora mozgu aj prevencia chorôb 

V jednej štúdii na americkej univerzite Yale ešte v roku 2014 dospeli k tomuto záveru: „Diéta z minimálne spracovaných potravín blízkych prírode, prevažne rastlín, je v rozhodujúcej miere spojená s podporou zdravia a prevenciou chorôb.“  Tiež strava bohatá na ovocie a zeleninu alebo iné potraviny s vysokým obsahom vlákniny ako sú celé zrná a orechy, je skutočne dôležitá pre udržanie dobrého dlhodobého zdravia a prevenciu zdravotných problémov ako sú cukrovka a rakovina. Tieto druhy potravín tiež pomáhajú nášmu telu vyrovnať sa a kontrolovať účinky zápalu. Vláknina je nevyhnutná pre zdravie našich čriev, pretože vyživuje aj zdravé baktérie v nich. Vedeli ste napr., že mozog je skutočne hladný orgán? „Využíva 25 % celkovej energie, ktorú skonzumujete z jedla. Všetko, čo však váš mozog potrebuje, aby fungoval, je nespracované jedlo.“ Takže plnohodnotná diéta je aj pre váš mozog tou správnou voľbou. 

Čítajte tiež: Okinawa diet ako cesta k novému telu: Nízkokalorická, no bohatá na živiny, aj taká môže byť premena vašej figúry

Žiadny recept nie je zakázaný

Neodškriepiteľným plusom plnohodnotnej stravy je to, že v podstate neexistujú žiadne obmedzenia. Môžete variť všetko na čo máte chuť. Žiadny recept nie je zakázaný, ak si ho dokážete vyrobiť s použitím prírodných, nespracovaným potravín a nie nakúpených polotovarov. Dobrá rada od dietológa na začiatok znie: „Zásobte sa kokosovým mliekom a konzervovanými paradajkami. Budete ich používať stále do omáčok.“

Dobrá rada ako sa držať plnohodnotnej stravy 

Precvičte si dávkové varenie. V preklade vytiahnite si na stôl svoju kuchársku knihu s receptami a naplánujte si varenie 5-tich jedál, ktoré budete počas týždňa robiť. Ak si urobíte aj dvojitú alebo trojitú porciu z niektorého z nich, plus pre vás. Budete mať zásoby plnohodnotnej stravy. 

Neprehliadnite: DASH diéta ako nový typ stravovania od lekárov: Ponúkame vám jedálniček na mieru na zastavenie vysokého tlaku

Maximalizujte svoje celkové zdravie, pohodu a vitalitu 

Niektorých z nás odrádza v plnohodnotnej diéte práve časté varenie a čas strávený v kuchyni. Avšak, tým, že prijímame potraviny v ich najprirodzenejšej forme, vyhýbame sa polotovarom a rôznym spracovaným potravinám s pridaným množstvom soli, cukrov, nasýtených tukov a ďalších nezdravých a umelých prísad. „Ak chcete maximalizovať svoje celkové zdravie, pohodu a vitalitu, rozhodne by som vám odporučil plnohodnotnú stravu,“ dodáva na záver dietológ pre spomínaný portál.