Presunúť na hlavný obsah

Pridajte do raňajok superfood, ktoré napravia vaše trávenie: Vďaka nim naštartujete metabolizmus a spálite tuk

Zdravie

Semienka sú alfou omegou zdravých tukov, ktoré by vo vašich raňajkách jednoznačne nemali chýbať. Vďaka nim sa totiž nielenže budete cítiť odľahčene, ale aj plní energie.

Raňajky sú základ dňa a mali by predstavovať príjem energetickej hodnoty, ktorá vás doslova nakopne, a to tak, že nebudete potrebovať ihneď po prebudení žiadnu kávu. 

Základom perfektne vyváženého tela je vláknina. Jej pravidelnou konzumáciou zlepšíte činnosť tráviaceho traktu prirodzenou formou a vyhnete sa tiež nafukovaniu brucha či nepríjemným ťažkostiam. Súčasťou zdravých a vyvážených raňajok by tiež mali byť semená olejnatých plodín a orechy, z ktorých každý druh je prospešný na niečo iné.

Prečítajte si tiež: 10 potravín, ktoré perfektne spaľujú tuky: Každý gram tuku dole uvítate a pomôžete si rýchlejšie do plaviek

Semená olejnatých plodín a orechy 

Predovšetkým sú skvelým zdrojom omega-3 a omega-6 polonenasýtených mastných kyselín. Potláčajú nervozitu, dodávajú nám energiu a vďaka vitamínom a minerálom nás tiež dopujú energiou. Zásluhu na tom má najmä vitamín B. Vďaka spomínanej vláknine tiež naštartujú metabolizmus, trávenie a zároveň nimi spaľujeme tuk.

Mandle sú prirodzeným zdrojom na zníženie krvného tlaku

Mandle obsahujú draslík, vďaka ktorému úspešne bojujú s vysokým krvným tlakom. Ak ním trpíte, rozhodne ich zaraďte do vášho jedálnička na pravidelnej báze. 

Vlašské orechy zlepšujú činnosť mozgu a našu sústredenosť počas dňa

Už ich tvar napovedá, že sa spájajú s naším mozgom. Podporujú jeho činnosť a to vďaka prísunu omega-3 mastných kyselín. Sme tak sústredenejší a výkonnejší, celkovo nám to lepšie „páli“.

Slnečnicové semienka

Majú antioxidačné a protizápalové účinky. Obsahujú omega-6 mastné kyseliny a sú tiež výborným zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá najmä pre ženy. Chránia naše telo pred stresom.

Tekvicové semienka

Tekvicové semienka bránia kyslosti v žalúdku a taktiež v ústach. Vďaka proteínom a vláknine prispievajú k zníženiu hmotnosti.

Ľanové semienka

Zázrak, ktorý je prevenciou voči rakovine hrubého čreva a to vďaka účinkom na pravidelnú stolicu. Ľanové semienka obsahujú omega-3, omega-6 aj omega-9 mastné kyseliny a sú bojovníkom proti cukrovke. 

Neprehliadnite: VIDEO: Je prerušovaný pôst najideálnejšia cesta k vytúženej postave? Odborník vám vysvetlí príklad jedálnička 16:8

Chia semienka

Chia semienka podporujú imunitný systém a zároveň zabraňujú vzniku svalových kŕčov. Sú vzácnym zdrojom omega-3 mastných kyselín. 

Spomínané superfoods môžete pridať do raňajok v podobe ovsených vločiek s gréckym jogurtom alebo pohánkovej kaše a doplniť čerstvým ovocím. Ponúkajú široké spektrum obmeny na každý deň či už nasladko alebo naslano.

Vyhýbajte sa potravinám s vysokým glykemickým indexom

Čo je dôležité je, aby ste sa vyhýbali potravinám s vysokým glykemickým indexom. Hladina cukru vám po ich konzumácii prudko stúpne, ale zároveň aj prudko klesne. To spôsobuje neovládateľný vlčí hlad a siahanie po nezdravých potravinách. Zabudnite tiež na rôzne pražené cereálie alebo aj tie označené ako fitness. Je dôležité kontrolovať si zloženie podľa etikety na výrobku.

- Najčítanejšie -