Presunúť na hlavný obsah

Koľko rokov si dokážeme ubrať cvičením a vyzerať mladšie? Niektorí odborníci sa zhodujú, že to môže byť až 10 rokov

Fitness

Koľko rokov si dokážeme cvičením ubrať a získať tak ospevovaný „kult mladosti“ pre seba? Fitness tréner Michael Achberger pozná odpoveď.

Dokáže vás pravidelné cvičenie urobiť mladšími? Odpoveď všetkých odborníkov zdravia znie áno. Čo všetko robí cvičenie s naším telom? Spevňuje ho, podporuje zdravý a žiarivý vzhľad pokožky, spevní kosti a je to prevencia proti depresiám. Niektorí odborníci tvrdia, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, by mohli žiť až o 10 rokov dlhšie. Okrem toho pravidelné cvičenie znižuje riziko vzniku cukrovky, rakoviny či infarktu. Teraz sa však zameriame na oblasť omladenia.

Čítajte: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

CVIČENIE POMÔŽE KRVNÉMU OBEHU

Čo sa stane, keď sa budeme zaoberať džogingom či aerobikom? Krvné cievy v našom tele budú reagovať na vyšší tlak tým, že sa rozšíria a môžu prijímať viac okysličenej krvi. Pracujúce svaly teraz ponúkajú maximálne využitie. Srdcový sval, ktorý musí pracovať efektívne a účinne, optimalizuje krvný obeh. Dobrý krvný obeh pomáha udržiavať normálny krvný tlak a podporí činnosť pľúc. Okrem džogingu a aerobiku je vhodná aj jazda na bicykli, tanec, plávanie alebo joga.

CVIČENIE UDRŽUJE v skvelom stave NÁŠ MOZOG

Len čo začneme cvičiť, mozog začne reagovať na zvýšený prietok krvi, ktorý pomáha udržiavať bunky zdravé. Jeden test vykonaný univerzitou v Minnesote ukázal, že ľudia, ktorí pravidelne športovali, zaznamenali lepšie výsledky v mentálnych testoch. Podporovať mozgové bunky je tiež skvelá prevencia proti vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby a ďalších neurodegeneratívnych ťažkostí.

Pravidelné cvičenie zvyšuje veľkosť hippokampu, čo je oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za učenie a pamäť. Okrem toho všetky druhy cvičení podporujú zdravé mozgové bunky, rovnako tak ako rast nových krvných ciev v mozgu.

CVIČENIE POMÔŽE žiarivej pokožke

Väčšina ľudí si spája žiarivú pokožku len s kozmetickou starostlivosťou.  Nie každý si však uvedomuje, že počas cvičenia sa zlepšuje cirkulácia a pokožka tak získava viac živín aj kyslíka. Svaly sú spevnené a dochádza aj k regenerácii kolagénu, ktorý udržuje pokožku pevnú, pružnú a hladkú.  Niektoré štúdie poukazujú na to, že cvičenie môže tiež znížiť výskyt akné. Okrem toho sa počas cvičenia uvoľňujú látky, ktoré pomáhajú spomaľovať procesy starnutia kože.

CVIČENIE POMÔŽE pevnosti kostí

Nikto z nás netúži po krehkých a lámavých kostiach. Pevné kosti sú najlepší spôsob, ako predchádzať zlomeninám.  Medzi ideálne druhy pohybu, ktoré pomáhajú udržať naše kosti pevné, patrí chôdza, pešia turistika, posilňovanie, džoging, chôdza po schodoch, tanec a tenis.

CVIČENIE POMÁHA PREDCHÁDZAŤ depresiám

Ak cvičíte, uvoľňujú sa v tele endorfíny, ako je serotonín či dopamín, ktoré podporujú dobrú náladu.  Cvičenie spôsobuje, že sa cítite lepšie a pomáha znižovať syndróm depresie.

CVIČENIE ZLEPŠUJE držanie tela

Ako starneme, strácame svalovú hmotu a znižuje sa nám hustota kostí.  To všetko ovplyvňuje aj naše postavenie.  Pomocou svalového tréningu si môžeme budovať svaly a pevné kosti.  Ak sa zameriame na chrbticu, podporíme jej vzpriamenú pozíciu a správne držanie celého tela.

CVIČENIE POMÔŽE NÁŠMU METABOLIZMU

Počas procesu starnutia dochádza aj k spomaľovaniu metabolických procesov.  Vďaka tomu je pre nás ťažšie predchádzať tvorbe tukových vrstiev v niektorých partiách nášho tela.  Ak chcete zvýšiť počet spaľovaných kalórií a podporiť chudnutie, začnite pravidelne cvičiť.

CVIČENIE ZLEPŠUJE NAŠU flexibilitu

Strečing pomocou pilatesu alebo jogy  udržuje naše telo flexibilné a pohyblivé.  Naťahovacie cviky podporia pohyblivosť a tvárnosť svalov.  Predchádza stuhnutiu a nepohyblivosti kĺbov.  Tým, že zvyšujeme svoju flexibilitu, znižujeme riziko vzniku poranenia kĺbov a svalov, vďaka čomu si zvyšujeme šancu na dlhší a zdravší život.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, do ktorých partií sa najviac ukladá alkohol? V dôsledku tukov na týchto miestach sa vaša postava takto mení

Mladí aj hlavou

Pravidelné telesné cvičenia umožnia znížiť kognitívne poruchy v pokročilom veku a „omladiť‟ mozog.  K tomuto záveru dospeli vedci z Duke University (USA).  Článok bol uverejnený v časopise Neurology.

Tím vedcov urobil pokus za účasti 160 dobrovoľníkov vo veku nad 55 rokov.  Všetci účastníci experimentu mali problémy s koncentráciou pozornosti, pamäti, prijatím rozhodnutia,  viedli obyčajný život, ale nikto netrpel demenciou.
Pacientov rozdelili na 4 skupiny.  Pol roka sa prvá skupina venovala trikrát týždňa aerobiku, druhá sa stravovala podľa diéty DASH, ktorú obvykle nariaďujú pri hypertenzii, tretia mala prvé a druhé a štvrtá bola kontrolná.

Značné zlepšenie výkonných funkcií mozgu bolo spozorované v prvej skupine a tiež u účastníkov, ktorí spájali aerobik a diétu. V kontrolnej skupine bolo zaregistrované postupujúce zhoršenie mozgovej činnosti.

Dobrovoľníci tiež podstúpili test, ktorý mal odhadnúť mieru kognitívnych schopností.  Po experimente sa ukazovatele značne zlepšili a priemerný „vek‟ mozgu sa zvýšil. Podľa jedného z autorov, Jamesa Alana Blumenthala, zodpovedali ukazovatele pacientov pred prieskumom 93 rokom, čo značne prekračovalo chronologický vek účastníkov. Po prieskume činil tento ukazovateľ 84 rokov.

Výsledky sú sľubné.  Len za 6 mesiacov pravidelného telesného cvičenia dokážu ľudia bez demencie, ale s kognitívnymi poruchami zlepšiť schopnosť plánovania a plniť isté kognitívne úlohy.

- Najčítanejšie -