Presunúť na hlavný obsah

Raňajky bez cukru naštartujú metabolizmus a kilá pôjdu dole: Skúste pred letom prejsť na nízkokalorický jedálniček

Chudnutie a diéty

Raňajky sú základ dňa, no práve hneď po prebudení robí väčšina z nás chybu. Ak chcete pred letom zmeniť niektoré návyky, skúste nahradiť múčne a sladké jedlá a prvé kilá pôjdu dole!

Raňajky ako základ dňa do istej miery predurčujú to, ako sa budeme cítiť. Ak ich vynechávate, telo si zvykne a hlad nepociťujete. Váš metabolizmus je vtedy spomalený. Ak sa stravujete nepravidelne, pri vynechaní raňajok môžete pociťovať točenie hlavy, potenie, únavu, nervozitu alebo slabosť. Od toho sa odvíja aj váš psychický stav a výkon nielen doobeda, ale po celý deň. 

Stojí za pozornosť: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Veľa žien však uprednostňuje raňajky nasladko alebo príliš ani neriešia to, čo si do úst dajú. Siahnu po tom, čo je po ruke alebo čo je najjednoduchšie. Prípadne si raňajky kúpia po ceste do práce. 
Croissanty, sladké pečivo, mastné šišky, lievance či palacinky, ale aj chrumkavé zapečené musli, veď to poznáte. Samé potraviny s vysokým glykemickým indexom.

Ak chcete zmeniť svoje návyky, začnite už raňajkami a nakúpte si také potraviny, ktoré môžete navzájom kombinovať počas celého týždňa. V tom sa vám zíde 7-dňový jedálniček, s ktorým budete mať jasný prehľad, čo potrebujete. Tieto raňajky sú zdravé, naštartujú váš metabolizmus a nabijú vás energiou. Zároveň vás však neukrátia o žiadne „sladké“, pretože kombinácia surovín, z ktorých pozostávajú vytvára lahodné chute. 

7-dňový vzorový jedálniček na raňajky bez cukru:

1. deň
Raňajky: ovsená kaša s ľanovými semienkami, 1/2 banánu, hrozno, 1 lyžica arašidového masla
Desiata: 125g nízkotučného tvarohu s ľanovými semienkami

2. deň
Raňajky: kaša z pohánky, 1/2 banánu, mix sušeného ovocia, lieskovo-orieškové maslo
Desiata: biely jogurt s chia semienkami, sušené moruše, arašidy

3. deň
Raňajky: pohánková kaša s kokosovým mliekom, 1/2 banánu, kúsok manga, arašidové maslo
Desiata: jablko + hrsť orechov s goji

4. deň
Raňajky: jogurt s kokosovým mliekom, orechové müsli, mango, 1/2 banánu, mandľové maslo
Desiata: grapefruit

5. deň
Raňajky: ovsená kaša s ľanovými semienkami a šalviovými semienkami, 1/2 banánu, mango, arašidové maslo
Desiata: 125 g odtučneného tvarohu s chia semienkami, 1/2 jablka, vlašské orechy

Neprehliadnite: 6 nepriateľov imunity: Ak máte pocit, že váš organizmus je vyčerpaný, zaraďte do jedálnička tieto potraviny

6. deň
Raňajky: jogurt + kokosové mlieko, müsli, banán, mandľové maslo
Desiata: proteín v mlieku

7. deň
Raňajky: pšenová kaša, banán, sušené lesné ovocie, arašidové maslo
Desiata: 1 malé jablko, proteín

Raňajky sú skvelým štartom, ako postupne zmeniť aj celkový jedálniček a životný štýl. Ak chcete pred letom zredukovať svoju váhu, prvé kilá vám pomôže zhodiť aj práve úprava jedálnička. Potom sa však váha zastaví a je samozrejme dôležité začať sa hýbať, ak ste tak ešte neurobili.

Pri príprave zvyšnej časti denného jedálnička by ste sa mali zamerať na potraviny ako: listová a koreňová zelenina, zelenina, strukoviny, morčacie mäso, ryby, vajcia, orechy a vyhýbať sa nadmernému soleniu, dresingom, klasickým prílohám v podobe sacharidov.

- Najčítanejšie -