Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Je prerušovaný pôst najideálnejšia cesta k vytúženej postave? Odborník vám vysvetlí príklad jedálnička 16:8

Chudnutie a diéty

Počuli ste už po prerušovanom pôste? Ak sa chcete dostať do formy a nechýba vám odhodlanie, toto je skutočne skvelá cesta.

Tento spôsob stravovania je síce na prvý pohľad trochu netradičný, ale funguje vraj skvele. Efektívne totiž pri ňom pracujete najmä s inzulínom a kortizolom, ktoré majú na svedomí spaľovanie, ale zároveň ovplyvňujú aj funkciu samotného tráviaceho systému. 

Deň počas prerušovaného pôstu je rozdelený na dve základné časti. Obdobie, kedy môžete jesť a kedy nie. Najzaužívanejší systém je tvorený zo 16 hodín bez jedla a 8, kedy si doprajete. V praxi to zväčša znamená, že svoj kalorický príjem delíte na dve hlavné jedlá, pričom najideálnejší model sú   skorý obed obed a večera. 

Prerušovaný pôst nie je diéta, je to štýl stravovania. Ide o plánovanie si jedál tak, aby ste z nich dostali čo najviac benefitov. V princípe sa zásadne nezmení čo jete, ale kedy to jete.

Neprehliadnite: Najlepšie cviky na zbavenie sa tukových vankúšov na bruchu: Bez tejto jednej veci to nikdy nepôjde!

VIDEO: Pozrite si rady odborníka ako na prerušovaný pôst

Takto to funguje

"Intermittent fasting, po slovensky prerušovaný pôst alebo prerušovovaná hladovka. Nie je to diéta, ale štýl časovania jedál, neurčuje nám čo jesť, ale kedy. Je to štýl, pri ktorom 16 hodín nejete a teda hladujete a zvyšných 8 hodín využijete na zjedenie všetkých kalorií, ktoré máte v daný deň zjesť. 16 hodinový pôst zahŕňa aj 8 hodín spánku. Tento pomer sa môže líšiť a môže byť kľudne aj dlhšie hladovanie a menšie okno vyhradené na jedenie alebo tak ako Vám to najlepšie vyhovuje," vysvetľuje online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek.

"Ráno nejete a teda šetríte kalórie na neskôr, v tomto okne príjmate, aby Vám to išlo ľahšie kávu, čaj, bezkalorické nápoje, vodu, perlivú vodu a teda veci, ktoré Vás nestoja žiadne kalórie. Následne na to, okolo 1, 2 poobede prerušíte hladovanie a začnete jesť a do večera do 21.00 hodiny alebo 22.00 podľa toho kedy začnete, príjmete Váš celodenný prijem," hovorí Machálek.

"Ide o štýl, ktorý sa hodí skôr do redukčnej diéty ako do naberacej fázy, kedže vtedy by toho jedla mohlo byť veľmi veľa a to by nebolo ideálne pre trávenie a využitie potrebných živín. Ja to tak robím už dlhšiu dobu a nevidím žiadne nevýhody, plne mi to vyhovuje a aj mnoho ľudi v mojom okolí ide touto cestou, pretože to je omnoho jednoduchšie na dodržanie a človek má pritom pocit, že aj v diéte je toho jedla naozaj veľa," dodáva online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek.

5 výhod prerušovanej hladovky:

 • prispieva k správnej činnosti srdca
 • účinne redukuje hmotnosť a tuk
 • reguluje cukor v krvi a redukuje inzulínovú rezistenciu
 • zvyšuje produkciu rastového hormónu
 • podporuje zdravie v boji so zápalmi

Mohlo by vás zaujímať: Doplnky, ktoré urobia z vašej spálne nové miesto: Investujte do týchto piatich vecí

Prerušovaný pôst sa hodí pre bežných ľudí, ale taktiež aj pre športovcov. Rýchlejšie výsledky dosiahnete, ak do svojho jedálnička zaradíte viac zeleniny, ovocia a zdravých jedál. Ani prerušovaná hladovka totiž neurobí zázraky, ak sa počas 8-mich hodín budete správať, akoby ste chceli dobehnúť 16 hodín pôstu. Stále platí zlaté pravidlo, prijmite len toľko, koľko počas dňa spálite.

Príklad jedálnička:

Prvý deň

 

 • 1.jedlo: Tanier s kuracím vývarom, plátok celozrnného chleba, 200 g morčacích pŕs s dusenými hríbikmi a nakrájanými cesnakovými strúčikmi.
 • 2.jedlo: 2 plátky celozrnného chleba, šunka (2 plátky), 2 listy šalátu, 1 paradajka.
 • 3.jedlo:150g vareného mäsa, 200 g zeleniny (mrkva, brokolica, ružičkový kel), olivový olej (5 gramov) so zemiakmi, či ryžou.
 • Snack: Kocka tmavej čokolády, 100 g malín. 

Druhý deň

 • 1.jedlo: 200 g vareného kuracieho mäsa, 2 plátky celozrnného chleba, polovičná hlava šalátu, 50 g nízkotučného syra. 
 • 2.jedlo: Sendvič vyrobený z dvoch plátkov celozrnného chleba, polovice avokáda pokvapkaného citrónovou šťavou a dvoch krúžkov paradajky, pohár jogurtu s nízkym obsahom tuku.
 • 3.jedlo: Polovica tuniaka bez masla zmiešaná s 2 polievkovými lyžicami fazule, jedna čerstvá paprika a trochu chilli, porcia šalátu.
 • Snack: Smoothie z menšeho banánu, 100 g jahôd, malín alebo ostružín, 1 dl ovocnej šťavy bez cukru a 1 dl odtučneného mlieka.

- Najčítanejšie -