Presunúť na hlavný obsah

Tri druhy hladu: Nedovoľte cukrovému kolotoču prebudiť ustavičný hlad!

Chudnutie a diéty

Prejaví sa náhle, neustupuje a my kvôli nemu nemôžeme myslieť na nič iné. Presne taký je náhly, neústupčivý hlad, ktorý je nočnou morou snáď každého, kto sa snaží schudnúť či udržať si váhu. Aby vás už neprepadol, zistite spolu s nami, ktoré faktory vyvolávajú hlad. Existujú tri typy hladu.

Zdravý hlad

Ak jete zdravú a vyváženú stravu v pravidelných intervaloch, tak hlad, ktorý medzi jedlami pociťujete, je zdravý. Látková premena vo vašom prípade funguje dokonale. 

Prijaté sacharidy sa primeraným tempom strávia a vstrebú do krvného obehu a glukóza sa postará o vyplavenie inzulínu, vďaka ktorému sa dostane do buniek. Celý tento proces prebieha približne tri či štyri hodiny, organizmus nie zaťažený, pričom do ďalšieho jedla, ktoré príde do štyroch hodín, budete cítiť len “príjemný hlad”. 

Prečítajte si: 7 dôvodov, prečo sa na jar chudne rýchlejšie: Naštartujte metabolizmus podľa rád fitnes trénera

Častý hlad

Nonstop zápasiť s hladom je nesmierne frustrujúce. Aj keď niečo zjete, stále by ste si dali “ešte niečo”, pretože cítite všeličo, len nie sýtosť. Kde sa teda stala chyba? Odpoveďou je prudký pokles hladiny glukózy. Ak totiž hladina krvného cukru klesne príliš rýchlo, prípadne sa dostane na nízku úroveň, vyhladnete.

K takémuto stavu napríklad dochádza, keď skonzumujete iba jednoduché sacharidy bez bielkovín - prijaté sacharidy zapríčinia prudký nárast hladiny hladiny glukózy a náhle vylúčenie inzulínu zas oveľa rýchlejší pokles hladiny krvného cukru. Následne sa opäť dostaví pocit hladu.

Ustavičný hlad

Tretím druhom hladu je nepretržitý hlad, ktorý je zo všetkých najnepríjemnejší a súčasne najnebezpečnejší. Prečo? Lebo kvôli nemu dochádza k jedeniu všetkého, čo máte po ruke. Strácate tak prehľad o počte prijatých kalórií, čo zvyčajne vedie k priberaniu. 

Ako ale ustavičný hlad vzniká? Odpoveďou je opäť nestabilná, respektíve vysoká hladina glukózy. To znamená, že hladina krvného cukru je sústavne veľmi vysoká a hlad sa dostaví zakaždým, keď klesne, hoci iba mierne. 

Neprehliadnite: Čierne zlato: Naučte sa piť kávu tak, aby za vás spaľovala tuk! Treba sa držať týchto hlavných zásad

Ako zatočiť s častým a ustavičným hladom?

Nie je to nič zložité, stačí zredukovať denné množstvo jednoduchých sacharidov. Ak ich totiž prijmete veľa, hladina krvného cukru bude ostane zvýšená na nezdravej úrovni a inzulín bude nadbytok glukózy premieňať na tuk. To vedie k priberaniu na váhe. 

Preto v jednom jedle neprijmite viac než 5 gramov jednoduchých sacharidov. Druhým pravidlom je počas dňa nepresiahnuť hranicu 20 gramov jednoduchých sacharidov.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe