Presunúť na hlavný obsah

Peniaze dokážu urobiť človeka šťastným. Ak sa blížite k tejto sume, môžete byť podľa odborníkov nadmieru spokojní

Lifestyle

Vraví sa, že materiálne veci nedokážu naplniť psychické potreby človeka natoľko, aby bol spokojný. Najnovšie však odborníci prichádzajú s vysvetlením, ktoré prekvapilo mnohých.

Podľa psychológa Abrahama Harold Maslowa existuje pyramída potrieb, ktorú každý človek potrebuje naplniť. Do nej patria základné fyzické potreby: jedlo, vodu, teplo, ale aj vlastnosti ako bezpečnosť či podporu od priateľov. Napriek tomu, že peniaze v tejto pyramíde nie sú najdôležitejšou veličinou, pravdou je, že vo svete sa bez nich funguje dosť ťažko. 

Priemerný plat

Vedci prišli s priemerom platu, ktorí by mal zaručiť spokojnosť človeka. Samozrejme, záleží to od krajiny v ktorej sa nachádza - konkrétne v meste a aké su životné náklady na život. 

Základom každého platu je, aby človeku pláca vystačila nielen na zabezpečenie, ale aj na to, aby si čo-to odložil bokom. Podľa finančných poradníkov by si mal človek odložiť aspon 20% celkového platu. To by mala byť rezerva v čase, keď sa niečo človeku stane, prípadne príde o prácu. 

Záverom výskumu, ktorý sa zameriaval na spokojnosť životného štýlu a spomínané financie je, že ak človek, ktorý žije vo väčšom meste v Európe (prirovnané k Bratislave), primeraná výška platu by mala dosahovať približne 30-tisíc eur na rok v hrubom. Ak je menšia, hrozí výskyt duševnej nepohody a väčšia dávka stresu.

Samozrejme, ak sa cena vašej výplaty pohybuje v približnej rovine, neznamená, že ste na tom zle. Odychýlka 5-tisíc eur je podľa vedcov akceptovateľná a umožňuje zachovanie štandardu, ktorý nielenže napĺňa všetky potreby, ale zároveň umožňuje aj nadštandart.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe