Presunúť na hlavný obsah

Veronika Cifrová Ostrihoňová pokrstila novú príručku online svetom kúskami starých klávesníc

Celebrity

Známa moderátorka na druhom vydaní Festivalu pre dušu uviedla do života príručku, ktorá má pomáhať rodičom a dospelým, aby lepšie pochopili, čo robia ich deti na internete a najmä vedeli predchádzať možným rizikám.

Dbať na zvýšenú bezpečnosť na internete je nesmierne dôležité. Otvorená komunikácia zo strany rodičov a dospelých je prvým krokom na ceste k predchádzaniu kyberútokov, online šikany, sexuálneho obťažovania a mnohých iných hrozieb. Aj preto sa Nadácia Orange opätovne spojila s občianskym združením IPčko, aby pripravili druhé vydanie podujatia s názvom Festival pre dušu. Odborníci z oblasti psychológie a digitálnych technológií na ňom spolu s influencermi diskutovali o témach zvyšovania digitálnej gramotnosti s cieľom znížiť riziká v online priestore, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vnútorné prežívanie. 

„V dôsledku pretrvávajúcej pandémie, vojny na Ukrajine a ďalších spoločenských i osobných tém je naša psychická odolnosť nesmierne skúšaná. Uvedomujeme si, že je dôležitá nielen pre nás dospelých, ale učiť jej by sme mali aj naše deti a mladých ľudí, ktorí sú oveľa krehkejší. Aj oni žijú v ostatných dvoch rokoch oveľa intenzívnejšie v online priestore a často si neuvedomujeme, akým rizikám v ňom čelia. Na druhom vydaní Festivalu pre dušu sme spojili tému duševného zdravia s internetovou bezpečnosťou, aby sme rodičom, učiteľom a každému, komu na vývoji detí záleží, dali rady a odporúčania, ako deti a mladých na internete sprovádzať bez nástrah,“ povedala Andrea Ungvölgyi, správkyňa Nadácie Orange.

Na podujatí, ktoré hudobne sprevádzala talentovaná hudobníčka Nina Kohout, bola do života uvedená aj unikátna príručka s názvom Bez nástrah online, ktorú napísali Zuzana Juráneková a Marek Madro z IPčka a vydali v spolupráci s Orange Slovensko. Krstnou mamou tohto sprievodcu pre rodičov bezpečným online svetom sa stala moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová. „Verím, že táto kniha bude pomáhať rodičom, aby starli s gráciou a dokázali pochopiť svoje deti. Aby nehanili internet ako taký, ale aby sa snažili pochopiť, čo tam všetko je a akým spôsobom to vplýva na ich deti a najmä, aby s deťmi komunikovali,“ povedala s úsmevom krstná mama, ktorá príručku uviedla do života posypaním kúskami kláves zo starých počítačových klávesníc. „Primárne by sme my rodičia mali vedieť, čo robia naše deti na internete, aké stránky navštevujú. Mali by sme vedieť, s kým si vymieňajú aké informácie,“ vysvetlila moderátorka dôležitosť vzniku príručky a jedným dychom dodala, že aj u nich doma bude online ochrana ťažkou témou. „Možno to hodím na manžela, nech to rieši on,“ dodala Veronika s úsmevom. 

Autori príručky dlho zvažovali, ako dospelým pomôcť dostať sa do sveta detí a sociálnych sietí. „Často sme premýšľali, ako to rodičom podať tak, aby keď zachytia nejaký pojem, ktorému ich dieťa rozumie, ale oni nie, aby mali po ruke nejakú pomôcku, kde si rýchlo pozrú, čo to znamená. Zároveň sme chceli, aby porozumeli, čo je ich úloha pri jednotlivých online fenoménoch,“ vysvetlil Marek Madro, psychológ a riaditeľ IPčka. „Veľakrát sa s internetom spájajú rôzne hrozby. My sme sa rozhodli nestrašiť. Chceme byť sprievodcom pre rodičov, pre učiteľov, pre dospelých, ktorí chcú porozumieť, čo to ten internet vlastne je, čo sa tam deje – aj to dobré aj to zlé,“ uzatvorila Zuzana Juráneková, poradkyňa IPčka. 

Knihu si môžeme kúpiť v kníhkupectvách po celom Slovensku a ešte viac podnetných rád nájdete na www.beznastrah.online.

- reklamná správa -