Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Úspech, aký sa nevidí: Maliarka Michaela Červená navrhla prebaly na limitované tenisky Vans Old Skool z roku 1977

Kariéra

Česká maliarka Michaela Červená má na konte najnovšiu spoluprácu so streetovou značkou Vans, kde sa podieľala na tvorbe unikátnych prebalov ikonického modelu Old Skool z roku 1977.

„Moja tvorba je mozaikou zloženou z pocitov, spomienok a denníkových záznamov, ktoré spracovávam intuitívnou technikou automatickej maľby. Kombinácie rôznych techník, médií a materiálov mi dávajú voľnosť a slobodu vo vyjadrení seba samej a umožňuje bezprostredný prenos prúdu myšlienok a emócií na maliarske plátno,“ Michaela Červená, maliarka s poetickým štýlom a nezvyklým prístupom. 

Čítajte tiež: Eva Doležalová a jej nový film Serpentine: O žene, ktorá zmení svoju DNA a premení sa na nový druh

 

Michaela Červená, maliarka s poetickým štýlom a nezvyklým prístupom. Definuj nám na úvod svoju umeleckú tvorbu.

Moju tvorbu by som popísala ako denníkové záznamy vychádzajúce z prežitkov a pocitov. Pracujem ako s textom, tak s automatickou kresbou a maľbou, kombinujem ich dohromady a tak vznikajú moje obrazy.

Ak sa nemýlim, maľovala si už od útleho detstva. Tušila si niekedy, že sa tým budeš aj živiť?

Áno, maľovala som rada už odmalička. Ale to, že by som sa tým mohla živiť znelo skôr ako sen.

Ateliér je často odrazom alebo pohľadom do umelcovej duše, je to akýsi jeho chrám. Kde vznikajú všetky tvoje obrazy?

V túto chvíľu mám ateliér v kláštore Gabriel Loci, je to miesto so zaujímavou atmosférou, väčšina mojich obrazov vzniká tam. Skice k obrazom si robím na rôznych miestach, snažím sa vždy zachytiť aktuálne pocity a atmosféru, takže vznikajú kdekoľvek a kedykoľvek.

O umelcoch panuje taká mienka, že lietajú stále kdesi v oblakoch. Čo teba ženie v tvorbe vpred a kedy tvoríš, ako vyzerá tvoj deň 24/7? 

Ja si skôr nedokážem predstaviť, že by som netvorila. Keď sa pár dní nedostanem do ateliéru, tak som z toho nervózna. Každý deň je iný, tým, že mám všetko vo svojich rukách. Ale väčšina dní vyzerá tak, že ráno odídem do ateliéru a som tam celý deň.

Jednou z tvojich najnovších prác je aj limitovaná kolekcia VANS x ART OF THE BOX, kde si sa podieľala na tvorbe ikonického modelu Old Skool z roku 1977 a tiež customizovaných tašiek. Čo pre teba znamená táto spolupráca a z čoho si vychádzala?

Spolupráca s Vans bola skvelá nielen preto, že je to moja obľúbená značka, ale takisto ma bavil celý koncept, bola to príjemná skúsenosť. Snažila som sa zachovať nejakú linku, ktorú mám s Vans spojenú, ako je šachovnica.

(Nielen) v rámci tejto spolupráce pracuješ s pastelovými farbami. Znázorňujú určité farby niečo konkrétne v tvojom ponímaní?

Veľa farieb mám spojených s nejakou emóciou alebo pocitom alebo treba aj s vôňou. Milujem farby a baví ma, ako v rôznych kombináciách vedľa seba komunikujú. Poslednú dobu sa však moja farebná paleta celkom zmenila. Nepracujem už toľko s pastelovými farbami, ale maľujem viac s pestrými farbami.

Neprehliadnite: Parkúrová jazdkyňa Sandra Bulík Kállayová: Všetko, čo robíte si vyžaduje vášeň, pokoru a hodiny tvrdej práce

Aký najsilnejší odkaz si vniesla do svojho obrazu alebo by si chcela vniesť?

V každom mojom obraze sú zaznamenané aktuálne pocity, niečo, čo sa odohráva v mojom živote a v mojom okolí, vždy v nich je nejaký emotívny záznam.

- Najčítanejšie -