Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Topmodelka Michaela Kocianová už nejaký čas pomáha starším: Ak ti bolo dopriate, mal by si to vrátiť späť, tvrdí

Slovenské celebrity

Rozhodli sa pomáhať najzraniteľnejším. Chcú spájať generácie a vytvoriť u mladých prirodzený rešpekt a úctu voči starším. Topmodelka z Elite Bratislava Michaela Kocianová, modelingový expert Saša Jány a ich bývalá kolegyňa z agentúry Jana Kováčová so svojím občianskym združením OZ Vetulus myslia na všetky generácie.

Aké okolnosti ťa viedli k tomu, založiť OZ Vetulus?

Už niekoľko rokov podporujem rôzne charitatívne projekty a v živote sa riadim pravidlom: "Ak ti bolo dopriate, mal by si to vrátiť späť."

Veľmi dlho som rozmýšlala nad založením vlastného občianskeho združenia, no bolo pre mňa ťažké zistiť smer, ktorým by som sa chcela uberať.  

Keď mojej babičke diagnostikovali demenciu, zistili sme, že je toho naozaj veľa, čo musí starší človek zvládnuť, nieto ešte s nejakou diagnózou. Pomáhala som jej s rôznymi právnymi úkonmi, čo by bez našej pomoci určite nezvládla sama a zámer bol teda jasný. Podobné skúsenosti mal aj môj agent Saša Jány, a tak sme sa do toho rozhodli ísť spolu. 

 

 

 

Čo je jeho hlavným poslaním? 

Hlavou víziou Vetulusu je spoločnosť, ktorá bude prejavovať úctu, rešpekt a vďaku starším občanom, spoločnosť, kde sú seniori aktívne zapojení do jej života, kde nikto nebude mať pocit, že je „neviditeľný" a na príťaž.

Našim poslaním je teda zmena postojov spoločnosti voči starším občanom a ich statusu, podpora ich aktívneho života, psychického zdravia a riešenie negatívnych spoločenských javov a diskriminácie tejto skupiny spoločnosti. Cieľom je spoločnosť, kde staroba nebude utrpením.

Aké sú jeho aktivity?

Máme niekoľko bodov (vzmena postojov spoločnosti, prepájanie organizácii, duševné zdravie seniorov, atď.). Našim cieľom je vytvoriť platformu s dôležitými informáciami, ktoré budú zrozumiteľné pre seniorov. Aktívne a dlhodobé riešenie problémov cez prepajánie organizácií a diskusých fór. Našim cieľom je mať aktívneho seniora, ktorý sa v dnešnom svete nestratí.

Čo ty sama v tomto smere považuješ za kľúčové a najpodstatnejšie?

Ja si osobne myslím, že zmena postoja mladých ľudí k seniorom je viac než nevyhnutná. Veľmi dôležité je duševné zdravie seniorov, veľkú časť trápia psychické problémy. Toto si myslím že je potrebné riešiť čím skôr. Nikto nemladneme a čoskoro sa to bude týkať aj nás.

Kedysi bolo prepojenie mladšej a staršej generácie oveľa bližšie. V súčasnosti v tomto smere vidíme mnohokrát priepasť. Ako to vnímaš ty?

Áno, v tomto bohužial spoločnosť stagnuje a je to veľmi vidieť. Kedysi bolo bežné, že celé rodiny bývali spolu a seniori boli aktívne zapájaní do celkového diania rodiny. V dnešnej dobe často seniorov odsúvame. Zamyslime sa napríklad, kedy sme naposledy videli svoju babičku/dedka? Prípadne len tak im zavolali, ako sa majú ?

Je to smutné, vedieme často veľmi hektické životy, kde bohužiaľ na seniorov neostáva čas. Samozrejme, nie je to prípad každého seniora, je úžasné, ako niektoré rodiny zapájajú aj starších členov.

No informácia, že veľké percento z nich nechce cez sviatky opustiť domovy pre dôchodcov, pretože nemajú kam ísť, je pre mňa naozaj veľmi smutná .

Akým spôsobom chcete vďaka OZ Vetulus pomôcť starším začleniť sa do života? 

Ako som už spomínala, cieľom je mať aktívneho seniora, ktorý bude mať pocit, že môže a chce využívať všetky vymoženosti dnešného sveta. Bude sa tešiť zo života, keď bude chcieť zavolá rodine, či priateľom cez facetime. Bude sa zapájať, ak mu to samozrejme zdravotný stav dovolí, do činností ako sú napr.: rôzne workshopy, akadémia tretieho veku, nordic walking a iné. Sám si bude vytvárať sieť priateľov.

Prečo je podľa teba vzdelávanie staršej generácie a jej prirodzená integrácia medzi mladšiu dôležitá?

Kedysi boli starší ľudia oceňovaní za svoje skúsenosti a inteligenciu, ktorú nadobudli počas života. V dnešnej dobe je to práve naopak, z pohľadu mladých, sú často ich názory spiatočnícke. A to je podľa mňa veľká chyba.

Myslím si, že aktívny senior je prínos pre spoločnosť. Spájanie staršej generácie s mladou má veľa pozitív pre obe strany. V tomto mi príde krásny príklad stavania škôlok pri domovoch so seniormi a následne prepájanie ich aktivít.

www.vetulus.sk
@vetulus_oz

Za fotografiami pre OZ Vetulus a celého výboru ( Miriam Benčíková-Kušnírová, MUDR. Miloš Bubán, Simona Bubánová, Martin Mác a MUDr. Elena Žigová) stojí prestížny fotograf Marcel Gonzalez – Ortiz, vyborná make up artiska Klára Surdová. O backstage video sa postarala Viktória Nolan.