Presunúť na hlavný obsah

22-ročná Slovenka založila koncept predaja luxusných kúskov z druhej ruky: Ako sa pri nákupe nenechať oklamať?

Kariéra

Prémiové módne kúsky z druhej ruky. Ako sa pri ich nákupe nenechať oklamať?

Vlastniť vysnívaný dizajnérsky kúsok a neminúť pri tom štyri výplaty či zobrať úver? Možné to je, avšak takýto nákup je potrebné robiť s rozvahou a aspoň základnými znalosťami o tom, ako sa nenechať oklamať rôznymi podvodníkmi. Pretože aj zdanlivo výhodná kúpa vás môže vyjsť draho a doma vám ostane nepodarený fejk. O tom, na čo si dať pozor pri kúpe dizajnovej módy, sme sa rozprávali s majiteľkou nového konceptu Luxed s luxusným oblečením z druhej ruky, Carolinou Danišovou. Pri najbližšom nákupe si spomeňte na tieto jej tipy.

Čítajte tiež: Kamarátky Denisa a Nikola rozbehli biznis so sekáčom nábytku. Projekt Na povale prináša jedinečné kúsky retro doby

1. Overte si predajcu – základná a kľúčová rada znie - zistite, od koho nakupujete. Dohľadajte si o ňom všetky dostupné informácie. Vyskladajte si profil predajcu, overte si jeho podnikanie v obchodnom registri, aká je história či filozofia jeho značky/konceptu. Overte si, či k nákupu dostanete doklad. Zaujímajte sa, odkiaľ pochádza ponúkaný tovar. Ak tieto informácie o predajcovi chýbajú, je to prvý signál, že k vám ako k zákazníkovi od začiatku nie je úprimný.

2. Spoznajte značku nielen podľa mena a loga  Každá značka má svoj vlastný rukopis, základné znaky, ktoré v prvom kole dokáže identifikovať aj laik. Naštudujte si preto o svojej obľúbenej značke a konkrétnom produkte čo najviac, aby ste kupovaný kus dokázali detailne porovnať s originálom. K týmto znakom patrí materiál, tvar, rozmery, vonkajšie aj vnútorné vyhotovenie, vyobrazenie a vyhotovenie loga, značky pravosti, lícovanie a kvalita prešívania, farby a ich odtieň a mnoho ďalšieho. Originál je vždy trvácny, nepára sa, nežmolkuje a aj po rokoch (v prípade kabelky) vyzerá veľmi dobre.  

3. Originál majte vždy pred očami – či už kupujete dizajnérsku kabelku, tričko alebo topánky, majte vždy pri sebe vyobrazenie pravého produktu z oficiálnej stránky či iného dôveryhodného zdroja. Dajte si záležať na tom, aby ste jeho vzor mali  správny a ideálne odfotený z rôznych uhlov zvonku aj zvnútra. Pokojne si ho vytlačte, ak nakupujete v kamennom butiku, ak na internete, originál si zobrazte v dostatočnej kvalite, aby ste dobre rozoznali detaily. Nemusíte sa cítiť nepríjemne, že si tovar dlho prehliadate, práve naopak. Produkt si tiež najprv môžete detailne naštudovať aj naživo v originálnej predajni, aby ste si ho navnímali so všetkým, čo k nemu patrí. 

4. Typografia a detaily – Ak už pred sebou máte vzor originálu a tiež kúsok, pri ktorom sa rozhodujete o kúpe, všímajte si každú maličkosť. Typografia – naštudujte si tvar, veľkosť, sklon písma, vyobrazenia loga a značky. Fejky majú často nezvládnutý font vyobrazenia písma ak ho porovnáte s originálom. Niekedy je odchýlka len v jednom písmene, preto sa treba zahrať na detektíva a všímať si aj najmenšie detaily. Uistite sa, či má produkt identifikačnú pečiatku, prípadne sériové číslo, napodobeniny ho majú častokrát duplicitné. Tieto štítky označujú krajinu, v ktorej bol produkt vyrobený, čísla definujú dátum výroby. Každá značka má vlastný kód na označovanie pravosti, preto ho poznajte ešte pred nákupom. Značky tiež používajú vlastné hologramy, rôzne symboly v rohoch a iných útrobách produktu, zlaté či strieborné detaily. Pred kúpou ich treba poznať a následne overiť, či sú prítomné. 

5. Spracovanie a materiály – Originálny prémiový či luxusný tovar má viacero benefitov, za ktoré si priplácame. Nie je to len o značke. Jedným z hlavných benefitov je trvácnosť produktu - či už hovoríme o oblečení, obuvi alebo doplnkoch ako sú kabelky, tašky a iné. Známe rokmi overené brandy garantujú výrobu výhradne z prvotriednych materiálov - či už ide o kožené, kovové alebo textilné súčasti produktu. Materiál však pre porovnanie potrebujete ohmatať, z vyobrazenia jeho pravosť dokáže rozoznať len skutočný profesionál. Preto je ideálne, ak produkt kupujete naživo v originálnej kamennej predajni.

7. Tvar a rozmery – Rozmery modelov musia byť vždy totožné s originálom, takže v prvom rade si zistite rozmery pôvodného produktu na milimetre. Následne, pri kúpe vášho kúsku neváhajte používať meter a sústreďte sa aj na centimetrové rozdiely vo výške, šírke, hĺbke produktu. Ak je rozdiel väčší ako 1-3 cm, pravdepodobne, máte pred sebou napodobeninu. Všímajte si spracovanie a šitie, dobrým znakom na odhalenie napodobeniny sú napríklad na kabelkách rytiny. Všímajte si aj doplnky a ďalšie detaily ako prívesky, rôzne zdobenia a podobne. V neposlednom rade sa pozrite aj na balenie produktu, ktoré si porovnajte s originálom.

8. Poraďte sa – Ak túžite po dizajnérskom kúsku, ale netrúfate si odhadnúť jeho pravosť, poraďte sa s niekým, kto sa v oblasti vyzná ešte pred samotným nákupom, ideálne si poradcu zoberte so sebou na nákupy. Ak takú možnosť nemáte, držte sa aspoň vyššie uvedených základných rád a na nákup zoberte napríklad kamarátku. Spoločne si, zaručene, všimnete viac detailov. 
Nepodľahnite lákavo nízkej cene – V online priestore na Facebooku či Instagrame vzniká more súkromných bazárov s kúskami na predaj, ktoré „kamarátka priviezla z Ameriky aj s účtom”. Náušnice Chanel či náramok Hermés nikdy nestoja pár desiatok Eur, nikdy nie sú „VIP gift” pre novinárov a nikdy sa cena pravých kúskov nehýbe v desiatkach Eur. Príliš nízka cena je zásadný indikátor podozrivého produktu – obzvlášť pri šperkoch či doplnkoch. 

9. Podozrivá dostupnosť – Ak je niečo naozaj nedostupné, vyhľadávané a raritné, je len malá pravdepodobnosť, že u nás na Slovensku bude tento produkt v 5 veľkostiach dostupný ihneď k odberu len pre vás. Podozrivo dostupné limitované edície či veľká kvantita veľkostí (obzvlášť pri topánkach a kabelkách) je tiež veľmi silným znakom, že niečo nie je v poriadku. Originálne limitované kúsky vyrábané v malých množstvách sú vždy nedostupné, dostanú sa maximálne v jednom kuse na Slovensko a ich cena je vyššia než pri bežných produktoch z danej značky. 
 Vôňa materiálu – Ak je to možné, svoj vysnívaný kúsok si ovoňajte. Áno, aj vôňa, resp. pach môže byť identifikátorom toho, že ide o fejk, najmä pri kabelkách a doplnkoch, ktoré sa vyrábajú z kvalitnej kože. Ak teda cítite už na začiatku nepríjemný pach syntetických materiálov a lepidla, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o napodobneninu. 

Mohlo by vás zaujímať: Ručné písmo ako vznešené umenie. Anita si založila kaligrafickú firmu, ktorú vyhľadáva aj Louis Vuitton či Chanel

O Caroline

Carolina Danišová je 22-ročná Slovenka, ktorá  študuje vo Viedni a popri tom rozbieha v Bratislave úspešné podnikanie s luxusným oblečením. Vybavená odvahou a vycibreným zmyslom pre vkus a štýl sa rozhodla otvoriť obchod pre nadšencov módy s názvom Luxed, kde si už niekoľko mesiacov plní svoj podnikateľský sen. Do slovenskej metropoly priniesla udržateľnosť, nadčasové kúsky a hlavne kamennú predajňu, ktorá v tomto segmente doteraz tak veľmi chýbala. LUXED ako priestor pre módu s pridanou hodnotou sa stal za krátku chvíľu obľúbenou fashion destináciou, čo potvrdzujú stovky zákazníkov a rýchly nárast návštevnosti. Carolina úspešne ukončila štúdium na British International School a aktuálne sa vzdeláva na Webster University vo Viedni. Vyrastala v zahraničí a mala možnosť cestovať a spoznávať svet. Svojho podnikavého ducha zúročila už popri svojom štúdiu ako lektorka angličtiny či obchodná zástupkyňa. Od malička mala rada sociálne siete, na ktorých doteraz pravidelne vytvára obsah. Je hrdá vegánka, milovníčka zvierat, zbožňuje cestovanie a módu.