Presunúť na hlavný obsah

Kamarátky Denisa a Nikola rozbehli biznis so sekáčom nábytku. Projekt Na povale prináša jedinečné kúsky retro doby

Kariéra

Poznajú sa od strednej školy a sú dôkazom toho, že keď sa spoja dve priateľky so skvelým štýlom, vie vzniknúť nielen skvelý podnikateľský projekt, ale aj zaujímavá dizajnérska kolekcia, ktorá je šetrná k životnému prostrediu.

Máme secondhandy od výmyslov sveta, no väčšinou sa jedná o oblečenie. Ako vznikol nápad vytvoriť projekt Na povale?

NIKOLA: Myšlienka vznikla už pred niekoľkými rokmi. Za symbolickú cenu sme si spolu prenajali malú kôlňu na záhrade u jedného pána a mali sme veľkú ambíciu renovovať nábytok. Samozrejme, to nebolo také ľahké, ako sa nám zdalo a tak sme tento nápad na nejakú dobu odsunuli.

DENISA: S narastajúcim trendom second-handov, bazárov či projektov s hand-made výrobkami, ktoré sa dajú v dnešnej dobe krásne zviditeľniť prostredníctvom sociálnych sietí sme si uvedomili, že nemusíme nábytok priamo prerábať, stačí začať so “sekáčom”, nakoľko veľa ľudí v dnešnej dobe vyhľadáva práve vintage kúsky, na ktorých je vidieť zub času.

Ono predpokladám, že tá realizácia je o čosi ťažšia než zháňať zaužívané kúsky oblečenia… ako ste sa možno dostali k prvým kúskom?

DENISA: Na začiatku sme začali zbierať staré, no pekné kúsky doslova z povaly našich starých mám alebo rodičov. Mali sme odložené ešte nejaké staré stoličky, ktoré sme pred rokmi svojpomocne vybrúsili a premaľovali a všetko sme to dali nafotiť našej fotografke Sáre Sarvašovej, ktorá nám doteraz fotí v podstate celý obsah Instagramu Na Povale. Na vizuálnej stránke si dávame obzvlášť záležať.

NIKOLA: Postupne, ako sme pridávali veci na náš Instagram profil, všimli sme si, že to ľudí zaujalo, dokonca si každý kúsok z našej, nazvime to “prvej kolekcie” našiel rýchlo svojho majiteľa a tak sme sa posmelili do väčších renovácií.

DENISA: Zohnali sme si pani čalúničku, ktorá nám prečalúnila niekoľko prvých kresiel a momentálne už spolupracujeme aj s jedným veľmi šikovným chalanom, ktorý spolu s otcom renovuje retro kreslá.

NIKOLA: Dnes nám už bežne píšu ľudia, či od nich nevezmeme starý nábytok, lebo ho vyhodia. No bohužiaľ, nie vždy máme na to priestor.

Prečítajte si: Dasha navrhuje lode pre milionárov. Luxus dnes vyzerá už úplne inak, ako kedysi

Ako prebieha možno renovovanie, oprava kúskov? Nie všetky sú zrejme v top stave.

DENISA: Sústredíme sa predovšetkým na renováciu starých československých kresiel z cca 60. rokov. Niektoré sa nám podaria zohnať vo veľmi dobrom stave či dokonca dizajnové kúsky od známych návrhárov ako napríklad Jaroslav Šmídek či Jindřich Halabala.

NIKOLA: Ak je reslo v dobrom stave, stačí spevniť drevenú kostru, vymeniť výplne a prečalúniť kreslo. Ak je drevo ošúchané alebo je v zlom stave, tak ho dávame kompletne zrenovovať. Celá drevená kostra sa vybrúsi, ošetrí, prelakuje alebo sa drevo namorí.

DENISA: Vždy sa tešíme, keď vidíme kreslá po renovácii a porovnáme si ich s tým, ako vyzerali v pôvodnom stave. A ešte viac, keď si ich niekto od nás kúpi a pošle nám fotku zo svojho bytu, ako tam kreslo krásne pasuje.

Čoho všetkého sa váš sortiment týka?

NIKOLA: Od maličkostí, akými sú šálky, misky, rámy na obrazy až po kreslá či stoly. Ľudia u nás nájdu kúsky v pôvodom stave ale aj po kompletnej renovácii.

DENISA: Mali sme dokonca jednu špeciálnu spoluprácu s maliarkou Luciou Sucháňovou, ktorá maľuje krásne abstrakty. Priniesli sme jej jednu starú vybrúsenú stoličku a spravila z nej skutočné umelecké dielo. Asi po pol roku si po stoličku prišla jedna milá slečna, ktorá zháňa podobné umelecké kúsky, takže o to viac sme sa tešili, že sa stolička dostala do správnych rúk. Takýchto spoluprác by sme v budúcnoti chceli viac.

Ak by ste sa mali nejako spromovať - prečo by si mal človek vybrať už vyrobenú vec namiesto inej, povedzme z typického reťazového predaja?

DENISA: Z môjho pohľadu ide o veľmi pozitívny trend vo svete, ktorý učí ľudí dávať šancu aj používaným veciam z druhej ruky. Šetrí to nielen životné prostredie, ale i peňaženku. Konkrétne starý československý nábytok vydrží roky, je kvalitný a jeho dizajn je dodnes napodobňovaný modernými reťazcami. A ešte keď sa mu dodá nový šmrnc, takýto zrenovovaný kúsok môže slúžiť niekoľko ďalších desaťročí.

Aká je ambícia tohto projektu? Predpokladám, že to nie je len o zárobku, ale aj o odkaze, o čosi hlbšej myšlienke než je samotný predaj.

DENISA: Množstvo vecí, a netýka sa to len nábytku, zbytočne končia na smetisku alebo zapadnuté prachom niekde v pivnici. Pritom, veľakrát ide o funkčné, kvalitné veci s nadčasovým dizajnom. A to je škoda.

NIKOLA: Baví nás ľuďom ukazovať, že zo starého nábytku sa dá vyčarovať niečo moderné a štýlové. Keby sme mali na to prostriedky, zrenovovali by sme všetky staré kreslá na Slovensku.

Ako momentálne fungujete? Množstvo online sekáčov, ktoré začínali, sa neskôr prepracovali aj do nejakej kammenej predajne. Je to aj váš cieľ?

DENISA: Momentálne fungujeme hlavne online. Veci pridávame na náš Instagram profil alebo na slovenskú platformu online bazáru Thrift, kde ľudia môžu predávať, kupovať či vymieňať nosené oblečenie, a v našom prípade aj nábytok. V pláne máme aj “zapožičať” niektoré kúsky, ktoré sa hneď nepredajú do second-handov, či pokojne aj kaviarní. Máme tak napríklad teraz jedno kreslo u báb v sekáči Šmrnc. Taktiež občas kreslá požičiavame aj fotografkám. Na kresle od nás svojich klientov fotila napríklad aj Katka Šlesarová či Welin.

NIKOLA: Ambíciou do budúcnosti je mať priestor alebo predajňu, čo by nám umožnilo robiť s väčším množstvom vecí, nakoľko momentálne sme kapacitne obmedzené. Tiež by sme chceli začať s príležitostnými bazármi, kam by si ľuďia mohli priamo prísť niečo od nás kúpiť.

DENISA: Páčilo by sa nám fungovať aj ako concept store, kde by sme na jednom mieste združovali viac udržateľných projektov či výrobcov. Snáď čoskoro nám to výjde.

Neprehliadnite: Silvia priniesla na Slovensko udržateľné značky pre deti. Nie je jedno, čo deťom obliekate, tvrdí