Presunúť na hlavný obsah

Dasha navrhuje lode pre milionárov. Luxus dnes vyzerá už úplne inak, ako kedysi

Lifestyle

Má netradičnú prácu, ktorú miluje a pri ktorej sa rozhodne nenudí. Češka Dasha Moranova nie je len tak obyčajnou dizajnérkou, ale umelkyňou, ktorá sa špecializuje na interiéri jácht. Ako táto práca vyzerá?

Jachty a lode - to nie sú typické prepravné prostriedky. Ako ste sa k nim dostali a ako ste si k nim vytvorili vzťah?

Ako sa to vezme - myslím, že pre viacero zemí na svete sú lode tým hlavným dopravným prostriedkom, no vy myslíte zrejme tie veľké, luxusné jachty, ktoré sa u nás moc často nevidia. Na tie som sa ako malé dievča codila pozerať do Chorvátska. Lode a more som milovala už od detstva a veľmi som si priala žiť na niekde na ostrove - čo sa mi tiež vyplnilo. Po štúdiu na UMPRUM v Prahe a v Zlíne som dostala ponuku práce na Mallore. A tam sa zrodila moja vášeň pre lode a nadchol ma námornícky dizajn.

Už ste to tu načrtli, no nedá sa mi neopýtať - akému dizajnu sa venujete?

Venujem sa interiérovému dizajnu. Podľa ma sa v tom interiéri spájajú všetky ďalšie zamerania. Nábytkový dizajn, svetelný dizajn, umenie - interiér je braný ako celok, ako niečo, čo v nás vyvoláva emócie a príjemne naladí... alespoň to je cieľom každého dizajnéra. Vytvoriť priestor, v ktorom sa človek cíti príjemne. Ten sa skladá z malých častí, ktoré bežný človek napríklad ani nevníma a nevie prečo sa v priestore cíti dobre. Je za tým správna farba interiéru, správne osvetlenie, grafika či umenie zavesené na stenách, srávny nábytok, zaujímavý objekt, socha, hudba, ale aj vôňa... všetko v nás vyvoláva určité emócie a všetko je neskutočne prepojené. A na tom milujem. Teší ma byť dizajnérou a pomáhať ľuďom bývať lepšie a zdravšie.

Prečítajte si: Ručné písmo ako vznešené umenie. Anita si založila kaligrafickú firmu, ktorú vyhľadáva aj Louis Vuitton či Chanel

My na Slovensku, a zrejme aj vo vašom rodnom Česku, máme luxus zafixovaný ako typický prepych... ako je to však v skutočnosti? Je potreba luxus dokazovať značkami, respektíve okázalými spôsobmi?

Určite nie je dôležité luuxs ukazovať značkou. Luxus je skôr v kvalite práce, v detailoch a v správne použitých materiáloch. Osobne si myslím, že dnešný luxus je niečo iné, než kedysi. Predtým luxus značil mnoho zlata, krištáľu a lesku v interiéri. Dnes sa viac zameriava na well-being. V skratke také zdraví a dobre bývanie.

Samozrejme, stále ide o použitie najlepších prírodných materiálov, drahých kameňov a hodvábnych kobercov, ale zameriavame sa na viac aj na starostlivosť o samých seba. Vybavení domov s wellnessom, saunou, bazénami, masážnych miestností a telocviční, sa stali súčasťou luxusu.

Možno keď ste to už to tak spomenuli, zašla by som do všeobecnejšej roviny - čo sa vo svete tých najštýlovejších, ale možno aj vo vašom oku, považuje za totálny gýč?

To je pekná otázka, ale myslím, že každý to vidíme trochu inak. Viacmenej to, čo ja osobne považujem za gýč je, keď sa niekto snaží mixovať všetko dokopy. Veci majú mať svoj poriadok a pravidlo číslo jeden je menej je niekedy viac.

Prešla by som teraz ku navrhovaní lodí. Čoho sa držíte a vôbec - ako tento proces prebieha?

Navrhovaní interiéru lodí je vážne trošku iný proces než ten bežný land base design. Už len keď si vezmete tvar lode, nie je tam veľmi veľa pravých uhlov. Všetko sa to navrhuje na mieru daného priestoru. 

S rokmi sa mení nielen exteriérový dizajn lodí, ale aj interiér. Spočiatku boli luxusné lode zahrnuté zlatom, dnes je to rozdielne. Samozrejme, stále sa nájdu majitelia, ktorí si potrpia na zlato a svoje 24-karátové kohútiky alebo záchodové dosky, ale tým, že sa mení aj klientela, je dnes mnoho viac mladších majiteľov jachiet. Mení sa využitie lodí a celkový interiérový dizajn. Mladí si predovšetkým chcú užiť more a čas na ňom. Preto sa lode neblýskajú zlatom, ale skôr prírodnými materiálmi, krásnym drevom, kameňom a mramorom. Aj použitie mramoru sa vyvíja, firmy prichádzajú s atypickým frezovaním a vytvárajú stále nové prvky. Každý projekt je však iný, všetko to záleží od klienta.

Každý projekt je iný a jedinečný. Odkiaľ naň ale vy čerpáte inšpiráciu? Ako prechádzate možno stereotypu a vyhoreniu?

Myslím, že každý umelec sa oprávnene obracia k prírode. Je až neskutočné, koľko úžasných tvarov, štruktúr a farieb v nej nachádzame. Inšpiráciu ale čerpám úplne všade, rada sa pozerám okolo seba, rada cestujem, navštevujem výstavy, múzea, rada pozorujem ľudí, prírodu, zvieratá...

Našťastie, nápaov mám stále veľa, ale je veľmi dôležité vedieť si prácu správne rozložiť. Často u mňa hrozí vyhorenie z nedostatku spánku než nedostatku nápadu.

A ako vyhoreniu prechádzam? Mám osemročnú dcéru Herrie, s ktorou si rada robím výlety do prírody a chodíme na dlhé prechádzky. Posledné dva roky spolu tiež cvičíme jógu. A ešte k tomu úplného oddychu by som všetkým odporučila Wima Hofa a jeho dychové cvičenia. Úžasné. Studené sprchy a správne dýchanie je základ. Za relaxáciu tiež považujem pomáhanie druhým. Päť rokov som bola jedným z vedúcich združenia pre Mladých jachtárov Young professionals in Yachting, kde sme organizovali semináre a vzdelávacie programy pre mladšiu generáciu.

Na aké zo svojich diel ste najviac hrdá a prečo?

Som hrdá na tu cestu, ktorú som doposiaľ prešla a vážim si všetkých príležitostí a projektov, ktorých som bola súčasťou. Najviac si spomínam na čas strávený v Hamburgu, kde som bola súčasťou úzkeho tímu na stavbe jachty Eclipse, ktorá sa stále radí medzi tie najväčšie súkromné jachty na svete (164m). Bola to prekrásna práca s veľmi talentovanými lodnými stavbármi a inžiniermi.

Tiež si spomínam na čas strávený v Lodnýne, kde som pracovala po boku tých najtalentovanejších jachtárskych dizajnérov. Taktiež na práce pre holandského dizajnera Marcela Wanderse, kde som viedla 20-členný tím na stavbe veľmi luxusného 6* hotelu v Doze. Momentálne pracujem sama s mojím malým tímom v Amsterdame na rôznych projektoch. 

Neprehliadnite: Silvia priniesla na Slovensko udržateľné značky pre deti. Nie je jedno, čo deťom obliekate, tvrdí