Presunúť na hlavný obsah

Slow fashion ako nový životný štýl: Inšpirujte sa Slovenkami, ktoré si povedali, že im naša planéta nie je cudzia

Slovenské celebrity

O tom, že módny priemysel patrí medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia, už snáď nemožno pochybovať. Tento aspekt prispel k tomu, že sa nielen módni návrhári, ale aj jednotlivci, snažia nájsť cestu ako v tomto smere napredovať. A známe Slovenky nie sú výnimkou.

Barbara Jagušák 

Sympatická a obľúbená Barbara Babsy Jagušák je žena, ktorá témy ekológie a životného prostredia, otvára naozaj často a sú jej blízke. Babsy si veľmi dobre uvedomuje pozadie módneho biznisu a aj to, čo so sebou prináša. Sama sa snaží žiť ekologickejšie, s láskou k okolitému svetu a všetkému okolo nás. A my musíme uznať, že jej to ide skvele. Najčastejšie ju vídať v kúskoch domácich, či českých návrhárov, je známa tým, že rada podporuje domácu tvorbu a má k nej blízko. 

"Myslím, že nastal ten čas, aby si všetci ľudia uvedomili, že príroda má svoje limity a že ju nemôžeme donekonečna vyciciavať a drancovať prírodné zdroje. Vďaka tomu, že som študovala v Londýne, kde boli už vtedy veľmi moderné second handy a vintage story, som s radosťou nosila vygajdané svetre z druhej ruky (úsmev). Takže myslím, že sa uberám týmto smerom a snažím sa byť v istých veciach dôslednejšia."

Mohlo by vás zaujímať: Silvia Lakatošová by pred 50tkou mohla konkurovať aj tínedžerkám. Môže za to šport, ktorému sa venuje aj cez karanténu

"Preferujem slovenskú módu a udržateľné alternatívy k bežnému nakupovaniu, ale priznávam, že raz za čas (cca. raz ročne) si zvyknem kúpiť aj niečo vo fast fashion reťazcoch. Dbám pritom na nadčasovosť strihu, kvalitu materiálu a univerzálnosť kúsku. Nekupujem oblečenie len tak pre potešenie a hlavne sa vyhýbam trendom, ktoré vyjdú z módy po jednej sezóne."

 

Linda Nývltová 

Nádherná topmodelka Linda Nývltová má skutočne skvelý vkus. Cit k móde sa aj v spojitosti s jej prácou rozhodne nezaprie, no ona sama sa zamýšľa nad tým, čo si oblečie. Linda je žena, ktorá vyzerá vo všetkom perfektne, no aj napriek tomu je etický prístup k móde u nej kľúčový. Aj preto, má náš veľký obdiv. Vie čo je v živote podstatné, priority má viac ako upratané a so svojim životným štýlom je veľkou inšpiráciou. 

"Ja sa snažím podporovať značky, ktoré majú etický prístup k móde. Napríklad na Staiy.com môžete nakúpiť a tiež objaviť nové sustainable brandy. Rada nakupujem lokálne značky. Aspoň oblečenie necestuje cez pol planéty."

 


Diana Hágerová

Očarujúca moderátorka, čerstvá dvojnásobná mama, Diana Hágerová sa radí tiež do kategórie žien, ktoré uprednostňujú  tvorbu, ktorej pôvod poznajú a vedia, kto a čo za ňou stojí. Diana vždy vyzerala skvele a navyše má výborný vkus. To, že sa čoraz viac dostáva do popredia slow fashion, lokálna tvorba a sústredenie na domácu produkciu, ovplyvnilo aj jej štýl, no v tom najlepšom.

"Nie som síce 100%-ntná slow fashionistka, no snažím sa. Odkedy sa narodila Izabelka, sebe kupujem výrazne menej oblečenia, len keď niečo naozaj potrebujem. Deťom treba oblečenie kupovať pravidelne, keďže rastú a tu si dosť fičím na slovenských značkách a oblečení, ktoré je rastúce - to znamená vydrží dlhšie. Odhadujem, že 80% vecí v skriniach mojich detí je od slovenských značiek a výrobcov, alebo sú to veci zdedené. Aj mne sa pomaly ale isto zbierajú veci, ktoré sú z udržateľných materiálov alebo od domácich značiek či návrhárov. Nepodlieham veľmi trendom a nekupujem oblečenie, ktoré ponosím jednu sezónu. Skôr siahnem po niečom, čo mi pristane, možno aj ak je to trošku drahšie, ale viem že mi daný kúsok vydrží x-rokov a viem aký je príbeh za ním."

Čítajte tiež: Materstvo jej ubralo vek a pridalo na úsmeve. Monika Beňová pri svojej dcérke výrazne omladla

"Najviac si ulietavam na už spomínanom detskom oblečení. Sledujem mnoho šikovných, slovenkých značiek a výrobcov a vždy ich rada podporím, keď u nich nájdem niečo čo potrebujeme."