Presunúť na hlavný obsah

Neverili by ste, koľko tukov zbytočne priberáte zo sladkostí: Odborník radí, ako ich dostať v jedálničku pod kontrolu

Chudnutie a diéty

Každý vieme, že sladkosti by sme mali v jedálničku skôr obmedzovať. A napriek tomu nás tá čokoláda stále láka a nedokážeme odolať. Čo s tým?

Chuť na sladké môže byť daná fyziologicky, a potom v prípade, že náš jedálniček nie je vyvážený, vyberáme si nevhodné potraviny, alebo jeme nepravidelne. Často však ide aj o príčiny psychického rázu, keď sladkosti jeme len zo zvyku, nudy alebo fungujú ako riešenie stresu.  Sladkosti milujeme a zároveň si ich často odopierame.  Tým sa dostávame opäť do stresu, ktorý zajedáme sladkým, a tak to ide stále dookola. Týka sa vás to tiež?  Ak áno, odporúčam vám pár základných rád, ako dostať sladkosti vo vašom jedálničku pod kontrolu.

Čítajte tiež: Mind diet ako cesta k novému telu: Nemusíte robiť obrovské kompromisy, aby ste dosiahli svoj cieľ, stačia tieto tri zásady

 1. Jedzte pravidelne

Pokiaľ celý deň takmer nejete, organizmus je vyhladovaný a večer vám to dá riadne najavo.  Určite to poznáte, prídete domov po celom dni, kedy ste sa nestíhali poriadne najesť a zjete všetko, čo vám príde pod ruku.  Pokiaľ budete jesť pravidelne a nebudete žiadne jedlo vynechávať, mali by chute na sladké odznieť.  Bude vám potom stačiť bežná večera, po ktorej už žiadne maškrtenie nebudete potrebovať.

2. Dbajte na správnu skladbu jedálnička

Okrem pravidelného režimu je dôležitá aj správna skladba jedálnička.  Mali by ste sa vyvarovať najmä potravinám s vysokým glykemickým indexom, ktoré rozhojdajú hladinu cukru v krvi a čoskoro po ich konzumácii bude nasledovať opäť hlad a najčastejšie siahnete práve po sladkom.  Medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom patrí napríklad biele pečivo, sladké malinovky, niektoré fastfoodové pokrmy alebo práve sladkosti.
Častou chybou je aj vynechávanie sacharidov. Telu skrátka bude energia zo sacharidov chýbať a bude sa o ne hlásiť, a to práve v podobe chutí na sladké.

 3. Nejedzte len zo zvyku, nevhodné návyky nie sú nezvratné

Veľmi často je na vine maškrtenia obyčajný návyk.  Ste zvyknutí si dať k popoludňajšej káve nejakú tortu alebo sušienku?  Potrebujete aj po výdatnom obede sladkú bodku?  Tak ako ste si návyk postupne vytvorili, je možné ho aj postupnými krôčikmi odbúrať.  Nesnažte sa však meniť všetko naraz, to väčšinou vydržíte len krátkodobo a k nevhodnému návyku sa po čase opäť vrátite.  Preto postupujte radšej pomalšie, síce vás čaká dlhšia cesta, ale tieto malé úspechy povedú k trvalej zmene.  Namiesto veľkej tortičky si dajte malý zákusok, namiesto čokoládovej tyčinky si dajte štvorček kvalitnej čokolády a pod.

4. Nebuďte otrokmi vonkajšieho toxického prostredia

V dnešnej dobe nás obklopuje prostredie, ktoré neustále láka niečo konzumovať.  Už keď ráno vyrazíte do práce a prechádzate okolo pekárne, z ktorej vanie vôňa čerstvo upečených koláčikov, kto by odolal?  V kaviarni dostanete ku káve sušienku, ktorú bezmyšlienkovito zjete, predsa ju tam nenecháte.  Po príchode do práce sa k vám rozbieha kolegyňa a prináša čokoládu, ktorú automaticky zjete, aj keď ste na ňu napríklad ani nemali chuť.  Snažte sa týmto podnetom nepodliehať, v prvom rade ich odhaľte, uvedomte si ich a potom sa im postupne učte odolávať.  Trénujte vedomé jedenie a nejedzte bezmyšlienkovite všetko, čo vám je ponúknuté.

 5. Odstráňte zo svojho okolia podnety, ktoré vás lákajú na konzumáciu sladkého

Milujete tortičky z cukrárne, okolo ktorej chodíte po ceste z práce?  Zvoľte inú cestu, choďte inou ulicou alebo aspoň prejdite na protiľahlý chodník, nech je lákadlo čo najďalej od vás.

 6. Nekupujte sladkosti, na nákup nechoďte hladní

Čo doma či v práci nemáte, to nezjete.  Pokiaľ budete na nákup chodiť sýti, ľahšie odoláte všemožným lákadlám a nebudete kupovať zbytočne sladkosti navyše.  Nevyhovárajte sa na deti či návštevy, tiež nepotrebujú jesť denne sladké.

7. Nezajedajte svoje problémy a stres sladkosťami

Situácií, ktoré riešime konzumáciou sladkostí je celý rad.  Klasicky sa jedná o stresové situácie, ktoré môžu byť vyvolané rôznymi okolnosťami.  Môže to byť dôležitá pracovná schôdzka, pracovný pohovor, skúška alebo aj úplne banálna záležitosť, ktorá je nám z nejakého dôvodu nepríjemná.  Sladkosti sú rýchlym prostriedkom, ako vo svojom tele vyvolať na chvíľu blažený pocit a slasť.  Bohužiaľ, aká je táto cesta rýchla a jednoduchá, tak je aj dosť krátkozraká.  Stresová situácia nastane znova a znova a jediným únikom, ktorý vieme, je siahnuť po sladkom.  Naučte sa tieto situácie riešiť inak ako jedlom, riaďte sa týmito pravidlami: 

Odstráňte sladkosti zo svojho dosahu, dodržujte pravidlo, že v stave najvyššieho rozrušenia nebudete jesť sladké, napätie zvládnete aj bez sladkostí, pokúste sa namiesto maškrtenia nájsť inú príjemnú činnosť (pôjdete na prechádzku  so psom, zavoláte priateľku alebo využijete relaxačné techníky).

 8. Užívajte si naplno pohodových situácií, a to bez zbytočného jedla navyše

Stáva sa vám, že si príjemné chvíľky a pohodové okamihy ešte umocňujete dobrým jedlom?  Môže to byť večerná pohoda pri televízii, stretnutie s kamarátkou nad tortička a pod. Naozaj k týmto situáciám potrebujete nejakú sladkú dobrotu?  Nie je vaše telo už tak dosť spokojné?  Zase sa vo väčšine prípadov ide o obyčajný zvyk, ktorý nie je nezvratný. Skúste nabudúce radšej s kamarátkou vyraziť do divadla alebo ešte lepšie na prechádzku alebo nejaký šport.

 9. Sladké si rozhodne nezakazujte

Ak ste milovníkmi sladkého, občas si ho plánovane bez výčitiek doprajte a pomaly ho vychutnajte.  Je to určite lepšia voľba, než si ho úplne zakazovať.  Snažte sa však zjesť len menšie množstvo a zbytočne sa neprejedať.

Neprehliadnite: Extra silný spaľovač tuku: Na tento prírodný koktejl nedajú dopustiť aj svetové topmodelky, stačia vám 3 ingrediencie

 10. Keď už maškrtíte, tak zdravo

Vyberajte si kvalitné sladkosti.  Ak ste milovníkmi čokolády, kúpte si naozaj kvalitnú čokoládu s vysokým percentom kakaa.  Má tak výraznú chuť, že vám bude na uspokojenie chuťových buniek stačiť pár štvorčekov. 
Keď vás naháňa chuť na sladké, môžete využiť aj ovocie alebo napríklad hrsť orechov.  Niekomu postačí na zahnanie chuti šálka kvalitnej kávy alebo čaju.

A osvedčená rada na záver, keď túžite po sladkom, vezmite si žuvačku alebo si choďte vyčistiť zuby a chuť na sladké je hneď preč!