Presunúť na hlavný obsah

Mind diet ako cesta k novému telu: Nemusíte robiť obrovské kompromisy, aby ste dosiahli svoj cieľ, stačia tieto tri zásady

Chudnutie a diéty

Mind diet sľubuje, že vás dostane expresne rýchlo do formy. Pritom zásady, ktorých sa pri nej musíte držať, nie sú až také limitujúce, aby ste ich nezvládli. No a za nové telo trošku odopierania stojí, no nie?

Pokiaľ ide o diétu, ktorá podporuje kognitívne zdravie a zároveň je prospešná aj pre postavu, určite je to MIND diet. Ide o kombináciou dvoch plánov zdravého stravovania: Stredomorskej diéty, ktorá je založená na stravovacích návykoch ľudí žijúcich v stredomorských krajinách a stravovacieho plánu Dash. Nebudete musieť vynaložiť ani veľké úsilie, aby ste si vyskladali jedálniček pri tejto diéte. Všetky potraviny, ktoré obsahuje sú ľahko dostupné.

Preukázalo sa, že zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, pomáha formovať figúru, ide o ideálnu prevenciu Alzheimerovej choroby a dokáže vás zbaviť problémov s migrénami.

Mohlo by vás zaujímať: Tekutý chlorofyl z pohľadu odborníka na výživu: Od zvýšenia energie po detoxikáciu tela, je to však bezpečné?

Dôraz je kladený na zvýšenie príjmu potravín s vysokým obsahom živín – ako je zelenina, orechy, bobuľové ovocie, celé zrná, ryby a hydina. Mali by ste sa však snažiť o minimalizáciu jedál s vysokým obsahom sodíka, vyprážaných produktov, pečiva a sladkostí.

Okrem toho MIND diet obmedzuje potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov (vrátane syra), avšak môžete si pri nej dopriať pohárik vína večer. 

ZÁSADY, KTORÉ SÚ KĽÚČOVÉ:

  1. Prijímajte potraviny s vysokým obsahom živín.
  2. Vylúčte jedlá s vysokým obsahom sodíka, vyprážané, pečivo a sladkosti.
  3. Odmedzte potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov.

V jedálničku by ste mali mať:

Zelená, listová zelenina

Špenát, kel, rukola, mangold sú bohaté na folát, luteín, vitamín E, betakarotén a ďalšie živiny. Či ich budete jesť surové alebo varené je len na vás. Odporúča sa konzumovať aspoň šesť porcií zelenej listovej zeleniny týždenne.

Mali by ste tiež jesť aspoň jednu "inú" zeleninu bohatú na živiny – ako je špargľa, cvikla, paprika, brokolica, kapusta, mrkva, baklažán alebo tekvica – denne. 

Celé zrná

Celé zrná – ako hnedá ryža, bulgur, ovos, quinoa, raž, špalda sú nabité minerálmi a vitamínmi prospešnými pre mozog. Sú skvelým zdrojom vlákniny, ktorá pomáha tráveniu a regulácii cukru v krvi. Dopriať by ste si mali tri alebo viac porcií týždenne.

Orechy

Orechy sú dobré pre mozog a sú bohatým zdrojom vitamínu E, vitamínov B, zdravých tukov ako aj minerálov (ako je horčík, draslík a vápnik). MIND diet odporúča mať aspoň päť porcií orechov – ako mandle, para orechy, kešu, pekanové orechy, pistácie alebo vlašské orechy – týždenne.

Bobule

Čučoriedky, maliny, černice, jahody a bobule acai sú nabité antioxidantmi a zdraviu prospešnými fytochemikáliami. Mali by ste konzumovať dve porcie bobúľ týždenne.

Strukoviny

Čierna fazuľa, cícer, biela fazuľa, sója alebo šošovica, to všetko je výborným zdrojom vitamínu B. Dajte si ich aspoň trikrát týždenne.

Morské plody a hydina

Ryby a hydina sú nielen výborným zdrojom bielkovín, ale niektoré formy sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny – najmä tučné ryby ako losos a tuniak. Ideálna je jedna porcia rýb týždenne a dve jedlá z hydiny týždenne (pokiaľ nie sú vyprážané).

Príklad jedálnička:

  • Raňajky: Miska ovsených vločiek s mandľovým mliekom, doplnená lesným ovocím a orechami 
  • Obed: Grilovaný losos s dusenou brokolicou a hnedou ryžou
  • Večera: Pečený karfiol, quinoa

Čítajte tiež: Nachádza sa vo vašom jedálničku aj týchto 5 potravín? Tieto pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi a udržiavať rovnováhu

Pokiaľ sa tohto budete držať, pozitívne výsledky uvidíte nielen na svojej postave, ale aj v emocionálnom rozpoložení a v zdravotnej rovine.

- Najčítanejšie -