Presunúť na hlavný obsah

Tekutý chlorofyl z pohľadu odborníka na výživu: Od zvýšenia energie po detoxikáciu tela, je to však bezpečné?

Zdravie a relax

Zástancovia tekutého chlorofylu tvrdia, že robí pre telo v podstate všetko... Od zvýšenia energie, cez zníženie začervenania pokožky až po detoxikáciu celého tela. Je to však skutočne pravda? Odborník na výživu vám to prezradí.

Najnovší trend nielen sociálnych sietí

Ako prezrádza hneď na úvod registrovaný dietológ pre portál health.com, často sa ho ľudia pýtajú na výživové trendy, ktoré propagujú predovšetkým sociálne siete. Od jablčného octu až po videá typu, čo všetko zjem za jeden deň. Jedným z najnovších zdravotných trendov aj na sociálnych sieťach je určite pitie tekutého chlorofylu, ktorý si dávkujete s kvapkadlom v podobe zeleného roztoku. Jeho fanúšikovia nedajú na tento zelený zázrak dopustiť. Ak ho chcete vyskúšať na vlastnej koži, dietológ vám o ňom prezradí niekoľko dôležitých vecí. 

Mohlo by vás zaujímať: Eko dietologička prezradila svojich 5 tipov na potraviny, ktoré nesmú chýbať v jej jedálničku. Inšpirujte sa!

Výskum v oblasti chlorofylu je zastaralý a obmedzený 

Možno si pojem chlorofylu pamätáme skôr z hodín prírodovedy. Chlorofyl je najrozšírenejším pigmentom v rastlinách, vrátane tých, ktoré jeme: Zelená zelenina, podobne ako kel a zelené fazuľky, sú bohatým prírodným zdrojom chlorofylu. Napríklad 1 šálka surového špenátu poskytuje 23,7 miligramov chlorofylu a 1 šálka zelených fazúľ poskytuje 8,3 miligramov chlorofylu. Ak teda zjete svoju zeleninu, získate veľa chlorofylu,“ prezrádza na úvod odborník. Avšak, keď príde reč na výskum ohľadom chlorofylu je zastaralý a obmedzený. Štúdie sa vykonávali len na zvieratách, nie na ľuďoch. 

Výživové doplnky chlorofylu si nárokujú výhody, ktoré nemusia v skutočnosti mať 

Prírodný chlorofyl nie je veľmi stabilný. Väčšina ľudí siahne po voľne predajných výživových doplnkoch, ktoré v skutočnosti obsahujú chlorofylín, polosyntetickú zmes vo vode rozpustných solí sodnej medi odvodenej od chlorofylu. Odborník tiež upozorňuje: „Výrobcovia doplnku tvrdia, že výhody tekutého chlorofylu zahŕňajú zvýšenie počtu červených krviniek, pomoc pri chudnutí, zníženie zápalu, prevenciu rakoviny a iné zdravotné benefity. Ale to, že si nárokujú tieto výhody, ešte neznamená, že sú pravdivé. Nie je dostatok výskumu, ktorý by tieto tvrdenia podporil,“ objasňuje. 

Čítajte tiež: Čo sa stane s vaším telom, ak budete pravidelne piť chlorellu? Morské riasy a ich vplyv na ľudský organizmus

Určité pozitívne účinky chlorofylu v podobe krému sú preukázané 

Existuje výskum týkajúci sa účinkov chlorofylu ako zložky topického krému: „Lokálny chlorofylín bol testovaný ako liečba rôznych kožných ochorení. Jedna štúdia zistila, že lokálny krém, ktorý obsahoval chlorofylín, sa ukázal ako bezpečná a účinná liečba akné. Akné účastníkov ukázalo zlepšenie už za 4 týždne. Ďalšia štúdia zistila, že lokálny krém, ktorý obsahoval chlorofylín, ukázal zlepšenie vrások a nepravidelnej pigmentácie pokožky poškodenej slnkom,“ hovorí odborník ďalej. 

Ideálna dávka a potenciálne vedľajšie účinky nie sú známe

Ak neexistuje dostatočný výskum ohľadom produktu, absentujú vedomosti o jeho účinnosti, ako aj o presnom množstve na použitie a možných vedľajších účinkoch. Pretože ako dobre vieme, veľa živín je prospešných v jednej konkrétnej forme, podobe alebo množstve, no vo vyšších koncentráciách sú nebezpečné: „Neexistujú žiadne všeobecné nepriaznivé účinky chlorofylínu. Niektoré známe možné mierne účinky zahŕňajú zvýšenú citlivosť na slnečné svetlo (a teda zvýšené riziko spálenia), riedku stolicu a zeleno sfarbený moč alebo výkaly. Bezpečnosť chlorofylu nebola testovaná na tehotných ženách, takže by sa mali vyhýbať konzumácii doplnkov chlorofylínu. Aj keď neboli hlásené žiadne nežiadúce účinky, stále existuje nedostatok výskumu týkajúceho sa chlorofylu, takže všetky vedľajšie účinky nemusia byť známe,“ dodáva na záver spomínaný odborník. 

Neprehliadnite: Vedľajšie účinky keto diéty: Nízky obsah sacharidov a vysoký obsah tukov sľubuje rýchle chudnutie, odborníci varujú

Vyskúšali ste už niekedy pitie tekutého chlorofylu?

spolu hlasovalo 50 ľudí

Áno
21
Nie
29