Presunúť na hlavný obsah

Čoraz populárnejšia forma zeleného čaju: V čom je matcha čaj lepší než ostatné?

Zdravie a relax

Trendový zelený čaj, matcha čaj, sa stáva veľmi rozšíreným nápojom aj u milovníkov kávy. Čo presne matcha čaj je, ako sa pripravuje a pre aké svoje zdravotné výhody je čoraz populárnejší?

Špeciálna forma zeleného čaju 

Matcha čaj znamená v preklade doslova práškový čaj. Ako informuje health.com, ak si objednáte tradičný zelený čaj, zložky z listov sa vylúhujú do horúcej vody a listy samotné sa vyhodia. S matcha čajom pijete aj skutočné listy, ktoré boli dopredu jemne rozdrvené a pripravené nasledovne: „Listy sa ručne vyberú, krátko naparia, aby sa zastavila fermentácia, potom sa sušia a nechajú odležať v chlade, čím sa prehĺbi chuť. Usušené listy sa potom drvia v kameňoch na jemný prášok,“ informuje magazín ďalej. Čaj zalievate v pomere 1 čajová lyžička matcha prášku a tretina šálky nie celkom horúcej vody. Tá sa následne šľahá, kým sa čaj nespení.

Mohlo by vás zaujímať: 5 čajov, ktoré vám pomôžu elimovať vrásky a naštartujú chudnutie: Tieto by ste si mali dopriať na dennej báze

Silným zdrojom živín a ochranou pred ochoreniami 

Keďže sa matcha čaj vyrába z vysoko kvalitného čaju a listy sa prijímajú celé, je o to silnejším zdrojom živín. Má malé množstvo vitamínov a minerálov, ale je bohatý na antioxidanty nazývané polyfenoly, ktoré sú viazané na ochranu pred srdcovými chorobami a rakovinou, ako aj na lepšiu reguláciu krvného tlaku: „Ďalší polyfenol v matcha nazývaný EGCG vo výskume dokázal, že podporuje metabolizmus a spomaľuje alebo zastavuje rast rakovinových buniek,“ dopĺňa magazín. 

Obsahuje kofeín s upozorňujúcim pokojom 

Konzumáciou celých listov môžete v matcha čaji získať trikrát toľko kofeínu ako v šálke lúhovaného tradičného zeleného čaju. Oproti kofeínu v káve však matcha vytvára „upozorňujúci pokoj“ vďaka prírodnej látke nazývanej l-theanín, ktorá navodzuje relaxáciu bez ospalosti.

Čítajte tiež: Zelené zázraky z východu, ktoré dokážu s telom zmeny na počkanie: Spirulina, matcha a pandán detoxikujú telo

Znižuje stresový hormón, zápal a obmedzuje impulzívne jedenie  

Keďže je matcha stredobodom japonských čajových obradov spojených s meditáciou, stáva sa čoraz populárnejším. Takže, ak si zaužívate takýto rituál, môže to byť pre vás určitá forma meditácie pre telo aj myseľ: „Ak sa príprava a popíjanie matcha stanú pre vás spôsobom ako spomaliť a byť v prítomnom okamihu, jeho výhody presiahnu rámec antioxidantov, ktoré poskytuje – pretože meditácia v akejkoľvek forme má nespočetné množstvo výhod,“ objasňuje magazín. Dokonca sa ukázalo, že znižuje kortizol, stresový hormón, o ktorom je známe, že podporuje chuť do jedla a zvyšuje brušný tuk. Rovnako znižuje zápal a obmedzuje impulzívne jedenie. 

Obľúbená prísada do sladkých aj slaných jedál 

Matcha je možné zakomponovať do jedál. S obľubou tento čaj využívajú aj šéfkuchári ako prísadu do sladkých, ale aj slaných jedál. Na Googli nájdete matcha mafiny, matcha brownies aj matcha pudingy či polievku, praženicu a dokonca aj matcha guacamole. Inšpirujte sa!

Neprehliadnite: Zelený čaj ako zázrak pre pleť: Používajte ho zvonka aj zvnútra a už do mesiaca uvidíte výsledky

Dobré rady na záver

Chuť matcha čaju je veľmi silná. Odborníci tiež varujú, že pri matcha je kľúčová kvalita, ktorá niečo stojí. Inými slovami, kvalitná, čerstvá, čistá matcha je drahá. Nízka cena môže byť varovným signálom pre nekvalitný produkt. 

Tiež si treba dať pozor, aby ste to s matcha čajom nepreháňali. Jedna šálka denne je v poriadku, viac už nie pre jeho silu. Rozhodne by však matcha čaj nemal byť v pitnom režime detí. 

Doprajete si aj vy radi šálku kvalitného matcha čaju?

spolu hlasovalo 83 ľudí

Áno
67
Nie
16

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe