Presunúť na hlavný obsah

Zelené zázraky z východu, ktoré dokážu s telom zmeny na počkanie: Spirulina, matcha a pandán detoxikujú telo

Chudnutie a diéty

Ak viete ako ich správne kombinovať, dokážu s telom urobiť skutočne zásadné zmeny. Pozrite sa, prečo si dopriať práve tieto zelené potraviny a aké sú ich benefity.

Tieto potraviny majú skvelé využitie a zároveň aj blahodárne účinky na náš organizmus. Detoxikujú, pomáhajú telu zbaviť sa prebytočnej vody, očisťujú od škodlivých látok a zároveň sú aj výborným zdrojom vitamínov. Rozhodne stojí za to zaradiť ich do jedánička. Pozrite sa na to, kedy sú tieto zelené zázraky z východu najúčinnejšie.

Matcha: zelený elixír zdravia

Proces výroby matcha čaju je pomerne náročným, keďže tesne predtým ako sa lístky zbierajú je nevyhnutné zabezpečiť, aby sa polia chránili pred slnkom, čo naštartuje zvýšenú tvorbu zeleného farbiva - chlorofylu. Následne sa z lístkov parou odstránia nečistoty, vysušia sa a podrvia na veľmi jemný prášok. Matcha má sladkastú, no zároveň jemne horkastú chuť s intenzívnym nádychom byliniek.

Neprehliadnite: Nápoje, ktoré naštartujú váš organizmus pred spaním. Tie správne kombinácie vám pomôžu spáliť viac kalórií aj v noci

Je to výborný a naozaj silný antioxidant, podporuje sústredenosť, pamäť, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha pri očiste čriev a má aj povzbudivé účinky na organizmus. Ideálne je dopriať si takýto čaj aspoň dvakrát denne, ak chcete vidieť pozitívny efekt.

Spirulina: dokonalá superpotravina

Spirulina má svoj názov podľa toho, že sú jej vlákna sú špirálovito stočené. Pestuje sa v Ázii, Afrike a Amerike. Jej pozitívne účinky na telo sú známe tisíce rokov. Už Aztékovia ju využívali ako prírodné antibiotikum. Má totiž skvelé antioxidačné schopnosti, antibakteriálne účinky a pôsobí ako prírodné probiotikum.

Je o nej známe, že pomáha brániť vzniku nádorových ochorení. Zároveň ide o cenný zdroj bielkovín, vitamínov B a minerálov. Najlepšie pôsobí na telo v najčistejšej forme, preto je dobré pridávať ju do ranných smoothie. 

Tip na ranné smoothie zo spiruliny:

  • 1 banán
  • hrnček mandľového mlieka
  • pár lístkov púpavy
  • 1 lyžička prášku spiruliny
  • 1 lyžička chia semienok

Prečítajte si: Zoom na pôst: Čo sa počas neho deje v tele a prečo je taký účinný?

Pandanus: Imunitné zlato

Pandán alebo pandanus sa  bežne vyskytuje v tropických oblastiach Ázie. Ide o zelené lístky, ktoré si viete u nás kúpiť v podobe prášku, či tekutého extraktu. Avšak, môžete ho pestovať aj ako izbovú rastlinu a následne lístky používať priamo do jedál. Jeho chuť je príjemne oriešková a vôňou pripomína jazmínovú ryžu.

Výborne funguje pri bolestiach žalúdka, reguluje pohyby čriev a tiež uľavuje od brušných kŕčov, odvodňuje. Zároveň má aj dobrý vplyv na funkciu imunitného systému. Preto sa odporúča dopriať si ho denne. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe