Presunúť na hlavný obsah

Detoxikačné čaje ako cesta ku kráse: Skutočne fungujú, alebo ide len o marketing?

Chudnutie a diéty

Detoxikačné čaje sľubujú hotové zázraky na počkanie? Aká je však realita? A naozaj fungujú? Zisťovali sme u odborníčky.

Číňania považujú čaje za skutočné zlato. Vedia, akú silu a pozítivne účinnky majú na náš organizmus. Nielenže si bylinky poradia s chorobami nášho fyzického tela, úžasný vplyv majú aj na mentálne zdravie. My sme zisťovali, ako je to v prípade detoxikačných čajov, či naozaj fungujú, alebo je to len marketing.

Detoxikované telo, lepšie zdravie či stratu tuku? 

"Detoxikácia organizmu je fyziologický proces, ktorý sa v našom tele deje v podstate neustále. Pečeň, obličky, pľúca, no i ďalšie orgány, prirodzene pre telo nežiaduce látky triedia, dočasne skladujú a následne zabezpečujú aj ich vylúčenie. No my sami si nevhodnými potravinam, zlým životným štýlom, robíme to, že sa to nedeje v takej miere ako je to nevyhnutné. A áno, na to môžu pomôcť aj detoxikačné čaje. Avšak je dobré piť len tie naozaj overené. Ja osobne odporúčam len matchu a oolong," vysvetľuje MUDr. Elena Gemnická, internistka. 

Inšpirujte sa: Vytvorte si look, ktorý nosili tie najmocnejšie Francúzky: Najznámejšia make-up artistka radí, ako na to

Matcha je označovaná ako kráľovná zelených čajov. Jedna šálka má totiž rovnaké nutričné hodnoty ako 10 šálok bežného zeleného čaju. Charakteristická chuť čínskeho čaju Matcha je v niečom bohatšia ako japonská verzia, lebo má oveľa výraznejšiu chuť. 

Obsahuje nesmierne veľa antioxidantov, ktoré v dnešnej uponáhľanej dobe potrebuje každý. Zrýchľuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov, pomáha eliminovať podkožný tuk a je ideálny pomocník pri redukčných režimoch.

No a v neposlednom rade má skvelý vplyv na našu myseľ. Už v minulosti bol používaný ako meditačný nástroj, ktorý prináša pokoj a harmóniu. Ak vás však trápi vysoký krvný tlak, mali by ste ho piť veľmi opatrne - jedna šálka totiž obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako káva. 

Inšpirujte sa: Make-up paletky vhodné ako darček pod stromček: Predstavujeme naše tipy, s ktorými zabodujete

Oolong pochádza z čínskeho slova Wu lung, čo znamená v preklade čierny drak. A on má skutočne ”dračiu” silu. Je strednou cestou medzi zeleným a čiernym čajom.

Má pozitívny vplyv pri liečbe kardiovaskulárnych chorôb, prechladnutí, chrípke a jeho dlhodobé užívanie spomaľuje procesy starnutia. A čo je rozhodne veľké plus, dokonale povzbudzuje organizmus. 

"Netreba však rátať s tým, že po nich výrazne schudnete. Naozaj sú vhodné na detoxikáciu. Je dôležité dopriať pečeni pravidelnú očistnú kúru. To sa v konečnom dôsledku prejaví tým, že zdravá pečeň umožní spáliť tuk a teda zbavíme sa neželaných kilogramov oveľa efektívnejšie."

- Najčítanejšie -