Presunúť na hlavný obsah

Kombinácie doplnkov stravy, ktoré môžu byť nebezpečné: Na ktoré si dávať obzvlášť pozor?

Zdravie a relax

Dokonca aj tie najbežnejšie doplnky stravy môžu mať prekvapivé interakcie s liekmi, ale aj s ďalšími doplnkami. Na ktoré kombinácie doplnkov stravy s čím si teda treba dávať obzvlášť pozor?

Veci, ktoré sú prirodzené, nemusia byť nevyhnutne bezpečné 

Ako informuje pre portál health.com docent medicíny a lekárskej výživy, ak prijímate vitamíny potrebné pre telo zo stravy, výsledkom sú zdravotné benefity. Keď je však daný vitamín v podobe doplnku stravy, tabletky, je oveľa koncentrovanejší: „Veci, ktoré sú prirodzené, nemusia byť nevyhnutne bezpečné... Spotrebitelia by nemali byť prekvapení, že existuje potenciál pre interakcie a toxicitu, pokiaľ ide o doplnky stravy,“ dodáva spomínaný odborník. 

Mohlo by vás zaujímať: Zoznam 20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbať oblúkom: Skontrolujte si, či sa nenachádzajú vo vašej kozmetike

Užívanie ktorých doplnkov stravy by ste nemali v žiadnom prípade kombinovať?

Rybí olej

Rybí olej by ste nemali užívať s liekmi na zníženie krvného tlaku. V opačnom prípade sa stane, že sa vám prudko zníži ešte viac. Pozor tiež na riziko krvácania a s tým spojenú kombináciu tohto oleja s liekmi ako ibuprofen, aspirín či naproxén. Nebezpečné pre zdravie je tiež užívanie rybieho oleja s bylinkami, ktoré spomaľujú zrážanie krvi, vrátane obľúbeného Ginkgo bilboa. 

Vápnik

Vápnik nekombinujte s liekmi na liečbu osteoporózy, liekmi na krvný tlak, antibiotikami zo skupiny tetracyklínov a chinolónov ako napríklad liek Cipro.  

Čítajte tiež: Vitamíny získané cez potravu nestačia. Dostaňte ich do seba čo najúčinnejšou cestou

Melatonín

Keďže melatonín môže spôsobiť ospalosť, ako prezrádza odborník, jeho užívanie so sedatívami ako sú benzodiazepíny, narkotiká a niektoré antidepresíva, môže spôsobiť príliš veľkú ospalosť. Melatonín môže tiež spomaliť zrážanie krvi, takže ho nekombinujte s antikoagulačnými liekmi ako je heparín alebo warfarín. Môže zvýšiť riziko vzniku modrín a krvácania. Rovnako sa mu vyhnite, ak užívate lieky na krvný tlak, pretože vám ho môže zvýšiť. Čo sa týka doplnkov stravy, vylúčte jeho spojenie s ľubovníkom bodkovaným a valeriánou, pretože majú tiež uspávacie vlastnosti. 

Vitamín D

Pri vitamíne D sú vylúčené liekové interakcie s liekmi na zníženie cholesterolu, pretože môže znížiť účinnosť týchto liekov. Rovnako pozor na lieky na krvný tlak. Pozor si dajte aj na užívanie vysokých dávok D vitamínu s diuretikami. To môže mať za následok príliš veľa vápnika v tele, čo môže spôsobiť problémy s obličkami. 

Neprehliadnite: Vitamínu D ovplyvňuje celý rad funkcií v tele: Môže jeho nedostatok vplývať na plodnosť mužov a žien?

Zinok

Ak užívate antibiotikum, ktoré obsahuje látky ako chinolón alebo tetracyklín, doplnky zinku môžu vášmu telu sťažiť vstrebávanie lieku aj zinku. Aby ste sa tomuto vyhli, uistite sa, že dostanete správne množstvo antibiotika. Užite ho dve hodiny pred alebo štyri až šesť hodín po užití doplnku zinku.To isté platí pre penicilamínové lieky, ktoré sa často používajú pri reumatoidnej artritíde. Dodržte spomínané intervaly, aby sa vám do tela dostalo dostatok tohto lieku

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe