Presunúť na hlavný obsah

Slabý imunitný systém? Podľa týchto objasnení odborníkov sa dozviete, či ho máte aj vy

Zdravie a relax

Náš obranný mechanizmus tela nás chráni pred patogénmi. U väčšiny mladých, zdravých ľudí sa imunitnému systému darí. Niekedy však nefunguje tak, ako by mal. Čo presne si však máme predstaviť pod pojmom slabý imunitný systém?

Ak fungovanie kľúčového hráča obmedzujú choroby 

Ako informuje hneď na úvod odborník pre portá health.com, jedným z kľúčových hráčov imunitného systému sú biele krvinky. Imunitné bunky a teda biele krvinky neustále cirkulujú v našom tele prostredníctvom krvného obehu a hľadajú problémy. Avšak fungovanie bielych krviniek môže ovplyvniť veľa rôznych chorôb: „Medzi nimi sú chronické stavy ako je cukrovka a rakovina, ale aj infekcie, ako je HIV. Iné stavy, vrátane niektorých autoimunitných ochorení, ako je lupus alebo reumatoidná artritída, môžu tiež spôsobiť slabý imunitný systém.“

Mohlo by vás zaujímať: Čo robiť, keď sa ozve oslabená imunita? Máme pre vás 4 praktické rady, ako ju okamžite posilniť

Ak ste nútení užívať niektoré z týchto liekov 

Imunitný systém môžu oslabiť aj niektoré lieky, ako sú kortikosteroidy, ktoré sa používajú na boj so zápalom v tele. Ďalšie lieky, ktoré môžu oslabiť imunitný systém, zahŕňajú chemoterapeutické lieky a biologické lieky,“ hovorí ďalej odborník. V tomto prípade však dodáva, že je potrebné uviesť aj to, že hoci tieto lieky oslabujú imunitný systém človeka, sú predpísané, pretože ich výhody v boji proti chorobám alebo pri kontrole prevažujú nad akýmikoľvek možnými nevýhodami.

Čtajte tiež: Naštartujte si imunitný systém: Pomôže to nielen vášmu zdraviu, ale aj telu a figúre, vraví lekárka

Ak často trpíte chrípkou 

Chrípka je ďalší vírus, ktorý podobne ako napríklad súčasný koronavírus postihuje imunokompromitovaných jedincov viac ako tých, ktorí majú zdravý imunitný systém.

Ak si svojvoľne ordinujete lieky 

Ak ste jedným z ľudí so slabým imunitným systémom, je pre vás nesmierne dôležité, aby ste dodržiavali užívanie liekov či liečby vo všeobecnosti tak, ako vám to naordinuje váš lekár. Nevynechávajte svojvoľne dávky, konkrétne druhy liekov, lebo si myslíte, že vám práve tie nerobia dobre. Vždy sa o tom porozprávajte s lekárom  a majte na pamäti: Imunitný systém je zdravší, keď je základné ochorenie v dobre udržiavanom stave,“ hovorí odborník. 

Neprehliadnite: Superpotraviny pre zdravie: Posilnite svoju imunitu prírodnou cestou

Ak neudržiavate zdravé návyky

Odborník tiež odporúča udržiavať úroveň stresu a úzkosti pod kontrolou. Zbytočne sa nestresovať, zachovávať pokoj. Rovnako udržiavať aj ďalšie zdravé návyky ako je správna výživa a pravidelné cvičenie. To všetko je pre vás prínosom, pokaľ patríte medzi ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém. No samozrejme, že v prípade ľudí so silným imunitným systémom je prevencia tiež na mieste. 

- Najčítanejšie -