Presunúť na hlavný obsah

Spôsoby ako si posilniť imunitný systém: V posledných rokoch sú na vrchole zoznamu tieto

Zdravie a relax

Zdravie, psychická pohoda a predovšetkým náš imunitný systém sú večnými témami a najmä v posledných rokoch stále viac diskutovanejšími. Odborníci prišli s účinnými spôsobmi, aby náš imunitný systém fungoval čo najefektívnejšie. Ktoré sú na vrchole zoznamu?

Imunitný systém ako vlastné ozbrojené sily tela 

Odborník oslovený portálom countryandtownhouse.com prehovoril na túto tému a o imunitnom systéme prezradil nasledovné: „Okrem toho, že nám pomáha bojovať proti infekciám, je náš imunitný systém nevyhnutný pre hojenie rán a zotavenie po zraneniach, pre zdravé starnutie a pre znižovanie rizika chorôb, ako je rakovina.“ Tiež dodáva, že imunitný systém si môžete predstaviť ako vlastné ozbrojené sily vášho tela, ktoré neustále trénujú, aby vás chránili pred zahraničnými aj domácimi hrozbami. Medzi tie zahraničné hrozby patria patogény vstupujúce do tela ako je aj ešte stále aktuálny vírus Covid-19. Domáce hrozby zahŕňajú zmutované bunky tela, ktoré sa môžu stať predrakovinovými. 

Ako hovorí, aj keď neexistuje nič také ako „posilnenie vášho imunitného systému“, existuje niekoľkovecí, ktoré môžeme urobiť, aby ste podporili svoju imunitnú obranu a zabezpečili, že bude v lepšom stave, keď bude nútená bojovať proti spomínaným hrozbám. 

Mohlo by vás zaujímať: Krilový olej ako potravina budúcnosti: Rybí olej nie je jediný super zdroj omega-3-mastných kyselín

Odstráňte zlé návyky

Treba minimalizovať veci, ktoré imunitnú funkciu oslabujú. K nim patria vaše návyky životného štýlu ako fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok kvalitného spánku a zlá výživa. Odborník tiež hovorí: „Pravidelná konzumácia priveľa soli, priveľa alkoholu a priveľa kalórií môže oslabiť našu imunitnú funkciu... Viac kalórií neznamená vždy viac základných mikroživín a dobrú imunitu. Mnohí z nás sú prejedení a zároveň podvyživení.“

Jedzte správne potraviny

Nemôžeme tvrdiť, že len jedením konkrétnych potravín a doplnkov si imunitu ako čarovným prútikom zabezpečíme, ale výživná strava môže pomôcť. Podľa odborníka živiny fungujú synergicky a nie izolovane. To znamená, že je potrebné pozerať sa na celú stravu a nie na jej jednotlivé časti: „Okrem vlákniny, prebiotík a probiotík potrebujeme na podporu imunitnej funkcie aj dostatok bielkovín, vlákniny, omega 3 tukov, vitamíny D, C, B, A, E a K, minerály ako železo, vápnik, selén a zinok a antioxidanty, ako sú medzi mnohými inými flavonoidy.“ 

Čítajte tiež: Najdôležitejší vitamín jesene chýba väčšine z nás. Doplňte si ho pravidelným konzumovaním týchto potravín

Uprednostňujte vitamín D

Ako odborník hovorí, koža vytvára vitamín D priamym slnečným žiarením (UVB pri 290-315 nm), ktoré trvá dlhšie ako 20 minút. V zimných mesiacoch bez slnka je preto o to dôležitejšie, aby sme si ho pravidelne dopĺňali a to z potravín ako mastné ryby, tvaroh, vajcia, obohatené cereálie, vegánske mlieka aj vo forme doplnku vitamínu D v tabletkovej alebo inej forme. 

Berte probiotikum

 „Zdravie čriev nemôžeme ignorovať, pretože najmenej 70 % našej imunitnej funkcie sa nachádza v gastrointestinálnom systéme, takže v súvislosti s prebiotikami a probiotikami sa robí veľa výskumov v kontexte imunitného zdravia,“ vysvetľuje odborník. Probiotiká (živé organizmy) môžete získať z potravín, ako sú prírodný jogurt, mäkký syr, tempeh, kefír, kyslá kapusta, miso a kimchi. Prebiotiká sú látky, ktoré vyživujú dobré črevné baktérie ako je vláknina. V čreve je vláknina štiepená črevnými baktériami na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré signalizujú imunitným bunkám: „Ak teda naše črevné baktérie nedostávajú dostatok vlákniny na produkciu týchto mastných kyselín s krátkym reťazcom, naše imunitné bunky nemusia fungovať najlepšie,“ dodáva. 

Nerehliadnite: Probiotiká podporujú zdravú rovnováhu baktérií: Dokážu redukovať alergie aj ekzémy

Spánok je rozhodujúci

Nakoniec, základná vec, ktorú môžete urobiť, aby ste si zaistili silnú imunitnú funkciu, je uistiť sa, že máte dostatok spánku: „Pokojné noci tiež znamenajú pokojné črevá a silnú imunitnú funkciu. Nízka kvalita a kvantita spánku môže mať škodlivý vplyv na zdravie našich čriev a imunitu. Zjednodušene povedané, aj keď je vaša strava bezchybná a optimálne obsahuje živiny podporujúce imunitu, prebiotiká a probiotiká, nekvalitný denný spánok môže zrušiť tieto diétne výhody,“ objasňuje odborník na záver. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe