Presunúť na hlavný obsah

Probiotiká, retinol, či kyselina hyaluronová: Ktoré zložky by mala vaša kozmetika obsahovať počas jesene?

Krása

V jesennom období potrebuje naša pleť špeciálnu starostlivosť. Viete, čo jej dopriať a ktoré produkty by ste naopak mali odložiť? Ak sa chcete vyhnúť akýmkoľvek kožným defektom, ovládať to je kľúčové.

1. Retinol

Kým v letnom období mu treba dať STOP-ku, teraz prichádza čas, kedy po ňom môžete opäť siahnuť. Daný vitamín A dokáže spomaliť predčasné známky starnutia, zmierňuje poškodenie pleti od každodenných vonkajších vplyvov a tiež zjednocuje tón pleti. Dokáže veľmi rýchlo stimulovať produkciu kolagénu, pôsobí proti akné a predovšetkým účinne vypĺňa vrásky.

Čítajte tiež: 5 potravín, ktoré si na jeseň musíte dopriať: Majú protizápalové účinky a chudnúci efekt je ich veľkým žiadúcim účinkom

Hoci je skvelým pomocníkom, ak ho používate, nikdy ho nekombinujte s produktami s kyselinou salicylovou, ktorá sa používa v prípravkoch na akné. Spôsobili by ste pokožke zbytočné problémy. 

2. Kyselina hyalurónová 

To čo pleť dokonale hydratuje je práve kyselina hyalurónová, aktívna látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v pleti. V podstate priťahuje a zadržiava vodu vo vnútorných vrstvách kože a vytvára vyplnený efekt. Je veľmi účinná najmä proti samotným vráskam, nejednotnej textúre a drsnému povrchu pleti. Len s pribúdajúcim vekom je treba ju pokožke dodávať, práve prostredníctvom produktov. 

Siahnite po krémoch, skvelé sú séra, ale dobré je užívať ju aj vnútorne. Má totiž aj upokojujúce a antioxidačné vlastnosti. Vďaka tomu je vhodná pre všetky typy pleti, dokonca aj pre pokožku náchylnú na ekzém.

3. Probiotiká

Hoci si ich veľa ľudí spája skôr s tráviacim systémom, probiotiká zohrávajú dôležitú úlohu aj pri starostlivosti o pokožku. Pomáhajú udržiavať kožnú bariéru zdravú tým, že regulujú produkciu mazu, udržiavajú pokožku prirodzene hydratovanú a znižujú jej citlivosť. Zároveň zmierňujú škodlivé účinky stresu a UV žiarenia. 

Mohlo by vás zaujímať Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

4. Vitamín C

Okrem toho, že sa ho odporúča užívať, mali by ste ho dopriať aj svojej pokožke. Vitamín C rozjasňuje pleť, pomáha redukovať pigmentové škvrny a výrazne urýchľuje produkciu kolagénu.

Aj tu si však dajte pozor, aby ste ho nekombinovali s produktami, ktoré obsahujú retinol a zároveň aj kyselinu salicylovú. Zbytočne by ste pleť len podráždili a presušili. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe