Presunúť na hlavný obsah

4 vekotypy, ktoré prezrádzajú to, že každý z nás starne inou rýchlosťou: Zistite, do ktorej kategórie patríte

Krása

Majú rovnaký vek, ale každý vyzerá inak. Aj vy ste sa niekedy zamysleli nad tým, čím to je? Odborníci na to majú jasné vysvetlenie.

Rok 2020 sa nesie v znamení mnohých zmien a jednou z nich je aj progres v oblasti starnutia, ktoré sa skúma nepretržite. Hovorí sa, že správnym životným štýlom a aktivitou si dokážeme ročne predĺžiť život o tri mesiace. Vedci však prišli tento rok so štúdiou, ktorá dokazuje, že každý z nás starne individuálne a dokonca aj rôzne bunky v jeho tele starnú odlišne. Na základe testovania, ktoré robili, zistili, že podľa kvality a kapacity tkaniva dokážu odhadnúť náš biologický a metabolický vek. Každý z nich je iný, no dôležité je vedieť spoznať, v ktorej časti tela starneme viac na rozdiel od ostatných.

Prečítajte si: Potraviny, ktoré vášmu telu dodajú potrebný kolagén: Prejedzte sa k pleti bez vrások

Odborníci identifikovali 4 vekotypy

Vedci zo Stanford University identifikovali zatiaľ 4 ageotypy, pričom sa domnievajú, že tento počet sa ďalším skúmaním rozšíri na viac. Zatiaľ teda možno hovoriť o nasledovných:

1. Metabolický
2. Imunitný 
3. Obličkový 
4. Pečeňový

1. Metabolický vekotyp

Metabolický vekotyp odhalil, že títo ľudia majú v krvi viac cukru a trpia na cukrovku alebo im môže hroziť. 

2. Imunitný vekotyp

Tí, ktorí majú problém s imunitným systémom majú sklony k častým zápalom a problémom so správnym fungovaním imunitného systému a obranyschopnosti.

3. Obličkový vekotyp

Tretí typ odráža problémy s plnením si funkcie obličiek. Najdôležitejší orgán spojený s vylučovaním je nepostrádateľný. 

4. Pečeňový vekotyp

Ľudia, ktorí majú problém s pečeňou, by jej mali venovať takisto pozornosť. Správne fungovanie je preto nevyhnutné a keďže patrí medzi najväčšie a najdôležitejšie orgány ľudského tela, je pochopiteľné, že od jej funkcie závisí aj zvyšok organizmu.

Neprehliadnite: Keď dovŕšite 35. rok života, začína starnutie: Aký je váš skutočný vek v porovnaní s tým biologickým?

Čím skôr tak zistíme, ktorý ageotyp sa nás týka, pričom môže ísť aj o kombináciu viacerých, tým skôr budeme vedieť lepšie pracovať s prevenciou. Správnou životosprávou a zlepšením životného štýlu vieme do istej miery ovplyvniť naše zdravie a jednotlivé poškodené bunky či tkanivá regenerovať a obnoviť. Samozrejme, určitú úlohu hrá aj genetika, to nikto nepopiera. 
Aj keď nedokážeme starnutie zastaviť, dokážeme ho aspoň čoraz viac ovplyvňovať. Viditeľné známky starnutia totiž odrážajú vnútorné fungovanie. To, čo je na povrchu a čo odráža náš vzhľad je sekundárne. No ruku na srdce, viete si predstaviť, že by ste žili niekoľko stoviek rokov? Ktovie, či by nám bol život stále taký vzácny a ako by sme s ním narábali.

Je však úžasné pozorovať, akou rýchlosťou veda v súčasnosti napreduje a čomu vďaka zapáleným mozgom výskumníkov dokážeme predchádzať, čo sa týka oblasti prevencie zdravia.