Presunúť na hlavný obsah

Najbohatší proteín v tele, ktorý je kľúčom k mladosti: Takto zvýšite jeho príjem v strave a spomalíte starnutie

Krása

Kolagén je najbohatším proteínom v tele. Nachádza sa prakticky všade: vo svaloch, pokožke, krvi, kostiach, chrupavkách i väzoch.

Kolagén podporuje elasticitu kože, drží vaše kosti a svaly v dobrej kondícii, chráni orgány a zabezpečuje správne fungovanie kĺbov a šliach v tele. S pribúdajúcim vekom sa jeho tvorba znižuje a po 45 sa už netvorí takmer vôbec. Na jeho tvorbu zle vyplýva fajčenie, nezdravá životospráva a nadmerné vystavovanie sa na slnku.   

Ako spozorujete, že vám chýba dostatok kolagénu?

Už v nižšom veku sa vám objavujú mimické vrásky, máte redšie vlasy, zhoršenú pohyblivosť, slabé nechty a u niekoho to môžu signalizovať aj pigmentové škvrny.

Zvýšte príjem kolagénu v strave

Podľa Healthline.com existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť príjem tohto proteínu. Skvelou voľbou sú počas zimy vývary z kostí. Oplatí sa investovať do kvalitného mäsa v podobe domácej sliepky. Ak neviete, čo máte v nedeľu variť na obed, polievka je už istá. V prípade, že sa nerady zvŕtate v kuchyni, môžete zájsť na obľúbené vietnamské pho. Ďalšou možnosťou je želatína. Tá je v podstate varená forma kolagénu, ktorú môžete pridávať napríklad na vrch dezertov či koláčov. Azda najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom, ako dostať kolagén do tela, je vo forme kolagénového prášku. Ten môžete pridať do vody či smoothie a jednoducho vypiť.

Inšpirujte sa: 5 jesenných vychytávok z beauty sveta: S týmto počas spánku omladnete o niekoľko rokov

5 benefitov kolagénu pre vaše telo

Znižuje bolesť kĺbov

Chrupavka s pribudajúcim vekom slabne a zhoršuje sa, čo ma za následok bolestivé a "tuhé" kĺby. Ak zvýšite v strave príjem kolagénu, zníži sa bolesť a zmiernia sa aj príznaky artritídy. Tak napríklad, v štúdii z roku 2009 účastníci výskumu užívali doplnok kolagénu typu II z kuracích krkov počas 90 dní. Výsledky ukázali, že príznaky osteoartritídy sa znížili o 40 percent, zatiaľ čo závažnosť symptómov klesla o impozantných 33 percent.

Spomalí starnutie pokožky

Jedným z najznámejších prínosov kolagénu je jeho schopnosť udržiavať pokožku mladistvú, žiarivú a vypnutú. Kolagén totiž pomáha udržiavať našu kožu zdravú a pružnú. Počas starnutia prirodzene strácame tento proteín z tela, čoho dôsledkom sú vrásky, suchá a ochabnutá koža. Dokazuje to aj výskum z roku 2014 na ženách vo veku 35 – 55 rokov. 46 z 69 žien dali užívať hydrolyzát kolagénu a zvyšok skupiny dostal iba placebo prípravok. Ženám, ktoré užívali kolagén, sa zlepšila elasticita kože už počas štyroch týždňov.

Pomáha budovať svalstvo a spaľovať tuk

Kolagén je hlavnou zložkou svalového tkaniva, takže vás neprekvapí, že má veľký vplyv, pokiaľ ide o budovanie svalovej hmoty. Navyše, kolagén obsahuje koncentrované množstvo glycínu a aminokyseliny, ktoré sa podieľajú na syntéze kreatínu. Jednoducho povedané, všetky tieto zložky sú akýmsi palivom pre svaly počas cvičenia. Starší ľudia trpiaci sarkopéniou, teda úbytkom a zhoršenou funkciou svalov, by mali takisto užívať kolagén. Ten im pomôže prinavrátiť stratenú hmotu a silu svalov.

Zmierňuje celulitídu

Celulitída je stav, keď sa vrstva tuku pod kožou vytláča proti spojivovému tkanivu, čím vytvára na pokožke drážkovaný alebo hrudkovitý vzhľad. A ako sme už spomínali, kolagén pomáha udržiavať pokožku pekne vypnutú a zdravú. No aj napriek týmto vlastnostiam ju neudrží donekonečna hladkú. Nezabúdajte na to, že celulitída je u žien neuveriteľne bežná. Odhaduje sa, že ju má 80 až 90 percent nežnejšieho pohlavia. Je to prirodzená súčasť starnutia a zmeny kože, preto či sa vám to páči alebo nie, raz dobehne pravdepodobne aj vás.

Mohlo by vás zaujímať: Jeseň na vašich perách: Chladnejšie dni si žiadajú tlmenejšie odtiene a matné tóny, vyskúšajte tieto!

Zlepšuje tráviaci systém 

Kolagén sa nachádza aj v spojivovom tkanive čreva a môže podporiť a posilniť ochrannú vrstvu tráviaceho traktu. To je veľmi dôležité, pretože zmeny v bariérovej funkcii čreva, tiež známe ako syndróm presakujúceho čreva, môžu zapríčiniť prenikanie častíc do krvného obehu. A to vedie k zápalu.

- Najčítanejšie -