Presunúť na hlavný obsah

Vitamíny, ktoré vám pomôžu udržať si mladosť. Z akých potravín ich môžete čerpať?

Krása

Nie nadarmo sa vraví, že sme tým, čo jeme. Strava, ktorú konzumujeme, má totiž obrovský vplyv nielen na kvalitu nášho života, ale aj to, ako vyzeráme.

Vitamín E 

Jeden z najpodstatnejších a najdôležitejších vitamínov, ktorého konzumáciu často prehliadame. Aj keď sa vyskytuje vo viacerých potravinách a vo všeobecnosti ho má človek dostatok, faktom býva, že jeho nedostatkom naše telo trpí - a dá sa to badať takmer okamžite. Najvýraznejším znakom je tvorba krčových žíl či bledosť pokožky, ktorú sprevádza anémia. Človek tým získava mŕtvolný vzhľad, ktorý si praje asi len málokto. Nehovoriac o tom, že nedostatok éčka dokáže narobiť neplechu pri vstrebávaní tukov a nechcené kalórie tak ostávajú na nás o čosi dlhšie. 

Ak si potrebujete doplniť tento vitamín, siahnite po oblininách, strukovinách a špenáte. Pohrdnúť by ste nemali ani kapustou, v ktorej sa éčko nachádza vo veľkej miere.

Prečítajte si: Potničkové akné trápi cez letné obdobie ako ženy, tak aj mužov: Dá sa mu predísť?

Vitamín A 

Vitamín, ktorý sa často značí ako protivráskový - a veru niet sa čomu čudovať. Jeho konzistencia sa používa vo viacerých anti-aging prípravkoch, ktoré pomáhajú zmierniť nástup vrások. Najznámejší z nich je jednoznačne retinol, ktorý nesmie chýbať v kozmetickej taštičke žiadnej ženy po 30-tke. 

Nielen táto konzistencia však dokáže telu pomôcť, ale aj jeho prírodná forma. Vitamín A totiž podporuje nielenže imunitný systém, ale zároveň obnovuje tkanivá a spevňuje pokožku. Doprajte si ho najmä cez ovocie, v ktorom má bohaté zastúpenie. Vitamín A nájdete v plodoch ako broskyne, mangá, marhule, zo zeleniny zase v paprike a mrkve. 

Vitamín C 

Najznámejší vitamín neplní dôležitú úlohu len v obranyschopnosti nášho imunitného systému, ale aj v kozmetickom priemysle. Na jeho účinky nedá dopustiť napríkald Shakira, ktorá priznáva, že si ho na pleť aplikuje denne už niekoľko rokov. Céčko totiž chráni pokožku pred pôsobením voľných radikálov a teda aj pred predčasným starnutím. Skvelý je tiež ako prevencia proti pigmentovým škvrnám a zároveň pomáha pri tvorbe kolagénových vlákien. Dosť veľa účinkov, čo poviete? 

Vitamín C by ste však nemali používať len na tvár, ale zároveň sa postarať o to, aby bol neodmysliteľnou súčasťou vášho jedálnička. Tak, ako pôsobí zvonku, totiž dokáže zázraky aj zvnútra. Doprajte si teraz cez leto najmä ovocie ako kiwi či pomaranče. Ak ste viac zeleninový typ, siahnite po brokolici, paradajkách či klasických zemiakoch.

Neprehliadnite: Defekty spôsobené slnkom dokážete dať opäť dokopy, len treba začať včas: Kombinácia týchto vecí naozaj funguje

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe