Presunúť na hlavný obsah

Najdôležitejšia látka počas jesene. Povinná jazda nielen pre krásu, ale najmä pre energiu počas sychravých dní

Zdravie

Jeho nedostatkom trpia práve ženy, no napriek tomu to väčšina z nich nerieši. Odkiaľ možno čerpať železo?

Napriek tomu, že sa nedostatok železa prejavuje takmer okamžitými zmenami na našom tele, pozornosť tomu venuje len málokto. Bledosť, únava, vypadávanie vlasov, ale aj tvorba modrín či bolesti hlavy, sú najčastejšími znakmi toho, že naše telo nedokáže prijímať dostatok tejto látky z potravy. Dôvody môžu byť rôzne - či už dedičná chudokrvnosť, ako sa stav pri dlhšom nedostatku železa volá, nesprávne vyvážená strava alebo jednoducho oslabená imunita počas jesene. 

Nedostatok železa sa prejavuje:

  • bledosťou
  • nadmernou únavou
  • bolesťami hlavy, závratmi
  • lámaním nechtov
  • nadmerným vypadávaním vlasov
  • slabosťou
  • studenými rukami a chodidlami

Nedostatkom železa trpia najmä ženy - a to kvôli menštruácii. Výskumy dokázali, že častou príčinou strát železa býva u dospievajúcich dievčat najmä menštruačný cyklus. Počas neho prichádzajú ženy približne o 1,3 až 1,5 mg železa denne a jeho príjem v potrave nestačí pokryť straty železa spôsobené silnejším krvácaním. Vtedy sa odporúča siahnuť po doplnkovej forme, či už v podobe piluliek alebo tekutého ''drinku''. Pozor, na to, aby ste však videli výsledky, je potreba brať tieto doplnky stravy aspoň v podobe jedného mesiaca. Obrovskou nevýhodou je, že často ide o skutočne nepríjemné veľké tabletky či nie príliš chutné kvapky alebo shoty. 

Prečítajte si: Probiotiká podporujú zdravú rovnováhu baktérií: Dokážu redukovať alergie aj ekzémy

Strava ako základ 

Železo by však malo byť prijímané najmä zo stravy. Jeho vstrebávanie sa viaže tiež na vitamín C, a tak by ste nemali zanedbať ani ten. Pomarančový džús je skvelým pomocníkom, no ak chcete čo najviac zvýšiť dávky železa, siahnite po červenom mäse a rybách. Ak ste vegetariánom alebo vegánom, zásobarňou pre vás môžu byť tiež potraviny ako orechy, mandle, pšeničné klíčky, strukoviny, ale aj niektoré druhy ovocia - najmä brusnice, broskyne či slivky. Bohatým zdrojom vedia byť aj minerálne vody.

To, že má človek dostatok železa, sa hneď podpíše na vzhľade. Pleť pôsobí krajšie, mladšie a najmä zdravšie - povestná bledosť sa práve viaže totiž na anémiu. Nehovoriac o zdravotných benefitoch, ktoré sú rozhodne nezanedbateľné; prichádza zdravá chuť do jedla, odchádzajú bolesti hlavy, zvyšuje sa naša koncentrácia, zlepšuje imunitný systém a spánok je omnoho kvalitnejší.

Neprehliadnite: Pevné nechty, zdravé zuby a krásne vlasy. Bez vitamínu ukrytom v týchto potravinách to nepôjde

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe