Presunúť na hlavný obsah

Zoznam 20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbať oblúkom: Skontrolujte si, či sa nenachádzajú vo vašej kozmetike

Zdravie a relax

O pleť sa treba starať, o tom niet žiadnych pochýb. Okrem správnej starostlivosti je však potrebné používať aj vhodnú, bezpečnú kozmetiku. Podľa čoho ale zistiť, či ide o bezpečný, zdraviu neškodlivý produkt? Je to jednoduché - pri výbere kozmetiky sa držte tohto zoznamu. Sú v ňom najnebezpečnejšie látky, ktoré v kozmetike nemajú čo hľadať.

Na balení či samotnej etikete každého kozmetického produktu je umiestnený aj kompletný zoznam zložiek, ktoré sú prítomné v danom produkte. Ak je v ňom zahrnutá aj niektorá, ktorá sa nachádza na zozname 20 najnebezpečnejších toxínov, dajte od neho ruky preč! 

Kamennouhoľný decht (hlavne DF+C Red No. 6 a D+C Green NO. 4) - Ide o chemický derivát uhlia, teda karcinogén, ktorý je v EÚ zakázaný. Pridáva sa do prípravkov určených na ošetrenie suchej kože či do farieb na vlasy.    

DEA / TEA /MEA (dietanolamín, monoetanolamín, trietanolamín) - Všetko sú emulgátory s penivé látky, ktoré sú súčasťou šampónov, make-upov alebo produktov slúžiacich na umývanie tváre či tela. Sú nebezpečné, pretože veľmi ľahko sa vstrebávajú do kože. 

Formaldehyd (formalín, metanal, metylaldehyd, oxometán, oxymetylén, DMDM, hydantoín) - Formaldehyd dráždi pokožku a je toxický pre imunitný systém. Je obsahom najmä tých produktov, ktoré sú určené na nechty, no nachádza sa aj vo farbách na vlasy a lepidlách na umelé riasy. 

Aróma (parfum) - Pod týmto označením sa nachádzajú chemikálie, čo majú negatívne vplyvy na alergie i zdravie - bolesť hlavy, závraty…

Prečítajte si: Spôsoby ako si posilniť imunitný systém: V posledných rokoch sú na vrchole zoznamu tieto

Etoxylované surfaktanty (a 1,4-dioxán a PEG) - Ide o polyoxyetylén a laurylsulfát sodný. V kozmetických produktoch sú tieto látky časté kontaminanty. 

Olovo (octan olovnatý) - Olovo je najčastejšie prítomné v rúžoch, no aj v niektorých farbách na vlasy. 

Ortuť (timerosal, fenyloctan, fenylbenzoát, oxid ortuťnatý) - Reč je o ťažkom kove, ktorý zvykne byť v niektorých riasenkách. 

Minerálny olej (petrolát) - Táto látka sa pridáva do mnohých kozmetických výrobkov, no predstavuje veľmi lacný vedľajší produkt spracúvania ropy. Minerálny olej sa najčastejšie nachádza vo vlasovej kozmetike, v leskoch na pery či detských olejoch. 

Oxybenzón (benzofenón-3) - Zvykne byť prítomný v opaľovacích krémoch a podpisuje sa pod rôzne alergické reakcie. 

Parabény (metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén, kyselina benzoová) - Parabény dráždia kožu, naušajú hladinu hormónov a súvisia s rakovinou prsníka. 

Toluén (toluol, benzén) - Nepriaznivo pôsobí na imunitný systém a zrejme narúša aj hladinu hormónov.

Ftaláty - Sú ukryté v arómach, len zriedka sú vypísané v zozname použitých zložiek. Narúšajú však hormóny a nepriaznivo pôsobia na orgány. 

Parafenyléndiamín (PPD) - Ide o chemikáliu prítomnú vo farbách na vlasy a vlasových produktoch. Má súvis s dermatitídou. 

Placentárny výťažok (placenta) - Táto látka sa pridáva do produktov určených na starostlivosť o pleť či vlasy, avšak narúša hladinu hormónov. 

Polyetylénglykol (PEG, PG, PPG) - Je obsiahnutý v krémoch či lubrikantoch a môže byť kontaminovaný karcinogénmi ako 1,4 dioxánom, prípadne etylénglykolom.  

Cyklometikón, dimetikón, dimetykónkopolyol - Tieto chemikálie sa pridávajú do produktov, aby pokožke alebo vlasom dodali hebkosť. Vyvolávajú ale obavy z hľadiska zdravia. 

Laurylsulfát sodný (SLS, SLES) - Zložka dodáva pruktom penivosť, no dráždi pokožku, do ktorej sa vie ľahko absorbovať. 

Neprehliadnite: Zelené zázraky z východu, ktoré dokážu s telom zmeny na počkanie: Spirulina, matcha a pandán detoxikujú telo

Mastenec (talk) - Má schopnosť pohlcovať vlhkosť, preto sa pridáva do detských zásypov či líceniek alebo dezodorantov. Mastenec však pôsobí toxicky. 

Triklosan - Táto látka sa zväčša nachádza v dezinfekčných mydlách, no aj v produktoch na čistenie tváre či dezodorantoch. Pravdepodobne je zdraviu škodlivá.

Hydrochinón - Je súčasťou krémov na zosvetlenie pokožky. Pôsobí však toxicky na orgány aj imunitný systém. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe