Presunúť na hlavný obsah

Vitamínu D ovplyvňuje celý rad funkcií v tele: Môže jeho nedostatok vplývať na plodnosť mužov a žien?

Zdravie a relax

Pravdou je, že vitamín D ovplyvňuje celý rad funkcií v našom tele – imunitu, neurologické funkcie, kardiometabolické zdravie a ďalšie. Môže však jeho nedostatok vplývať aj na zhoršenú plodnosť mužov a žien? Ak áno, čo sa javí ako najefektívnejší spôsob podpory plodnosti?

Vitamín D hrá rolu v reprodukčnej schopnosti mužov aj žien 

Ako sa zmieňuje odborníčka v podcaste portálu mindodygreen.com, Ashley Jordan Ferira, plodnosť a vitamín D sú aktuálne veľmi sľubnou oblasťou výskumu. Podľa nej vitamín D ako jedna základná, multitaskingová mikroživina nášho tela, bude mať vplyv aj na plodnosť. Suplementácia vitamínu D môže hrať veľkú rolu aj v reprodukčnej funkcii mužov, nielen žien. Pokiaľ ide o mužskú plodnosť, odborníčka prezrádza: „Ukazuje sa, že kvalita spermií a schopnosť spermií plávať závisí od stavu vitamínu D... V roku 2021 sa uskutočnila štúdia vo World Journal of Men's Health, ktorá hovorí o tom, ako aj erektilná funkcia priamo závislá od vitamínu D.“ Ako dodáva aj ďalšia štúdia z roku 2017 preukázala, že vitamín D bol pozitívne spojený s pohyblivosťou spermií. Čo sa týka žien, je dokázané, že je vitamín D je veľmi dôležitý počas tehotenstva: „Jeho zdravé hladiny súvisia s pôrodnou hmotnosťou detí, zdravými zubami a kognitívnymi schopnosťami,“ hovorí ďalej. No ako objasňuje jeho optimálny prísun je potrebný aj pred samotným otehotnením

Mohlo by vás zaujímať: Máte dostatok slnečného vitamínu D? Toto je 7 efektívnych spôsobov, ako si udržiavať jeho správnu hladinu

To, že spĺňate optimálnu hladinu vitamínu D neznamená, že nepotrebujete viac 

Výskumy naznačujú, že dnes je už priam nemožné dodať do tela optimálnu hladinu vitamínu D len prostredníctvom slnka a jedla: „Dostatok vitamínu D neznamená len to, že spĺňate hladinu 25(OH) D alebo hranicu tohto vitamínu. Znamená to, že vaše kosti, svaly, imunitné bunky, mozog, srdce, pečeň, črevá, reprodukčné orgány a mnohé iné majú túto kritickú živinu k dispozícii v primeraných množstvách, aby sa naviazala na receptory vitamínu D a podporila rovnováhu vápnika a fosforu, mineralizáciu kostí, svalovú silu, imunitné funkcie, kardiometabolické zdravie a ďalšie.“ Naše telo si ho teda žiada v ešte väčšom množstve.  

Čítajte tiež: Najdôležitejší vitamín jesene chýba väčšine z nás. Doplňte si ho pravidelným konzumovaním týchto potravín

Doplnky vitamínu D ako najefektívnejší spôsob podpory plodnosti 

Vitamín D je rozpustný v tukoch. Jeho prísun je dôležitý každý jeden deň znásobiť a keďže bola dokázaná súvislosť medzi jeho zvýšeným príjmom a zlepšením plodnosti žien a mužov, mali by ste ho mať v rôznej podobe vždy po ruke: Vitamín D je rozhodujúci pre toľko funkcií v tele – vrátane, áno, vašich reprodukčných orgánov. To znamená, že zdravý stav vitamínu D môže podporovať kľúčové aspekty ženskej aj mužskej plodnosti a veríme, že najefektívnejším spôsobom, ako tento cieľ dosiahnuť, je denný doplnok stravy,“ objasňuje na záver odborníčka pre spomínaný portál. 

Neprehliadnite: Vitamíny instatnou formou sľubujú okamžitý boost. Dodajte si ich do organizmu cez žilu

Dopĺňate si aj vy vitamín D okrem slnka a jedla?

spolu hlasovalo 233 ľudí

Áno
222
Nie
11

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe