Presunúť na hlavný obsah

Orgánové hodiny ako dokonalý recept k spokojnému životu: Počúvajte ich a zlepší sa nielen vaša psychika, ale aj figúra

Zábava

Naladenie sa na denný cyklus nášho tela je najlepšia cesta k spokojnému životu. Viete, čo vám vaše orgánové hovoria?

Podľa tradičnej čínskej medicíny pracuje každý náš orgán v našom tele, v inú hodinu. Práve preto je ideálne poznať svoje orgánové hodiny a im prispôsobiť životosprávu, jedálniček, čas na šport, relax a spánok. 

Čítajte tiež: Okinawa diet ako cesta k novému telu: Nízkokalorická, no bohatá na živiny, aj taká môže byť premena vašej figúry

Samostatný denný cyklus je v tradičnej čínskej medicíne, rozdelený na 12 častí, vždy po dvoch hodinách. Faktom je, že každý z orgánov sa raz počas 24 hodín dostane na dve hodiny do aktívnej činnosti a následne zase o 12 hodín na dve hodiny do útlmu. Označuje sa to ako pravidlo poludnie-polnoc. To je to, ktorým by ste sa mali riadiť, aby vaše telo bolo vybalancované a v pohode. 

05:00 – 07:00 

Počas týchto dvoch hodín, by ste mali vypiť maximálne 3deci vody a je to ideálny časový horizont na vyprázdňovanie. Sú totiž aktívne hrubé črevo a pasívne obličky. Preto si dajte pozor na to, aby ste naraz nevypili zbytočne veľké množstvo tekutín naraz. 

07:00 – 09:00 

Keďže v tejto fáze je aktívny žalúdok je ideálny čas na raňajky. Telo totiž najlepšie spracováva prijatú potravu. Dôležité je prijať dostatok vitamínov, vhodné sú teplé polievky, či kaše. Zabudnite však na studenú sprchu, či chladené nápoje, to sa v tomto čase vôbec nehodí. 

09:00 – 11:00

Aktívna slezina a pankreas zabezpečia, že v tomto čase vie organizmus najlepšie stráviť sladkosti. V inom časovom úseku, už po nich nesiahajte. 

11:00 – 13:00 

V tomto čase telo prechádza útlmom. Vhodné je dať si menšiu prechádzku, či polhodinový spánok. Vyhnite sa však príliš veľkej fyzickej aktivite, či konzumácii kofeínu

13:00 – 15:00

Fyzický výkon v tomto čase stúpa, čo je dobré využiť pri športe, aktívnej práci. 

15:00 – 17:00 

Organizmus je práve teraz schopný spracovať aj výdatnejšie jedlo. Fajn je dopriať si aj väčšie množstvo tekutín.  Do aktivity sa dostáva močový mechúr a naopak pasívne sú pľúca. 

17:00 – 19:00

Tu sa zväčša opäť dostavuje únava, preto je dobré ak sa dá, oddýchnuť si v teple. K aktivite sa hlásia obličky.

19:00 – 21:00

Aktívny osrdcovník ovplyvňuje vo veľkej miere emócie, prúdenie krvi a sexuálnu činnosť. Tu je zvýšená psychická vnímavosť, čiže si doprajte nejaký zážitok aj v tejto oblasti. 

21:00 – 23:00

Tieto dve hodiny sú najvhodnejšie na meditáciu, relaxovanie. Vyhnite sa už zbytočnému prijímaniu jedla a nechajte odpočívať žalúdok. 

23:00 – 01:00

Čas ideálny na spánok. Keďže je pri aktivite žlčník, ľudia ktorých trápi tento orgán sa môžu pravidelne budiť. 

01:00 – 03:00

V tomto čase sa predpokladá, že človek je v režime spánku, pečeň aktívne pracuje na detoxikácii nášho organizmu, takže oddych je na mieste.

03:00 – 05:00 

Toto je vrchol činnosti pľúc, čiže tí, ktorí majú problém s daným orgánom sa môžu dusiť, budiť a cítiť nepohodu. 

Mohlo by vás zaujímať: Zdá sa vám, že všetci naokolo chudnú a vám to nejde? Takto nájdete ten správny stravovací plán vhodný pre vás