Presunúť na hlavný obsah

Používate koriander? Toto sú 3 jeho najväčšie zdravotné benefity podľa odborníka

Zdravie a relax

Odborník na výživu sa podelil o tri zdravotné benefity v našich končinách známej bylinky, koriandru. Ide o užitočnú bylinku, o ktorej málokto vie, čím všetkým dokáže zásobiť naše telo. Dôležité živiny, vitamíny aj antioxidanty pre srdce a čo ešte?

V prvom rade, viete čo je a odkiaľ vlastne pochádza koriander, ktorý si našiel miesto aj v našej slovenskej kuchyni? Ako informuje portál health.com, ide o svetlozelenú bylinu používanú predovšetkým v mexickej, ázijskej kuchyni a v krajinách východu. Má trocha citrusovú, korenistú príchuť, čo je samo o sebe výhodou. Ľudia ho však veľmi radi pridávajú do jedla pre jeho zdravotné benefity, ktorých rozhodne nie je málo.  

Podľa odborníka na výživu, ktorého oslovil portál health.com, je koriander skutočne veľmi užitočná bylinka. Ponúka dôležité živiny ako sú vitamíny A, K, C a rovnako aj antioxidanty prospešné pre srdce. Aké ďalšie benefity telu poskytuje? 

Mohlo by vás zaujímať: Antioxidačná aktivita vitamínu D: Ako podporuje zdravé a elegantné starnutie?

Koriander obsahujeaj dva dôležité vitamíny pre imunitu tela 

Okrem farby a výraznejšej chuti dodáva koriander na tanieri aj poriadnu dávku výživy. Ako prezrádza odborník, štvrť šálky surových listov koriandra (približne veľkosti golfovej loptičky) poskytuje 16 % dennej hodnoty vitamínu K. Ten podporuje zdravie kostí a pomáha pri hojení rán. Ponúka tiež 5 % vitamínu A a 2 % vitamínu C. To sú dva vitamíny zodpovedné za imunitnú funkciu v našom tele. Navyše, uvedená veľkosť predstavuje vo vašom jedle menej ako jednu kalóriu.

Koriander zabraňuje poškodeniu buniek

Koriander ponúka aj antioxidanty. Dokonca podľa odborníka má v sebe niekoľko druhov antioxidantov. Jedny, známe ako polyfenoly, sú obzvlášť dôležité. Znižujú totiž zápal a zabraňujú poškodeniu buniek, ktoré by inak mohlo prispieť k predčasnému starnutiu a zvýšenému riziku viacerých druhov ochorenia. 

Čítajte tiež:  Ekologické jedlo plné živín, vitamínov aj minerálov. Neuhádnete, o čom je reč!

Koriander môže regulovať krvný tlak a srdcový rytmus

Tradičná medicína už dlho používa časti rastliny koriandra, vrátane jeho listov, na liečbu bolesti, zápalov v tele aj gastrointestinálnych problémov a cukrovky. Jedna štúdia publikovaná už v tomto roku zistila, že táto bylinka môže poskytovať kardiovaskulárne výhody. Tými sú napríklad regulácia krvného tlaku a srdcového rytmu. Vedci sa domnievajú, že je to práve kvôli vysokému obsahu antioxidantov v koriandri. 

Neprehliadnite: Podceňovaná obilnina, ktorá je plná železa a podporuje zdravý krvný tlak: Aký zázrak to vlastne je?

Existujú aj potenciálne nevýhody koriandra 

Toto sú podľa odborníka tri najväčšie zdravotné benefity koriandra. Avšak existujú aj ďalšie potenciálne nevýhody tejto bylinky. Ako odborník dodáva, niektorí ľudia, približne 14% populácie má genetický variant v tele, ktorý ich robí vysoko citlivým na vôňu zlúčeniny v koriandri. Ide o aldehydy, ktoré napokon spôsobia, že týmto ľuďom  bude koriander chutiť ako mydlo. Tiež, keďže sa koriander konzumuje často surový, predstavuje riziko kontaminácie baktériami, ktoré by boli inak zabité varením. Pozor by si teda mali dať ľudia s vyšším rizikom vzniku závažnejšej choroby spôsobenej baktériami prenášanými potravinami. Napríklad ak ste tehotná, máte viac ako 65 rokov alebo máte už existujúci zdravotný stav, pri ktorom by ste mali konzumáciu tejto bylinky konzultovať s lekárom. 

Udomácnila sa bylinka koriander aj vo vašej kuchyni?

spolu hlasovalo 77 ľudí

Áno
61
Nie
16

- Najčítanejšie -