Presunúť na hlavný obsah

Starostlivosť o vaše srdce môže v budúcnosti spomaliť starnutie vášho mozgu: O čom hovorí nová štúdia?

Zdravie a relax

Nová štúdia odhaľuje, že úroveň vzdelania, socioekonomický status a kognitívna výkonnosť v detstve majú len veľmi málo spoločné dlhovekosťou mozgu. Ale za to srdce je zdravotným indikátorom pre starnutie mozgu.

Lepšie pochopenie zdravia a blahobytu populácie v priebehu času 

Ako informuje portál mindbodygreen.com, konkrétne dôkazy naznačujú, že suboptimálne kardiovaskulárne zdravie u jedincov v strednom veku je najväčším faktorom, ktorý prispieva k starnutiu mozgu a nižšej kognitívnej výkonnosti neskôr v živote. Predovšetkým u mužov... Účastníci britskej štúdie boli ľudia narodení plus mínus v  roku 1946, čiže aktuálne ľudia okolo sedemdesiatky. Vedcom sa podarilo zozbierať neuveriteľne hodnotné údaje, aby lepšie pochopili zdravie a blahobyt populácie v priebehu času. Vrátane zobrazovania MRI a PET, rozsiahlych kognitívnych hodnotení, fyzických vyšetrení a krvných biomarkerov. 

Mohlo by vás zaujímať: Potravina číslo 1 pre zdravie nášho mozgu: Nutričný psychológ odhaľuje prečo

Určenie biologických faktorov, ktoré prispievajú k zdravému starnutiu mozgu 

„Pomocou údajov z MRI výskumníci porovnali vek mozgu každého účastníka s ich chronologickým vekom a dospeli k tomu, čo sa nazýva vekový rozdiel predpovedaný mozgom (mozog-PAD). Vedci potom použili skóre PAD mozgu, aby určili, aké biologické faktory prispievajú k zdravému starnutiu mozgu,“ prezrádza portál. Čo všetko vlastne štúdia zistila?

Skóre mozgového PAD žien mladšie než u mužov 

Výsledky priniesli aj záver v podobe toho, že skóre mozgového PAD ženských účastníčok štúdie bolo o 5,4 roka mladšie než u mužských účastníkov. Za zmienku stojí aj fakt, že priemerná dĺžka života žien v Spojenom kráľovstve je o 2,3 roka vyššia ako u mužov a pravdepodobne prispieva (aspoň čiastočne) k rozdielom v starnutí mozgu medzi dvoma pohlaviami: „Nárast mozgového PAD (opäť vek mozgu, ktorý je vyšší ako chronologický vek) bol spojený s nižším kognitívnym výkonom,“ dodáva portál. Okrem toho suboptimálne kardiovaskulárne zdravie vo veku 36 a 69 rokov (na základe hladín cholesterolu, krvného tlaku, fajčenia atď.) významne zvýšilo skóre PAD mozgu, najmä u mužských účastníkov.

Čítajte tiež: Rozdiel v zdraví medzi mužmi a ženami existuje: Viac než polovica žien sa domnieva, že boli preto nesprávne diagnostikované

Indikátorom je starostlivosť o kardiovaskulárne zdravie najmä po tomto veku

Štúdia tiež dodáva, že je zaujímavé, že demografické a zdravotné faktory v skoršom živote, období detstva a rannej dospelosti, nemali prakticky žiadny vplyv na mozgové skóre PAD jednotlivých účastníkov štúdie: „Skôr to, ako sa účastníci starali o svoje telo (najmä o kardiovaskulárne zdravie po 30. roku života), malo najväčší vplyv na kognitívnu výkonnosť a dlhovekosť mozgu vo veku 70 rokov,“ prezrádza na záver portál výsledky štúdie. 

Neprehliadnite: Tri TOP potraviny podľa kardiológa pre dlhý život: Posledná vás naozaj prekvapí