Presunúť na hlavný obsah

To, čo jeme, vplýva na naše správanie a psychiku: Ak chcete harmonický život, tieto jedlá podľa odborníka vynechajte

Zdravie

Tušili ste, že to, čo jeme, vo veľkej miere vplýva aj na naše emócie? Dokáže zvýšiť produktivitu, asertivitu, ale aj výbušnosť. Odborník na výživu v tom má jasno. Niektoré veci, treba z jedálnička vylúčiť.

"Súvislosť toho, čo máme na tanieri a našich emócií je nepopierateľná"

"To, aké živiny a všetky látky obsiahnuté v strave prijímame, veľmi zásadne ovplyvňuje aj náš mozog, následne myslenie, správanie. A to aj to fyzické, ale najmä psychické. Tam je tá súvislosť nepopierateľná. Preto by sme si mali jedlo vyberať nielen s ohľadom na to, aký vplyv má na našu hmotnosť a figúru, ale aj emočné zdravie. To je však element, ktorý si uvedomuje menej ako 10% ľudí. To číslo je skutočne alarmujúce," vysvetľuje MUDr. Oliver Tormák, odborník na výživu. 

Neprehliadnite: Mesačný detox, vďaka ktorému sa zbavíte celulitídy: 5 potravín vám v tom pomôže a svoj boj máte vopred vyhraný

Keď sa v noci zobúdzate alebo máte pravidelne problém zaspať, prejavuje sa u vás únava, letargia, podráždenosť, za to všetko môže zrejme váš jedálniček. "Je to preto, lebo váš mozog nie je spokojný s tým, aké potraviny a jedlá ste v ten deň prijali. A môže ísť pokojne aj o nejaký zdravší variant. Netreba zabúdať na to, že do kategórie nevhodných potravín, nepatrí len čokoláda a fastfoody."

Výskumy dokazujú, že jedlá bohaté na omega-3 mastné kyseliny, najmä horčík, trypofán, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B dokážu zlepšiť našu náladu.

Ak začnete vo väčšom množstve prijímať prioritne zelenú zeleninu, čerstvé ovocie, bohaté bielkoviny, komplexné sacharidy, jedlá, ktoré majú prirodzené omega-3 mastné kyseliny a dostatok čistej vody, budete oveľa veselší, vyrovnanejší, spokojnejší, šťastnejší, optimistickejší a najmä sa budete aj cítiť podstatne lepšie.

Pocit šťastia totiž ide ruka v ruke so zdravšími návykmi. Ľudia v dobrej nálade majú tendenciu jesť lepšie, častejšie cvičia a majú kvalitnejší spánok ako ostatní. 

Určité druhy jedál treba eliminovať v jedálničku na minimum

Vyhnite sa sacharidom s vysokým glykemickým indexom, teda sladkostiam, dezertom, bielemu pečivu, bielej múke, vyprážaným a mastným jedlám, ktoré expresným tempom zvýšia v krvi hladinu cukru a odošlú ho aj do mozgu. Hladina potom zase prudko klesne a vyvolá to veľký pocit hladu, s čím súvisia aj zmeny nálad, nepokojnosť, nervozita, neschopnosť sústrediť sa a mnohokrát depresívne stavy. 

Tomuto sa vyhnite:

  • biele pečivo
  • biela múka
  • vyprážané jedlá
  • mastné jedlá
  • fastfoody
  • koláče, sladkosti, dezerty
  • čokoláda
  • kofeín vo veľkej miere

Čítajte tiež: Najbohatší proteín v tele, ktorý je kľúčom k mladosti: Takto zvýšite jeho príjem v strave a spomalíte starnutie

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe