Presunúť na hlavný obsah

Najčastejšie mýty o starnutí: Keď sa naučíte ich ignorovať, budete viesť plnohodnotnejší život

Zdravie

Ako sa hovorí, vek je len číslo a či prekročíme 30-tku alebo 50-tku, všetko závisí len od toho, ako sa cítime. Nenechajme si nahovoriť nič iné, odsuňme bokom mýty o starnutí a a verme len sebe a svojich schopnostiam.

Aké sú tie najväčšie mýty o starnutí? 

Mýtus 1: Ľudia sa vekom prestávajú učiť

Všeobecne zaužívané je, že so starnutím sa prestávame učiť. Podľa toho ako informuje na základe výsledkov výskumu internetový portál lifehack.org sa môže akurát rýchlosť učenia spomaliť. Spomaľujú sa naše mentálne funkcie, slovná zásoba, reč. Hoci sa teda niektoré naše funkcie potrebné pre lepšie a rýchlejšie učenie zhoršujú, rozhodne nemiznú a my môžeme aj vo vyššom veku robiť veľa preto, aby sme výkonnosť mozgu zlepšili, posilnili. 

Mohlo by vás zaujímať: 10 superjedál, vďaka ktorým vás bude starnutie obchádzať: Okrem prirodzenej mladosti získate aj tieto benefity

Mýtus 2: Vek prináša slabosť

Všeobecným presvedčením je aj to, že s vekom strácame fyzickú silu a sme krehkejší. Hoci je pravda, že telesná hmota sa s pribúdajúcim vekom zmenšuje a kosti slabnú, všetko je to predovšetkým o činnosti alebo skôr o nečinnosti. Ak sa celý život snažíme hýbať, byť športovo aktívni, potom sa nám telo v neskoršom veku poďakuje. Veď si len všimnite, koľko starších ľudí je oveľa aktívnejších a schopných veľkých výkonov. Oproti tomu mladšie ročníky, ktoré sa nehýbu a majú ešte k tomu aj sedavé zamestnanie, sú na tom oveľa horšie a majú problémy s bolesťami chrbta a iné. Chôdza, beh, joga, silový tréning, plávanie, na výber máte veľa možností, ako udržiavať telo v pohybe od mlada až po starobu. 

Mýtus 3: S vekom strácame tvorivosť 

Že by kreativita a vek nešli dokopy? Mylná predstava. Kreativita nie je výsadou len mladých a nedávny výskum potvrdil, že samotné starnutie neznižuje vašu kreativitu. Práveže s vekom prichádza inšpirácia, životné skúsenosti a aj doslova na sklonku života dokážete napísať knihu, skočiť bungeejumping, objaviť nový zmysel života a ďalšie kreatívne veci. Stačí mať otvorenú myseľ a veriť si. 

Čítajte tiež: Mýty o chudnutí, kvôli ktorým sa vám nedarí zhodiť prebytočne kilá: Tieto tri sú najčastejšie z nich

Mýtus 4: Starnutie prináša osamelosť

Hoci si staršieho človeka predstavíme skôr ako sedí v hojdacom kresle zababušený do deky a hľadí do prázdna, nie nevyhnutne to tak je. Je mnoho starších ľudí, seniorov, ktorí sú aktívni, majú zrazu na dôchodku čas sa stretávať so starými priateľmi a známymi, porozprávať sa, možno viac než kedykoľvek predtým. S vekom objavujú aj nové spôsoby trávenia voľného času, nájdu si nové záľuby, či sú to karty, tanec, kostol, diskusné kluby, knižné kluby, dobrovoľnícke práce, všade sa na týchto miestach združujú s inými ľuďmi. 

Neprehliadnite: Porovnanie jedál, ktoré vyvrátia všetky mýty: O týchto si myslíte, že sú menej kalorické, opak je pravdou

Mýtus 5: Starší ľudia sú viac depresívni

Bohužiaľ, ale realita je taká, že hoci starší ľudia toho zažili nepomerne viac než my, rôzne zmeny režimu, dokonca tí najstarší aj vojny, po takýchto skúsenostiach ani na staré kolená netrpia depresiou. Naopak, súčasná generácia nemá až také existenčné problémy ako ľudia kedysi, žijeme si nepomerne lepšie a ľahšie v mnohých smeroch, napriek tomu, počet deprimovaných mladých ľudí v psychologických ambulanciách neustále rastie. Práveže by sme sa mali od staršej generácie naučiť ako si zachovať životnú silu, optimizmus aj duševnú rovnováhu  a prestať riešiť nepodstatné veci, ktoré za to nestoja.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus