Presunúť na hlavný obsah

Pigmentové škvrny dokážu potrápiť: Takto ich dokážete úspešne eliminovať, tvrdí dermatologička

Krása

Tie ktoré ich majú, dobre vedia, že ide o beh na dlhú trať. Áno, pigmentové škvrny, dokážu mimoriadne potrápiť a ubrať na sebavedomí. Ak neviete, ako na ne, pozrite sa, čo odporúča dermatologička.

Ak sa chcete pigmentových škvŕn zbaviť raz a navždy, základom je pochopiť, prečo sa nám tvoria a potom im predchádzať. Pretože, keď už sa objavia, boj s nimi nie je najľahší. No zvíťaziť nad nimi môžete. Len to chce istú dávku trpezlivosti. A tú veru nemá každá z nás. 

Mohlo by vás zaujímať: Magická svadba a nádherné šaty známej českej influencerky: Takýto deň D by chcela zažiť asi každá žena

Problém, ktorý trápi väčšinu žien

Hyperpigmentácie na tvári, či tele sú dnes azda najčastejší problém, s ktorým sa stretávajú dermatológovia vo svojich ambulanciách. Príčina ich vzniku môže byť naozaj rôzna. 

"Genetická predispozícia, hormonálne zmeny (tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia, menopauza), zápalové kožné ochorenia, starnutie. Niekedy však tieto neželané pigmentové škvrny upozorňujú na celkové ochorenia, ako sú ochorenia pečene a obličiek. Hlavným vinníkom však ostáva UV žiarenie, preto najčastejšie vznikajú na odkrytých častiach tela, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu – sú to tvár, dekolt, chrbty rúk. Opaľovaním sa v koži začne vo zvýšenej miere tvoriť pigment zvaný melanín. Časom, keď väčšina opálenia na tele vybledne, zostávajú na pokožke miesta, ktoré nevyblednú. Ide o melanín, ktorý je v daných miestach príliš aktívny."

Neprehliadnite: Najkrajšie miesta na letnú svadbu: Kde si prídu na svoje nevesty, no aj všetci hostia?

"Hyperpigmentácie môžu teda vznikať dvojakým spôsobom – zvýšenou tvorbou kožného pigmentu melanínu alebo zvýšením počtu buniek melanocytov, ktoré tento pigment produkujú. Niektoré kozmetické prípravky s obsahom éterických olejov a celkovo užívané lieky (antibiotiká, metotrexát atď.) zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie. Treba preto dôkladne zvážiť užívanie týchto liekov v letnom období," vysvetľuje MUDr. Hajnalka Méryová Faragó - dermatologička z kliniky zdravia a krásy Interklinik. 

Príčiny vzniku pigmentových škŕn

  • vystavovanie sa slnečnému žiareniu
  • genetické predispozície
  • užívanie liekov
  • stres
  • zranenia

"Základom liečby je identifikácia a vylúčenie príčiny, ktorá hyperpigmentáciu vyvolala. Napr. na bieliace krémy dobre reagujú pigmentácie, ktoré sa objavili po lete prvý, prípadne druhýkrát a sú uložené povrchovejšie. Pri starších a rozsiahlych pigmentáciách je výsledok menej uspokojivý. Celosvetovo sa odporúča na terapiu pigmentových škvŕn trojkombinácia „TRIAS“ : bieliace krémy, chemický peeling a laserové ošetrenie pomocou IPL. Táto trojkombinácia je potrebná, aby sme zasiahli všetky vrstvy kože, kde sa rozmnožený pigment nachádza. Alfou a omegou je však ochrana pred UV žiarením – vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 10.00 a 15.00 hod., používajte krémy s ochranným faktorom 50+ SPF."

Hlavnou podmienkou úspešnej liečby pigmentových škvŕn je teda jednoznačne obmedzenie vystavovania kože slnečnému žiareniu a dostatočná ochrana pre pleť. 

Táto trojkombinácia funguje najlepšie

  1. bieliace krémy
  2. chemický peeling
  3. laserové ošetrenie pomocou IPL

Pomôcť môže aj príroda, treba byť však opatrní

"Z ľudových receptov je známe použitie citrónovej šťavy, jablčného octu alebo kurkumy. Výhodou je samozrejme ich dostupnosť a cena týchto produktov. Od domácich receptoch však nemôžeme čakať výrazný efekt." Dokonca veľakrát ide o silné alergény, ktoré v kombinácii so slnečným žiarením môžu vyvolať rôzne kožné zmeny vrátane neželaných pigmentácií. "Dnes sa už nájde obrovské množstvo bieliacich produktov na domáce ošetrenie, treba si len vybrať. Najlepšie vám poradí kožný lekár, ktorý stanoví najbezpečnejší protokol ošetrenia," dodáva na záver dermatologička. 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus