Presunúť na hlavný obsah

Budúce mamičky, pozor: Toto sú najdôležitejšie živiny, ktoré treba v tehotenstve znásobiť a prijímať do tela

Zdravie a relax

Všetko, čo zjete počas tehotenstva je hlavným zdrojom výživy aj pre vaše bábätko. Strava je skutočne v tehotenstve kľúčová. Tehotné ženy potrebujú viac určitých živín pre správny vývoj a rast dieťaťa. Okrem stravy je dôležitý aj pohyb a ďalšie veci, ktoré oceníte.

Najdôležitejšie živiny, ktoré treba v tehotenstve znásobiť a prijímať do tela sú tieto:

Kyselina listová

Známa ako fotát a tehotné ženy si ju dopĺňajú vo forme piluliek, ale získate ho aj z potravín. Hlavným zdrojom je vitamín B, ktorý nájdete v listovej zelenej zelenine, obilninách, pečive, cestovinách, fazuli, citrusových plodoch. Vďaka nemu predchádzate vrodeným poruchám mozgu a miechy u dieťaťa. Ženám, ktoré sa snažia otehotnieť sa odporúča prijímať denne 400 mg kyseliny listovej, tehotným ženám zvýšiť príjem na 600 mg denne. Toto množstvo obsahuje aj spomínaná jedna pilulka.

Mohlo by vás zaujímať: Potraviny s kyselinou listovou by ste mali jesť pravidelne: Zaraďte ich do svojho jedálnička už zajtra

Vápnik

Dôležitý pre vytváranie kostí a zubov dieťaťa. Ak tehotná žena neprijme dostatočné množstvo vápnika zo stravy, dieťa si bude brať zásobu z jej kostí, čo tiež nie je dobré. Vápnik treba dopĺňať z mliečnych výrobkov, ktoré sú tiež obohatené o vitamín D, ďalšími zdrojmi sú napríklad losos, sardinky, kel a iné. Tehotné ženy vo veku 19 rokov a viac potrebujú 1000 mg vápnika denne.

Železo

Tehotné ženy potrebujú 27 mg železa denne, čo je dvojnásobok množstva, ktoré potrebujú netehotné ženy. Príliš malé množstvo železa počas tehotenstva môže viesť k anémii, únave, zvýšenému riziku infekcií. Absorpciu železa podporuje aj vitamín C.

Bielkoviny

Príjem bielkovín je tiež veľmi dôležité v tehotenstve zvýšiť. Bielkoviny pomáhajú budovať pre dieťa dôležité orgány, mozog, srdce. Bielkoviny získate najmä z mäsa, hydiny, rýb, sušených fazúľ, hrachu, obilnín bohatých na železo, mlieka, vajec, tofu, syrov, orechov a semiačok. Doprajte si aj 3 alebo 4 porcie mliečnych výrobkov denne. Či to bude syr, jogurt, mlieko, to už je na vás.

Čítajte tiež: Živočíšne verzus rastlinné bielkoviny? Príklad si môžeme brať od našich starých mám, ktoré vedeli, čo telo potrebuje

V tehotenstve sa treba hýbať

V tehotenstve rozhodne platí, aby ste neprekračovali limity. No zároveň je nevyhnutné sa hýbať. Je to dobré pre vaše telo, tehotenstvo, bábätko a oceníte to možno aj pri samotnom pôrode. Navyše, ak ste boli zvyknutá, hýbať sa aj pred tehotenstvom, nie je dôvod s tým prestať, len tehotenstvu prispôsobiť pohybovú aktivitu. Podľa internetového portálu healthline.com je pre tehotné ženy prípustná a vhodná joga, pilates, rýchlejšia chôdza a plávanie.

Neprehliadnite: Vďaka týmto trom cvikom sa zbavíte veľkého bruška po pôrode: Ak trpíte diastázou, bežné cviky nič nezmenia

Akú podporu ešte dopriať meniacemu sa telu?

Môžete si pokojne dopriať tehotenskú, prenatálnu masáž, cvičenie relaxačných techník, ktoré vám pomôže zmierniť stres a úzkosť, ktoré môžete pociťovať počas tehotenstva. Napríklad taká prenatálna masáž vám môže pomôcť nielen zmierniť napätie, ale aj bolesti tela a svalov. Avšak stále platí, či je to strava, pohyb alebo masáže, všetko by ste mali konzultovať s vaším lekárom, ktorý pozná najlepšie stav vášho tehotenstva a či je niečo pre vás vhodné alebo naopak nie.

- Najčítanejšie -