Presunúť na hlavný obsah

Cítite sa unavení? Možno vám chýba magnézium, do jedálnička skúste zaradiť tieto potraviny

Zdravie

Trápi vás nespavosť? Máte vysoký krvný tlak, migrénu či dokonca poruchy pamäti? Tieto prejavy môžu mať jeden a ten istý dôvod. V boji s jarnou únavou a ostatnými neduhmi siahnite po potravinách, ktoré obsahujú veľké množstvo magnézia, a ktoré vám ho umožňujú prijať v prírodnej forme.

Magnézium, resp. horčík je minerálna látka, ktorá má v našom tele mimoriadne dôležitú funkciu. Je značovaný ako “prvok života”. V tele je štvrtým najbohatším minerálom a vo veľkej miere ovplyvňuje funkciu svalov a nervov, kontrolu glykémie, reguláciu krvného tlaku a ďalšie.

Neprehliadnite: Počuli ste už o Ornish diéte? Pomôže vám nielen s prebytočnými kilami, ale ochráni aj vaše srdce

Približne 99 percent z celkového objemu horčíka v našom tele je uložených v kostiach, svaloch a mäkkých tkanivách, zatiaľ čo v krvi sa koncentruje len približne 1 percento. Nízke hladiny horčíka zapríčňujú množstvo negatívnych stavov a ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby, diabetu 2. typu, migrén, hypertenzie, porúch pozornosti a srdcových ochorení.

Bohužiaľ je možné, že napriek tomu, že sa snažíme stravovať zdravo, trpíme nedostatkom horčíka. Portál healthline.com uvádza, že odporúčaná denná dávka magnézia je 400 mg. Je preto dôležité zabezpečiť, aby sme si správnu hladinu tohto, pre optimálne zdravie dôležitého minerálu, zabezpečovali konzumáciou dostatku magnéziových potravín. Ktoré to sú?

Prečítajte si tiež: Porovnanie jedál, ktoré vyvrátia všetky mýty: O týchto si myslíte, že sú menej kalorické, opak je pravdou

TOP 10 najlepších zdrojov horčíka

  • Tmavá čokoláda. Pre každého milovníka čokolády je výbornou správou, že práve tmavá čokoláda je bohatým zdrojom magnézia. A čo viac, je tiež nabitá prospešnými antioxidantmi. Ak chcete, čo najlepšie zúžitkovať výhody tmavej čokolády, vyberte si tú s minimálne 70% podielom kakaa. Čím vyššie percento, tým lepšie.
  • Avokádo. Neuveriteľne chutný a výživný zdroj horčíka je avokádo. To sa môže tiež pýšiť vysokým obsahom draslíka, vitamínov skupiny B a vitamínu K. Je tiež bohatým zdrojom vlákniny a zdraviu prospešných tukov. Štúdie ukázali, že konzumácia avokáda môže znížiť zápal, zlepšiť hladinu cholesterolu a zvýšiť pocit plnosti po jedle. 
  • Orechy. Bohatým zdrojom horčíka sú mandle, kešu a para orechy. Orechy majú tiež protizápalové účinky, sú prospešné pre zdravie srdca, a keď sa konzumujú ako občerstvenie, môžu znížiť chuť do jedla. 
  • Strukoviny. Šošovica, fazuľa, cícer, hrach a sójové bôby. Všetky tieto potraviny obsahujú vysoký podiel horčíka. Okrem toho majú veľa draslíka, železa a pre vegetariánov sú tiež zdrojom bielkovín. Nakoľko majú nízky glykemický index, pomáhajú znížiť i hladinu cholesterolu. 
  • Tofu. Ďalším vyhľadávaným zdroj bielkovín pre vegetariánov je tofu. Okrem toho obsahuje tofu i vápnik, železo, mangán a selén. Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia tofu môže znížiť riziko rakoviny žalúdka.
  • Semená. Semená sú neuveriteľne zdravé. Mnohé - vrátane ľanových, tekvicových a chia semien obsahujú veľké množstvo horčíka. Tekvicové semená sú dokonca, po špenáte, označované za druhý najbohatší zdoj horčíka. 
  • Celozrnné výrobky. Celozrnné výrobky sú vynikajúcim zdrojom mnohých živín, vrátane horčíka. Pšenica, ovos a jačmeň, rovnako ako “pseudocerálie" ako pohánka a quinoa. 
  • Ryby. Losos, tuniak, makrela, zubáč i mnohé ďalšie druhy rýb majú vysoký obsah horčíka. Okrem toho, sú ryby bohaté i na draslík, selén, vitamíny B a rôzne ďalšie živiny.
  • Banány. Banány patria medzi najobľúbenejšie druhy ovocia na svete. Sú známe i pre svoj vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha znižovať krvný tlak i riziko srdcových ochorení. 
  • Listová zelenina. Listová zelenina je extrémne zdravá. Kapusta, kel, a predovšetkým špenát sú plné horčíka. Okrem toho sú výborným zdrojom ďalších živín, vrátane železa, mangánu a vitamínov A, C a K.