Presunúť na hlavný obsah

Počuli ste už o Ornish diéte? Pomôže vám nielen s prebytočnými kilami, ale ochráni aj vaše srdce

Chudnutie a diéty

Rok, čo rok zverejňujú špecialisti zoznam osvedčených a zdraviu prospešných diét. Zoznam na rok 2019 neobsahoval len tie dobre známe "stálice", ale priniesol i novinku - tzv. Ornish diétu. V čom spočíva?

Odobrníci na výživu dnes len ťažko hľadajú spoločný názor v tom, ktorá z množstva existujúcich diét je tá najlepšia, resp. najefektívnejšia. Dokážu sa zrejme zhodnúť len na fakte, že najvhodnejšiu diétu si musí každý zvoliť sám. Len tá, ktorá sa svojimi zásadami najviac stotožňuje s našimi stravovacími návykmi ma šancu na dlhodobý úspech. Ak ste už mediteriánsku diétu vyskúšali, tá ketogénna vám tiež práve “nevonia”, možno práve Ornish diéta je to, čo hľadáte.

Neprehliadnite: Ako dodržiavať diétu a zmenšiť tak obvod pásu o jednu konfekciu: Vďaka tomuto nezlyháte ako naposledy

Čo je Ornish diéta?

Stručne povedané, ide o diétu založenú na nízkom obsahu tukov, rafinovaných sacharidov a živočíšnych bielkovín. Diéta Ornish podporuje výmenu rafinovaných sacharidov za tie komplexné, obmedzuje príjem nasýtených tukov tým, že konzumujete menej živočíšnych produktov. Naopak konzumuje veľa ovocia a zeleniny bohatého na vlákninu a plnotučné mliečne výrobky nahrádzate tými s nízkym obsahom tuku. Spolu s mediteriálnskom diétou patrí Ornish diéta medzi tie, ktoré majú najblahodárnejší vplyv na naše srdce.

Prečítajte si tiež: Ľudia, ktorí upravili svoj jedálniček takto, sú spravidla štíhlejší: Viete, ktoré jedlo u nich na tanieri nenájdete?

Okrem výživy sa tiež kladie dôraz na cvičenie, zvládanie stresu (prostredníctvom aktivít ako sú jóga, dychové cvičenia a meditácie), a pestovanie podporného systému prostredníctvom osobných vzťahov, keďže aj tie značím spôsobom ovplyvňujú kvalitu nášho života a zdravia, čím redukujú tzv. stresové prejedanie.

Aké zásady dodržiavať?

 • Do sýtosti jedzte strukoviny, ovocie, celozrné obilniny a zeleninu
 • Jedzte mlieko a mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, uprednostňujte nízkotučné syry a jogurty. (Len 10 percent kalórií by malo pochádzať z tuku.)
 • Vyhnite sa mäsu (červenému i bielemu), taktiež tukom a výrobkom obsahujúcim tuky vrátane avokáda, olív, orechov, semien, a taktiež cukru.
 • Jedzte častejšie, no menšie porcie. 
 • Cvičte aspoň 30 minút 5x týždenne alebo 60 minút 3x týždenne.
 • Stres redukujte jógou a meditáciou.
 • Trávte čas so svojimi blízkymi.
 • Zbavte sa nezdravých návykov ako sú fajčenie a pitie alkoholu

Príklad jedálnička:

​Everydayhealth.com​ uvádza:

 • Raňajky: Celozrnné cereálie s nízkotučným jogurtom a pomarančovým džúsom
 • Obed: Pečené zemiaky plnené nízkotučným syrom, špenátom a brokolicou; zemiakový šalát s nízkotučným dressingom alebo zelený šalát s čerstvým ovocím
 • Večera: Chlieb s paradajkami a kapary, celozrnné cestoviny so zeleninou a broskyne vo víne ako dezert
 • Nápoje: Voda, čaj, káva, nízkotučné mlieko, džúsy"

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus