Presunúť na hlavný obsah

Mýtus o príjme niektorých potravín u tehotných: Nepodceňujte bielkoviny, hrajú dôležitú rolu v telesných procesoch

Fitness

Je užívanie proteínov počas tehotenstva pre ženu prospešné? Touto otázkou sa zaoberá posledné dni u svojich klientiek fotness tréner Michael Achberger. A aká je odpoveď?

Jednou z častých otázok ohľadom suplementácie je aj vhodnosť úžívania proteínových nápojov v prípade tehotenstva. Na drvivej väčšine obalov proteínových práškov totiž nájdeme informáciu „Nevhodné pre tehotné, dojčiace a deti.“ Z toho logicky vyplýva, že by v týchto situáciách mali ženy proteíny a ďalšie výrobky športovej výživy vynechať. Ale je tento nápis skutočným varovaním, alebo by sme si ho mali vykladať inak?

Prečítajte si: Cvik nožnice si zamilujete: Prekrižovanie nôh v ľahu urobí s pneumatikou okolo pása divy

VAROVNÝ TEXT NA OBALOCH

„Nevhodné pre dojčiace a tehotné ženy“. Tento text je pridávaný na obaly produktov najmä z toho dôvodu, že na gravidných ženách nikto nemôže vykonávať testy, respektíve by aspoň nemal, lebo je to minimálne neetické. Avšak to neznamená, že by takéto výrobky boli pre tehotné nejako škodlivé. Je to len akási "ochranná známka" spoločností. Tento výrok nájdete napísaný aj trebárs na obyčajných probiotikách.

POTREBA BIELKOVÍN V TEHOTENSTVE

Tehotenstvo ešte ďalej komplikuje už sám osobe zložitý metabolizmus aminokyselín. Rozšírenie objemu krvi a rast materských tkanív si vytvárajú nárok na zvýšenie príjmu bielkovín. Rast plodu a placenty počas tehotenstva ženám tiež zvyšuje potrebnú optimálnu dávku bielkovín. Výskumy naznačujú, že zvýšenie príjmu bielkovín počas a po tehotenstve, aj prostredníctvom proteínového prášku, je nielen bezpečné, ale dokonca môže podporiť vývoj a rast plodu. Vďaka vyššiemu príjmu bielkovín môže plod rásť ako čo sa týka výšky, tak hmotnostne a vyšší príjem bielkovín je tiež drobnou prevenciou proti predčasným pôrodom.

Rovnako ako v prípade ďalších jedincov, je každé telo iné a tým aj jeho nároky na príjem bielkovín. Táto hodnota sa navyše v prípade tehotných žien ešte po celú dobu tehotenstva mení. Akonáhle sa potom dieťa narodí, potrebuje matka navýšiť svoj príjem ešte o 200 - 500 Kcal, aby zaistila dostatočnú produkciu materského mlieka, ako prvá a primárna výživa dieťaťa.

ZARADIŤ proteínový prášok, ČI NIE?

Pravdou je, že neexistuje príliš relevantných štúdií na túto tému, a to z dôvodu, ktorý bol uvedený už v prvom odseku. V ideálnom prípade je samozrejme vhodné primárne čerpať bielkoviny a ďalšie makronutrienty zo skutočných potravín. Avšak, ak nezvládate svoj príjem bielkovín naplniť stravou, rozhodne nie je od veci siahnuť po nejakom kvalitnom proteínovom prášku. Proteín je, ako iste viete, nevyhnutný aj pre rast a udržanie svalovej hmoty a tiež pre správny vývoj plodu.

Obzvlášť, ak bol proteín súčasťou vášho jedálnička už pred otehotnením a vaše telo je na neho "zvyknuté" a viete, že mu nerobí problémy, potom nie je jediný dôvod na obavy. V prípade, že proteín zaraďujete v tehotenstve či pri dojčení prvýkrát, je potreba pozorovať reakcie ako vás, tak dieťaťa a pri prvom náznaku problému ho rýchlo vyradiť. Avšak problémy vzniknuté konzumáciou proteínu by boli pravdepodobne spôsobené skôr nejakou alergickou príčinou (napríklad alergia na kravskú bielkovinu) než samotným výrobkom. V prípade ťažkostí, či pri prvom použití počas tehotenstva, je vhodné, ba dokonca skôr potrebné, konzultovať pridanie proteínu do jedálnička s lekárom. Avšak je pravdou, že lekári aj gynekológovia sú voči výrobkom športovej výživy v tehotenstve dosť skeptickí.

Počas tehotenstva je obzvlášť dôležité dbať na to, čo jete, keďže živiny, ktoré prijímate, ovplyvňujú nielen vás, ale aj vaše dieťa a jeho budúci vývoj. Na trhu nájdete veľa proteínových suplementov od nekvalitných lacných práškov plných zbytočných nezmyslov navyše, až po kvalitné proteínové doplnky. Ak proteín chcete používať, pokojne môžete. Na druhú stranu ho nutne nepotrebujete. Striedajte zdroje bielkovín, aby váš jedálniček bol čo najpestrejší. Na výber máte naozaj široké spektrum potravín, aj v prípade, že sa chcete proteínovému prášku vyhnúť.

NA ČO DBAŤ pri výbere vhodného PRODUKTU?

Ak sa rozhodnete proteín využiť, dbajte na to, aby vami zvolený produkt bol skutočnej tej najvyššej kvality. Proteín v tehotenstve by nemal obsahovať žiadne balastné látky. Vegánske a vegetariánske proteíny by v tomto prípade nemuseli byť úplne vhodnou voľbou kvôli tráveniu. Vyberajte produkt, ktorý neobsahuje kofeín, kreatín či ďalšie stimulujúce látky. Výrobok by tiež nemal obsahovať veľa agresívnych sladidiel.

PROTEIN v strave detí

Deti potrebujú zdravú a dostatočnú výživu, aby bol podporený ich správny rast a vývoj. Bielkoviny sú potom obzvlášť dôležité, pretože hrajú úlohu v mnohých telesných procesoch. Bielkoviny sú nevyhnutné pri regenerácii a rastu svalov, sú dôležité pre kosti a sú tiež nevyhnutnou zložkou niekoľkých hormónov a enzýmov. Popularita doplnkov výživy stále rastie, ale mali by sme ich dávať aj deťom?

JE proteínový prášok PRE DETI BEZPEČNÝ?

Bez veľkého premýšľania odpoviem jednoducho - ÁNO, je. Dokonca je v mnohých prípadoch skutočne lepšou voľbou ako rôzne výrobky deťom určené, ktoré lákajú svojím názvom, obalom a napríklad aj reklamou, ale zloženie je po väčšinou nepríliš vhodné. Je fakt, že takéto špeciálne jedlá pre deti, či inak roztomilé názvy produktu, s farebným obalom plných mačičiek, medvedíkov, kolotočov a bohvie čoho všetkého, znejú rozhodne lepšie ako srvátkový proteín, ale je skutočne dobré venovať pozornosť nielen obrázkom, ale aj obsahu vnútri.

Neprehliadnite: Skrytý dôvod, prečo priberáte v oblasti brucha: Ak sa váš pás mení na tvar jablka, mali by ste prehodnotiť túto vec

Avšak tým nechcem povedať, že by mal byť proteín pravidelnou súčasťou jedálnička detí. Príjem bielkovín u detí je pomerne bezproblémové naplniť aj bežnými potravinami, vzhľadom k tomu, že deti potrebujú o dosť menšie množstvo bielkovín ako dospelí a v prípade použitia proteínového prášku dôjde pomerne rýchlo k naplneniu alebo prekročeniu potrebného denného príjmu. V prípade detí nie je potrebné príjem bielkovín príliš preháňať, aby nedochádzalo k tráviacim ťažkostiam. Avšak občasné upitie proteínu, uhryznutie do proteínovej tyčinky, pridanie proteínu do ovocného koktailu, či zaradenie proteínu ako sladidla do jogurtov či dezertov, vašej ratolesti rozhodne nijako neublíži. Aj keď je užívanie proteínu pre deti bezpečné, nie je nutné ho pravidelne pridávať do jedálnička. Iba ak má problém s príjmom bielkovín zo stravy, je potom proteín skvelou voľbou, a navyše vďaka sladkej chuti bude určite príjemným spestrením.