Japonské tajomstvo dlhovekosti z ostrova Okinawa: Sú ním tieto 4 potraviny, ktoré tam ľudia jedia
Ľudia z japonského ostrova Okinawa sú vo svete známi svojou pôsobivou dlhovekosťou. Ich tajomstvom dlhého a šťastného života je vraj konzumácia týchto štyroch konkrétnych potravín.
Dvaja antropológovia cestovali do malej dedinky na ostrove Okinawa v Japonsku, kde žije najvyšší počet storočných ľudí. Pre portál mindbodygreen.com prezradili, že tam urobili s týmito ľuďmi aj rozhovory, na základe ktorých zistili, ako žili a žijú dodnes, ako sa pohybujú, ako pracujú, aký majú vzťah k sebe, k druhých a k životu vôbec, ale aj to, čo presne jedia. Tieto 4 potraviny sa v ich odpovediach opakovali najčastejšie.
Mohlo by vás zaujímať: Odborníčka na výživu radí: Toto je kľúč k dlhovekosti a z týchto piatich potravín ho získate najviac
Zelený čaj
Zelený čaj je podľa ľudí žijúcich na ostrove Okinawa zázračný. Má silné antioxidačné účinky, čo väčšina z nás už vie, zachytáva teda voľné radikály. Existuje aj nespočetne veľa štúdií o vplyve zeleného čaju na proces starnutia buniek v tele. Konkrétne hlavný katechín EGCG v zelenom čaji je 100 krát silnejší než antioxidačná sila vitamínu C a 25 krát silnejší než vitamín E. Podporuje tiež protizápalové reakcie v tele, funkciu mozgu, zdravú krv, hladinu cukru v krvi a znižuje riziko srdcových chorôb: „Na Okinawe nepijú kávu. Pijú zelený čaj celý deň. Konkrétne uprednostňujú zmes zeleného a jazmínového čaju s názvom sanpin-cha,“ prezrádza jeden z antropológov.
Shikuwasa
Toto malé zelené ovocie pochádza práve z tejto ostrovnej oblasti, ľudia ho jedia ako dezert a je obzvlášť bohaté na flavonoidy: „Je to citrusové ovocie, ktoré je veľmi podobné pomaranču. Má niečo, čo sa nazýva nobiletín, v oveľa vyšších koncentráciách ako ktorýkoľvek iný citrus na svete. Konkrétne nobiletín je citrusový bioflavonoid spojený s protizápalovými a zdravými výhodami starnutia; jedna in-vivo štúdia z roku 2020 zistila, že nobiletín môže predĺžiť životnosť a zvýšiť odolnosť voči rôznym stresorom,“ vysvetľuje jedinečnosť tohto ovocia antropológ.
Čítajte tiež: Ženy žijú vo všeobecnosti dlhšie než muži: Vďaka týmto dvom zložkám stravy si zachovajú dlhší život
Goya
Goya je tiež známy ako horný melón. Pochádza z čeľade tekvicovitých a je nabitý fytonutrientmi a vitamínmi, konkrétne vitamínmi C, A a E, ako aj vitamínmi B vrátane kyseliny listovej a B2: „Navyše obsahuje špecifické zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi. Ukázalo sa, že tieto zlúčeniny nazývané chantarin, polypeptid-p a vicine, pôsobia podobne ako inzulín, keď sa dostanú do tela. Vzhľadom na to, aká dôležitá je rovnováha krvného cukru pre metabolické zdravie môžeme goyu považovať za jednu silnú základňu podporujúcu dlhovekosť,“ hovorí antropológ ďalej. Tiež dodáva, že práve metabolické zdravie je rozhodujúce pre dlhovekosť. Okinawčania ho vraj používajú v mnohých receptoch. Jedia ho s bravčovým mäsom, aj zeleninou.
Morské riasy
Okinawčania tiež jedia množstvo morských rias. Konkrétne umibudo, okinawská zelená morská riasa, ktorá má tvar hrozna: „Rôzne druhy morských rias (červené, hnedé, zelené) sa môžu pochváliť mierne odlišnými nutričnými profilmi, ale vo všeobecnosti morské riasy obsahujú flavonoidy a karotenoidy, ktoré pôsobia na boj proti voľným radikálom v tele – čo, ako vieme, je A+ pre dlhovekosť,“ prezentuje antropológ. Morské riasy sú tiež hlavným zdrojom jódu, ktorý podporuje zdravú štítnu žľazu, a sú bohatým zdrojom kyseliny listovej, prirodzenej formy vitamínu B9, ktorý podporuje tvorbu zdravých nových červených krviniek a podporuje činnosť srdca.
Neprehliadnite: 5 podceňovaných byliniek očami odborníka: Tieto môžu skutočne pomôcť k lepšiemu zdraviu
Samozrejme vieme, že existuje množstvo ďalších skvelých potravín podporujúcich dlhovekosť, avšak aj tieto rozhodne stoja za povšimnutie, čo poviete?