Presunúť na hlavný obsah

Fondation Louis Vuitton vás pozýva na výstavu Basquiat x Warhol. Painting 4 Hands

Zábava

V termíne od 5. apríla do 28. augusta milovníkom umenia Fondation Louis Vuitton odhaľuje spoluprácu Jean-Michel Basquiata s Andym Warholom. Konverzáciu, ktorá sa namiesto slov realizovala prostredníctvom maľby.

V roku 2018 hostila Fondation Louis Vuitton výstavu s názvom „Jean-Michel Basquiat”. Veľmi úspešnú expozíciu si nenechalo ujsť neuveriteľných 700,000 návštevníkov. Nadácia sa v tomto roku k dielu Jeana-Michela Basquiata vracia a v termíne od 5. apríla do 28. augusta milovníkom umenia odhaľuje umelcovu spoluprácu s Andym Warholom. Medzi rokmi 1984 a 1985 vytvoril Jean-Michel Basquiat (1960-1988) v spolupráci s Andym Warholom (1928-1987) okolo 160 malieb. Do tohto súboru patrí aj niekoľko najvýznačnejších diel v kariérach oboch umelcov. Keith Haring (1958-1990), ktorý bol svedkom ich priateľstva a umeleckej spolupráce, popisuje ich dialóg ako „konverzáciu, ktorá sa namiesto slov realizovala prostredníctvom maľby“. Hovorí tiež o „dvoch mysliach, ktoré sa spojili, aby vytvorili tretiu odlišnú a jedinečnú myseľ“.

Čítajte tiež: Disney+ chystá seriál Kaiser Karl: Vzostup Karla Lagerfelda vo svete parížskej vysokej módy 70. rokov

Výstava „Basquiat x Warhol. Painting 4 Hands“, ktorá sa na jar 2023 otvára vo Fondation Louis Vuitton, patrí medzi najvýznamnejšie akcie, ktoré boli kedy venované tejto jedinečnej kooperácii. Výstava, na ktorej sa kurátorsky podieľali Dieter Buchhart a Anna Karina Hofbauer, v spolupráci s kurátorom Fondation Louis Vuitton, Olivierom Michelonom, predstaví viac ako 80 malieb, spoločne signovaných oboma umelcami. Súčasťou expozície budú aj samostatné diela každej z týchto dvoch ikon a výber z prác niekoľkých ďalších význačných umelcov (Keith Haring, Jenny Holzer, Kenny Scharf…). Táto kompozícia má verne navodiť atmosféru umeleckej scény newyorského Downtownu 80. rokov. Nezabudnuteľný zážitok ďalej podčiarknu fotografie, vrátane známej série snímok „Boxing Gloves“. Ich autorom je Michael Halsband a boli nafotené pre plagát k výstave Jeana-Michela Basquiata a Andyho Warhola v roku 1985.

Výstavu otvára séria portrétov Basquiata od Warhola a Warhola od Basquiata. Pokračuje niekoľkými dielmi z raného obdobia spolupráce. Tieto diela, ktorých vznik inicioval obchodník s umením Bruno Bischofberger, boli vytvorené v spolupráci s talianskym umelcom menom Francesco Clemente (nar. 1952). Po dokončení 15 spoločných malieb, Basquiat a Warhol pokračovali v spolupráci. Umelecký dialóg prebiehal s veľkým nadšením a odhodlaním na takmer dennej báze. Energiu a silu ich kontinuálnej spolupráce je možné cítiť počas celej výstavy, prestupuje všetkými galériami Fondation Louis Vuitton.

Neprehliadnite: VIDEO: Ben Affleck zrežíroval film o legendárnych teniskách Air Jordan, pozrite si jeho energický trailer

Basquiat obdivoval Warhola ako staršiu, uznávanú osobnosť umeleckého sveta, ako priekopníka nového štýlu aj pre jeho neotrasiteľné prepojenie so svetom pop-artu. Warhol vďaka Basquiatovi znovu našiel svoju záľubu v maľbe. Vďaka nemu sa vrátil k ručnej maľbe vo veľkom rozsahu. Warholove objekty (noviny, logá General Electric, Paramout Pictures a Olympijských hier) sú základom celého setu umeleckých diel, ktorá je významnou časťou výstavy.

„Andy začal s maľbou a vložil do nej niečo ľahko rozpoznateľné, napríklad produkt či logo. Ja som to následne určitým spôsobom deformoval. Potom na diele pracoval zase on, mojím zámerom bolo, aby vytvoril aspoň dve veci“, vyhlásil Basquiat.
„Ja som urobil náčrt a potom som dielo domaľoval podľa Jeana-Michela. Domnievam sa, že maľby, ktoré sme spolu urobili, sú lepšie, keď nie je jasné, ktorú časť kto vytvoril“, dodal Warhol.

Výstava predvedie túto vzájomnú výmenu – dialóg štýlov a foriem, ktorý sa dotýka aj kľúčových tém, ako je integrácia afroamerickej komunity do histórie Severnej Ameriky – kontinentu, kde Warhol sa preslávil ako najvýznamnejší tvorca ikon.

- Najčítanejšie -