Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Lukáš Macháček predstavuje kolekciu BALLROOM: Do spoločnosti vracia krásu, pôvab a kultivovaný sex-appeal

Móda

Český návrhár a stylista Lukáš Macháček predstavuje svoju novú kolekciu BALLROOM, ktorou reaguje ako protiklad na asexuálne a fluidné módne trendy.

Český módny návrhár a stylista sa publiku naposledy úspešne predstavil svojou "all black" kolekciou v Bratislave v roku 2019. Po štvorročnej odmlke sa vracia s tým, čo má podľa jeho vlastných slov najradšej, s prostou, v tom najlepšom slova zmysle, krásou. Keď nemáš, čo povedať, mlč  keď máš, nech je to poézia. A tiež, až bude.

„Zo života a odievania sa postupne a nenápadne vytratili estetika a noblesa. Svetu chýba krása, pôvab a kultivovaný sex-appeal. Je načase s tým začať niečo robiť, najlepšie prakticky a konštruktívne – tvorbou,“ hovorí Lukáš Macháček o motivácii a inšpirácii, ktoré stoja za jeho novým kreatívnym počinom.

VIDEO: Lukáš Macháček a jeho najnovšia kolekcia BALLROOM supervised by VIRVAR

 

Line-up zostavený výlučne z rób spadajúcich do kategórie „evening & occasionwear“ je autorovým profesným dielom a rovnako tak i osobným manifestom proti šedi a nude, lenivosti a absencii dobrého vkusu a mravov. Stalo sa už normou, že ľudia dneška si nedávajú s obliekaním veľa práce. Dress cody predpísané organizátormi rôznych eventov, nielenže nerešpektujú, ale ani ich nepoznajú. Spoločenský dressing sa obmedzil maximálne na sako a minišaty, v šatniach chýbajú večerné toalety a smokingy. Aj tie, ktoré tam sú, väčšinou postrádajú akýkoľvek nápad, elaborálny tailoring a kvalitné spracovanie – obmedzili sa na obyčajnú rádovú textilnú produkciu.

BALLROOM je opak všetkého spomínaného

Kolekcia tvorí čistú a ucelenú autorskú víziu, ktorá má vysoký prezentačný a predajný potenciál, označenie "čistou" je použité zámerne, nakoľko ide o explicitne dámske a pánske modely. 

„Muž má vyzerať ako muž a žena ako žena. Samozrejme, prelínaniu a využitiu maskulínnych a feminínnych prvkov ako kontrapunktov, alebo v detailoch, sa nevyhýbam, naopak. Archetypy zhmotnené v strihu a siluetách sú však pre mňa kľúčové a stopercentne si za týmto konceptom stojím.“

Lukášova show je tak bez najmenších pochybností alternatívou k súčasným asexuálnym a fluidným módnym trendom.

Objem a veľkorysé fazony striedajú tie umiernenejšie, pričom mnohé vychádzajú z klasiky ako hodváb, organza, tyl, taft alebo duchess tak budú mať možnosť vrátiť odevu "de nuit" nielen jeho ideálnu formu a podobu, ale tiež význam a honor.

Unikátne boli pre prehliadku tiež priestory – ide o bývalú továreň na výrobu textilnej galantérie, ktorú na show prepožičala Pražská správa nehnuteľností s.r.o. a tá má už dnes s továrňou úplne nové plány.

- Najčítanejšie -