Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: KRÁĽ & KAVIÁR by VIRVAR: Tam, kde sa deje ozajstné divadlo, je zbytočné akékoľvek extra teátro

Feminity TV

Módny dizajnér Boris Kráľ predstavil svoju kolekciu v komornom prostredí showroomu VIRVAR, predĺženej to slovenskej ruky a detašovaného Borisovho pôsobiska.

 

 

BOL RAZ JEDEN KRÁĽ

Menovite Boris, ktorý uplynulý štvrtok doslova ovládol vybraných hostí a klientelu v space Virvar. Tam, kde sa deje ozajstné divadlo, je zbytočné akékoľvek extra teátro, preto sa autorovo oficiálne predstavenie v rámci Slovenska odohralo priamočiaro. Prím hrali krása a poctivé remeslo, ktoré ešte viac vynikli in medias res, v priestore a pohybe - tak, aby prítomní mohli zblízka vidieť a oceniť silu ateliérovej tvorby na mieru. Boris Kráľ, navzdory svojmu relatívne nízkemu veku, všetko spomenuté nielen chápe, ale na tom aj stavia celý svoj koncept. Jeho strihy vychádzajú zo savior-faire starých majstrov kategórie Cristóbala Balenciagu či Christiana Diora a sú nekompromisné rovnako v kvalite konštrukcie ako v samotnej siluete. Ako sám autor hovorí, jediný jeho kalkul “...sú výpočty šírok, dĺžok a výšok” - tých ženských a materiálu, ktorý je mimochodom sám o sebe hodný zmienky. Kráľ šije z poctivých materiálov, prevažne hodvábu, vlny a zamatu; čo sú materiály sami osebe náročné na “skrotenie”, najmä pri zložitejších strihových riešeniach, vzniku ktorých dizajnér venuje dlhé týždne, niekedy až mesiace. Je to skrátka architektúra založená na milimetroch a vyskladaná tak, aby zvýraznila to najkrajšie a zakryla prípadné nedostatky postavy, symetrie či proporcie. Spôsob ako Boris Kráľ pracuje je skôr archaický než predimenzovane inovatívny, v tom najlepšom slova zmysle- jeho prístup pomáha oživiť ateliérovú tvorbu a zákazkové krajčírstvo tej najvyššej kategórie; mimochodom jedných z domén fachmanov najväčšieho ČS prvorepublikového rozmachu. V dobe, kedy je už väčšine absolútne jasné, že rýchla, prehajpovaná móda nielenže nie je cestou, ale priam jej opakom, je zámer Borisa Kráľa viac, než “on point” a čo ho robí ešte sympatickejším  je, že vychádza z úprimnej vášne a nekompromisne-subjektívnej predstavy o tom, kam by sa do veľkej miery mala módna tvorba uberať a ako by mala vyzerať. Už dnes má autor jasnú predstavu aj o svojej signature farebnici, ktorá sa svojím spôsobom za relatívne krátky čas stala pre neho už typickou: ostrá cyklámenová, aqua tyrkysová, nočná modrá či tmavá fialová hovoria rečou nadčasovosti a noblesy a harmonicky tak dopĺňajú dizajnérov koncept a estetiku. 

Už teraz si môžu všetky módne fajnšmekerky dohodnúť osobnú konzultáciu - vtipne (a interne) nazvanú tzv., “audienciou u Kráľa” v showroome na Hlbokej 7 - predĺženej to slovenskej ruky a detašovaného Borisovho pôsobiska. Pre ozajstných fanúšikov nielen jeho a vyššej módy, ale aj základnej výbavy každého kvalitného moderného šatníka je tu ešte jeden bonus: (naozaj) limitovaná edícia vyšívaných tričiek z kvalitnej 100 % bavlny Boris Kráľ x Virvar so stručným odkazom: YOUR OWN KING. Dostupné sú v čiernej a bielej, v unisexovom strihu a fite. 


photo: Jana Budaiová
muah: Paulína Trulík

models:
Barbora Brušková / Elite Bratislava 
Lenka Saturyová / Elite Bratislava 
Sabina Smutná / Elite Bratislava 
floral constellation: Ateliér Moss 
high jewellery: Soňa Müllerová x Aharon Haute Joaillerie