Presunúť na hlavný obsah

Spomienka na Dianinu smrť je stále živá: Čo mohlo princeznej z Walesu pred 26 rokmi zachrániť život?

Zahraničné celebrity

Posledný augustový deň roku 1997 sa do histórie zapísal čiernymi písmenami. Dodnes naňho spomíname s veľkým smútkom, napokon sa stal osudným Lady Diane. Vyšetrovanie princezninej smrti ukázalo, že k tragédii nemuselo vôbec dôjsť, ak by sa jedna vec spravila v aute inak…

S britskou monarchiou sa stále veľmi živo spája zosnulá princezná Diana - matka princov Williama a Harryho a bývalá manželka terajšieho kráľa Karola III. Zo sveta odišla príliš mladá. Ako tridsaťšesťročná. Od jej smrti dnešným dňom uplynulo dvadsaťšesť rokov. 

Všetko sa to zomlelo veľmi rýchlo

Lady Diana spolu so svojím vtedajším priateľom Dodim Al-Fayedom večerali v jednom z hotelov v romantickom Paríži, keď krátko po polnoci odišli bočným vchodom. Tam mali pripravené auto so šoférom, do ktorého nastúpili. Princeznú v tom čase bulvárni fotografi sledovali na každom kroku a onen večer nebol výnimkou. Preto šiel mercedes s Lady Di a jej priateľom na palube nie päťdesiatkou, ako bolo povolené, ale 150-kilometrovou rýchlosťou.

Počas úteku pred paparazzmi vošli do tunela, kde šofér mercedesu zhruba dvadsať minút po polnoci narazil do betónového stĺpu. Ako prví boli na mieste nehody spomenutí paparazzi, ktorí následne čelili vyšetrovaniu, či a do akej miery zavinili autohaváriu. 

Mohlo by vás zaujímať: Nočná mora: Meghan a Harry sa stali obeťou paparazzi naháňačky, podobne ako pred rokmi jeho mama, princezná Diana

Tragédiu mohol odvrátiť bezpečnostný pás

Dodiho život vyhasol okamžite, o ten princeznin sa bojovalo v nemocnici. "Panebože, čo sa to stalo?" mali znieť posledné slová Lady Diany pred prevozom, ktoré britskému denníku pretlmočil jeden z hasičov, ktorý bol vtedy na mieste nehody.

Bohužiaľ, krátko po náraze princezná umrela. Lekári sa ju snažili oživiť dve hodiny, no ich úsilie vyšlo nazmar. Diane sa zastavilo srdce a nezabrala ani jeho priama masáž na operačnom stole. Z lekárskej správy vyplynulo, že princeznino srdce sa v dôsledku havárie posunulo na pravú stranu hrudníka. Svet sa o tragickej správe dozvedel okolo šiestej ráno. Bol 31. august 1997.

Autonehodu prežil jeden člen posádky - a to Dianin bodyguard. Ten mal na rozdiel od ostatných troch spolujazdcov zapnutý bezpečnostný pás. Aj jeden z policajtov, ktorý sa zúčastnil oficiálneho vyšetrovania tragickej autonehody, poukázal na zistenie, že ak by mala Lady Diana zapnutý bezpečnostný pás, jej šance na prežitie by boli vysoké - až 80 percent.

Neprehliadnite: Princezná Diana varovala princa Williama pred fotografmi v jeho prvý školský deň: Táto výstraha sa týkala celého jeho života