Presunúť na hlavný obsah

Najlepšie ingrediencie pre vaše srdce: Aké konkrétne zložky by ste mali hľadať v potravinách či doplnkoch stravy?

Zdravie a relax

Neberte svoje srdce ako samozrejmosť! Tento neuveriteľný orgán prečerpá v pokoji približne päť až šesť litrov krvi do celého tela za minútu. Tu je niekoľko najlepších zložiek pre srdce, ktoré by ste mali hľadať v potravinách alebo rôznych doplnkoch stravy, aby ste udržiavali srdce zdravé a silné.

Pre zdravie srdca sa toho dá robiť skutočne veľa. Môžeme podporiť srdce fyzickou aktivitou, dostatočným pokojným spánkom, správnou hydratáciou tela, ale aj vyváženou stravou. Avšak, ktoré sú tie správne ingrediencie pre srdce, ktoré by sme mali všetci hľadať v potravinách alebo doplnkoch stravy? 

Morské omega-3 (EPA a DHA)

Ako informuje odborník pre portál mindbodgreen.com, omega-3-mastné kyseliny, konkrétne morské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA nachádzajúce sa predovšetkým v rybách a doplnkoch rybieho tuku, sú v podstate synonymom zdravia srdca a dlhovekosti. Zdravé tuky prinášajú výrazné kardiovaskulárne výhody, ktoré majú trvalý vplyv na zdravie nášho srdca: „Zistilo sa dokonca, že konzumácia EPA a DHA znižuje krvný tlak,“ hovorí odborník. 

Mohlo by vás zaujímať: Krilový olej ako potravina budúcnosti: Rybí olej nie je jediný super zdroj omega-3-mastných kyselín

Rastlinné steroly a rastlinné stanoly

„Rastlinné steroly a rastlinné stanoly sú fytosteroly, t.j. bioaktívne zlúčeniny vlastné určitým rastlinám (ako sú rastlinné oleje, orechy a semená), aj keď v malých množstvách. Vďaka svojej štruktúrnej podobnosti s cholesterolom pomáhajú podporovať zdravú hladinu cholesterolu,“ prezrádza odborník. Výskumy tiež ukazujú, že prinajmenšom 800 miligramov rastlinných sterolov a stanolov denne ako súčasť stravy s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu môže znížiť riziko srdcových ochorení. 

CoQ10

„Koenzým Q, známy ako CoQ10, je potrebný na produkciu bunkovej energie a funguje aj ako antioxidant, ktorý zachytáva voľné radikály, čo mu dáva množstvo prospešných účinkov v celom tele, vrátane kardioprotektívnych vlastností,“ vysvetľuje odborník ďalej a dodáva, že táto dôležitá zložka sa nachádza v metabolicky najaktívnejších orgánoch tela, vrátane srdca. Podľa hodnotenia antioxidantov z roku 2021 sa tiež zistilo, že podporuje hlavné faktory kardiovaskulárneho zdravia. 

Resveratrol

Resveratrol je silný polyfenol s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú chrániť rastliny, zvieratá a  rovnako aj ľudí pred oxidačným stresom. Podľa hodnotenia International Journal of Molecular Sciences z roku 2019 tento fytonutrient znižuje vaskulárny oxidačný stres, tuhosť tepien. Tiež pomáha pri rozšírení a zúžení krvných ciev a podporuje zdravé hladiny krvného tlaku. 

Čítajte tiež: Tieto živiny sú podľa nového výskumu skutočne dôležité pre udržanie zdravého črevného mikrobiómu: O ktoré ide?

Rozpustná vláknina

„Rozpustná vláknina, ktorá sa nachádza výlučne v rastlinách, je komplexný uhľohydrát, ktorý sa trávi, ale neabsorbuje na gélovitú látku, ktorá pomáha viazať cholesterol v tenkom čreve a odstraňovať ho skôr, ako vstúpi alebo znova vstúpi do krvného obehu,“ popisuje odborník. Podľa viacerých výskumov je konzumácia dvoch až desiatich gramov vlákniny denne spojená s výrazným znížením hladín LDL a celkového cholesterolu.

Pantetín

„Pantetín je derivát kyseliny pantoténovej, čiže vitamínu B5. Súhrnne sú vitamíny B nevyhnutné pre produkciu bunkovej energie, kardiometabolické dráhy, metylačnú funkciu a celkové zdravie srdca.“ Pantetín pomáha podľa odborníka podporovať zdravé hladiny cholesterolu a triglyceridov.

Magnézium

Magnézium alebo horčík je esenciálny minerál, kritický pre zdravie celého tela, je životne dôležitá živina pre zdravie celého tela, nielen srdca. Pomáha udržiavať stabilnú srdcovú frekvenciu a zdravý krvný tlak: „V podstate pomáha vášmu srdcovému svalu uvoľniť sa, aby mohol biť v zdravom rytme,“ dodáva odborník. 

Vitamín K2

„Vitamín K2, známy ako menachinón, je špecifická forma vitamínu K, ktorá podporuje muskuloskeletálne a kardiovaskulárne zdravie. Pomáha regulovať homeostázu vápnika tým, že viaže vápnik na kosti a bráni mu vo väzbe na arteriálne tkanivo (čo môže v budúcnosti spôsobiť kardiovaskulárne problémy),“ prezrádza. 

Neprehliadnite: 6 vecí, ktoré by ste nemali robiť svojmu tráviacemu traktu: Tieto ovplyvňujú zdravie vašich čriev

Bioaktívny folát (5-MTHF)

„Folát je esenciálny vitamín B (B9), ktorý okrem iných základných funkcií v tele umožňuje hladký priebeh metylačného cyklu, pretože telo potrebuje aktívny folát na premenu homocysteínu na metionín,“ hovorí na margo ďalšej dôležitej zložky pre zdravie srdca odborník a vysvetľuje na záver, že bez dostatočného množstva folátu sa môžu časom zvyšovať hladina homocysteínu, čo vedie ku kardiovaskulárnym, neurologickým aj imunitným zdravotným problémom.

Dbáte na zdravie svojho srdca aj práve vďaka takýmto zložkám dôležitým pre silné a zdravé srdce?

spolu hlasovalo 35 ľudí

Áno
31
Nie
4

 

- Najčítanejšie -