Presunúť na hlavný obsah

Tento jeden antioxidant je základom zdravej pokožky: Prečo by ste ho mali vašej pokožke dopriať aj vy?

Móda a krása

Pokožka je skutočne veľmi produktívna. Vytvára si vlastný kolagén, kyselinu hyalurónovú, ceramidy, mastné kyseliny a ďalšie látky, ktoré sú obsiahnuté aj v kozmetických produktoch, ktoré si na ňu aplikujeme. Viete však, ktorý antioxidant je základom zdravej pokožky?

Existuje jeden antioxidant, ktorý podceňujeme 

Naša pokožka je skutočne pôsobivá v mnohých ohľadoch. Počas života si sama vytvára množstvo pre ňu prospešných látok, ktoré však vekom strácame. Vytvára svoj vlastný kolagén, kyselinu hyalurónovú, skvalén, ceramidy či mastné kyseliny. Všetky tieto spomenuté si s obľubou radi aplikujeme aj prostredníctvom produktov starostlivosti o pleť. Existuje však jeden konkrétny antioxidant, ktorý v starostlivosti o pleť podceňujeme, hoci o ňom vieme. 

Mohlo by vás zaujímať: Tri spôsoby v rannej rutine, ktorými si môžete obnovovať kolagén v tvári

Koenzým Q10 hrá životne dôležitú úlohu v bunkovej energii

Ako informuje portál mindbodygreen.com, tou podceňovanou živinou, ktorú naše telo prirodzene vytvára, je antioxidačný koenzým Q10: „Áno, vaša pokožka si vytvára vlastné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, podporujú bariérovú funkciu a zmierňujú zápal. Jedným z najdôležitejších, ktorý produkuje, je CoQ10, pretože hrá životne dôležitú úlohu v bunkovej energii,“ objasňuje pre spomínaný portál oslovená odborníčka. Rovnako ako ostatné časti našej kožnej bariéry, jeho produkcia klesá s vekom. 

Čítajte tiež: Beauty rutina, ktorá vás privedie k čistejšej pleti: Nemusíte mať problémy s pleťou, no výsledok uvidíte aj tak

CoQ10 je základom pre zdravú starnúcu pokožku

Z týchto dôvodov sa stáva čoraz populárnejšou zložkou produktov starostlivosti o pleť. Podľa odborníčky je to v skutočnosti najdôležitejšia zložka v boji proti starnutiu pleti. Prečo? „Pokiaľ ide o obľúbené antioxidanty v starostlivosti o pleť, vitamíny C a E sú zvyčajne jedny z najznámejších. A za posledných pár rokov si niacínamid urobil veľké meno ako nová hlučná zložka (aj keď to nie je nič nové vo vzorcoch). Koenzým Q10 nie je taký známy ako tieto ostatné zložky, ale určite si zaslúži vážené miesto vo vzorcoch. CoQ10 je základom pre zdravú starnúcu pokožku,“ hovorí ďalej. 

Neprehliadnite: Omladzujúci reštart od prvej kvapky: Séra na omladenie pleti, ktoré je ideálne spoznať po 30-tke

V podstate naše kožné bunky nemôžu robiť svoju prácu bez CoQ10

Koenzým je zlúčenina rozpustná v tukoch, ktorá sa nachádza vo všetkých našich bunkách, vrátane kožných: „Má niekoľko funkcií v tele, vrátane jeho úlohy ako antioxidantu. Avšak CoQ10 sa líši v tom, že tiež chráni pred peroxidáciou lipidov, procesom, pri ktorom voľné radikály poškodzujú bunkové membrány,“ vysvetľuje odborníčka. Tiež dodáva, že to nie je jeho jediná úloha. V skutočnosti je jeho ďalšia funkcia možno ešte dôležitejšia pre mladistvú a prosperujúcu pleť: „Bunky potrebujú koenzým na výrobu energie. CoQ10 sa používa v mitochondriách alebo „elektrárni“ bunky, kde prenáša elektróny po dráhach produkujúcich energiu. Energia produkovaná týmito dráhami sa potom využíva na normálne bunkové funkcie. V podstate vaše kožné bunky nemôžu robiť svoju prácu bez CoQ10. Je to základná súčasť zdravej pokožky,“ prezrádza.  Na záver odborníčka dodáva, že CoQ10 je jednou z najdôležitejších zložiek, ktoré treba hľadať v produktoch starostlivosti o pleť, pretože je základom pre zvyšok zdravia pokožky, na ktorom sa dá stavať.

Používate kozmetické produkty na pleť s CoQ10 aj vy?

spolu hlasovalo 63 ľudí

Áno
23
Nie
40

 

- Najčítanejšie -