Presunúť na hlavný obsah

Čo sa stane, keď použijete príliš veľa balzamu na pery? Toto by ste si mali všímať, ak ide o jeho zloženie

Móda a krása

Čo urobí väčšina z nás, keď má neustále popraskané a suché pery? Siahne predsa po balzame na pery, ktorý ich má upokojiť. Niektorí odborníci pred jeho nanesením však varujú. Prílišné spoliehanie sa na balzam na pery môže spôsobiť väčšie problémy, ktoré v skutočnosti zhoršia ich stav.

Čím viac balzamu na pery si dáte, tým horšie pre ne

Možno ste si už niekedy všimli, že hoci použijete balzam na pery, keď ich máte suché a popraskané, ale ako keby sa stal opačný efekt. Iste, na chvíľu máte pocit, že ste perám dopriali to, čo potrebovali. No čím dlhšie ste balzam na pery nanášali, tým viac ste ich nakoniec mali suchšie a popraskanejšie. Niektorí odborníci sa rozhodli objasniť to, prečo tomu tak je. Niektoré balzamy na pery totiž spôsobujú vašim perám väčší problém než doposiaľ mali. 

Mohlo by vás zaujímať: Multifunkčné SOS balzamy, ktoré zachránia popraskanú pokožku: Tieto druhy sa nebojte použiť na pery i na ruky

Balzam na pery môže byť návykový

Niektorí z nás bez balzamu na pery nevyjdú z domu ani na krok. Jednoducho pre istotu, že by sa nám mali vysušiť. No čím viac si ho doprajeme, tým viac ho naše pery potrebujú: „Určite to môže byť návykové. Aplikovanie balzamu na pery upokojí vaše pery, budete sa cítiť dobre a môže to byť veľmi upokojujúce. To môže však viesť k nevedomému návyku, ktorý pomáha pri strese alebo úzkosti, niečo ako krútiť si vlasy alebo obhrýzať si nechty,“ prezradila odborníčka, dermatologička pre portál mindbodygreen.com. 

V závislosti od zloženia, niektoré balzamy na pery vysušujú viac 

Ako dermatologička prezrádza ďalej, v závislosti od ich zložiek môžu niektoré balzamy na pery skutočne spôsobiť, že vaše pery budú suchšie a podráždenejšie. Preto by ste si mali pri kúpe balzamu na pery všímať aj jeho zloženie. Americká akadémia dermatológov odporúča nepoužívať produkty, ktoré obsahujú určité tieto konkrétne zložky: gáfor, eukalyptus, lanolín, mentol, oktinoxát, fenol, propylgalát a najmä kyselinu salicylovú. Rovnako aj balzamy na pery s príchuťou, najmä škorice, citrusov alebo mäty, budú podľa dermatologičky dráždiť naše pery: „Ak vás pery pália, štípu alebo sa cítite nepohodlne, keď si na pery nanášate nejaký produkt, znamená to, že si pery dráždite, preto by ste mali prestať používať daný produkt,“ dodáva odborníčka. 

Čítajte tiež: Vedeli ste, že zloženie produktov môže obsahovať až toľko plastu, koľko ich obal?

Svoje suché pery môžete chrániť vopred

„Zatiaľ čo niektoré zložky môžu dráždiť suché, popraskané pery, iné im môžu pomôcť pri hojení,“ píšu odborníci z Americkej akadémie dermatológov. Títo istí dermatológovia tiež odporúčajú, aby ste urobili aj niekoľko opatrení, aby ste suchým a popraskaným perám predišli: „Po prvé, nezabudnite zahrnúť do tváre aj svoje pery, keď si nanášate opaľovací krém. Môžete to urobiť výberom balzamu na pery s ochranným faktorom najmenej 30. Pite veľa vody, aby bola vaša citlivá pokožka hydratovaná, a zvážte doma použitie zvlhčovača, ak máte tendenciu mať chronicky suchú pokožku.“ 

Neprehliadnite: Koniec popraskaným perám: 3 rituály, ktoré vás tohto problému zbavia navždy

V žiadnom prípade si pery neolizujte

Mnoho ľudí, ktorí majú suché pery, si ich často olizujú: „Keď sú pery suché, môže byť prirodzené zmáčať ich olizovaním, ale to môže problém zhoršiť. Keď sa sliny vyparia, vaše pery budú suchšie,“ vysvetľujú odborníci. Namiesto toho si pery večer hydratujte nedráždivým balzamom a aplikujte každé dve hodiny, keď ste vonku v mraze, v suchom teple alebo na slnku.

Je balzam na pery tiež súčasťou vašej povinnej výbavy, bez ktorej nevyjdete z domu von?

spolu hlasovalo 128 ľudí

Áno
102
Nie
26