Presunúť na hlavný obsah

Mirka vyrába domáce pleťové masky, jej rady si obľúbilo tisíce žien: Nie každá drahá kozmetika, ktorú si kúpite, je efektívna

Krása

Rady šikovnej Slovenky si obľúbilo tisíce žien. Mirka, ktorá sa kozmetickému remeslu venuje už nejaký rok, totiž poradí ľuďom s citlivou, ale aj aknóznou pleťou.

Väčšina žien, predpokladám, že v určitom bode života aj vy, poznajú starostlivosť o pleť len v zmysle odlíčim sa, raz za čas si dám na tvár peeling a podobne. Kedy u vás nastal zlom a začali ste sa o kožné problémy podrobnejšie zaujímať?

Úplne súhlasím. Ja som do určitého času tiež nebola iná. Moja bežná rutina sa kedysi skladala z odličovacích obrúskov a denného krému, ktorý som si kupovala podľa vône a vizuálu fľaštičky. Som šťastná, že tieto časy sú už za mnou.

Zlom nastal pred piatimi rokmi po návrate domov zo zahraničia kde som pracovala. Nakoľko som mala pozitívny vzťah k líčeniu, pri otázke čo ďalej som mala jasno. Keďže líčenie je úzko späté so starostlivosťou o pleť, vybrala som si absolvovať kozmetický kurz. Až tu som zistila, že moje návyky v starostlivosti o pleť boli naozaj veľmi zlé. Pochopila som aká je kozmetika dôležitá oblasť a preto ma začala zaujímať oveľa viac ako samotný makeup. Odvtedy vnímam túto problematiku úplne inak a venujem sa jej hlavne formou samoštúdia. 

Prečítajte si aj: Výber make-upu by ste nemali podriaďovať len odtieňu! Rozhoduje aj textúra, čo pristane vašej pleti najviac?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Som strašne šťastná, že vás tu mám a že ma podporujete #somsamasebouvyzva

Príspevok, ktorý zdieľa MYMKECH s k i n c a r e (@mymkech),

Ako by teda mali vyzerať rituály žien so suchou pleťou a žien s mastnou? Líšia sa v nejakých krokoch alebo čisto len v prostriedkoch, ktoré používajú?

Čo sa týka starostlivosti a teda bežnej dennej rutiny, kroky sú úplne rovnaké. Typ pleti v tomto prípade nerozlišujeme, pretože každá pleť by mala dostávať rovnako dobrú starostlivosť. Na základe tohto faktu som vytvorila menšiu pomôcku „DESATORO“ – desať účinných krokov pre zdravšiu a krajšiu pleť. Veľmi si ho obľúbili aj baby z môjho instagramu, z čoho sa veľmi teším.

Okrem dodržiavania všetkých bodov zo, spomínaného desatora je taktiež veľmi dôležité pravidelne robiť pleťový peeling, ktorý napomáha odstraňovať odumreté bunky z našej pokožky. Následne po ňom odporúčam použiť výživnú masku. To v čom sa rutina líši je práve výber vhodných kozmetických výrobkov. Tým chcem povedať, že každý typ pleti vyžaduje rôzne druhy aktívnych látok, ktoré sú preň prospešné. A teda to čo vyhovuje mastnej pleti, suchej môže škodiť a zas naopak... Preto je nevyhnutné vedieť, aký typ pleti máme a čo si môžeme dovoliť.

Keďže sa do zloženia kozmetiky rozumiete, zrejme si viete porovnať, ktoré kozmetické prípravky sú lepšie a kvalitnejšie. Je to stále tak, že drahší výrobok predstavuje kvalitu? Stretli ste sa s tým, že bol drahý prípravok neúčinný? 

Áno, bohužiaľ mám aj takú skúsenosť. Odkedy som sa začala venovať kozmetike aj v online svete, zistila som, že nie vždy sa cena rovná kvalite, čo ma mrzí. Častokrát sa stretávam práve s názorom, že keď je niečo drahé, pravidlom je, že to automaticky musí byť dobré. Práve preto sa snažím každému vysvetliť, aké je dôležité čítať aj zloženie a nie len etiketu z prednej strany.

Mnoho ľudí si myslí, že sa stačí odlíčiť, prípadne si kúpiť jeden kvalitný prípravok aby zabránili pribúdajúcim vráskam.. ako to v skutočnosti je?

Zabrániť vráskam sa v podstate nedá, pretože sú súčasťou nášho života. Ale povedzme to tak, že sa dá „starnúť pomalšie“. V tomto nám napomáha celá naša rutina od odličovania, cez sérum až po záverečný krém s ochranným faktorom. Okrem samotnej kozmetiky, je ďalším dôležitým faktorom spôsob odličovania a nanášania všetkých kozmetických výrobkoch. Tieto úkony treba robiť od brady smerom nahor, veľmi jemne aby sme si pokožku nenaťahovali a netvorili zbytočne predčasné vrásky. Taktiež veľmi dobrým antianging pomocníkom je tvárová masáž. V neposlednom rade netreba zabúdať na pitný režim a zdravý životný štýl.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#mojbeautyday je deň, ktorý našej pleti zabezpečí starostlivosť a výživu. Teda pokiaľ je výber kozmetiky kosher (u mňa je). Ak ste týmto dňom verné, som si istá, že sa to odráža aj na vašej pleti. V neposlednom rade si dosť nabiehame a svojím spôsobom zamedzujeme tvorbe nechcených wrinkles, respektíve posilňujeme pleťové bunky. Čo nám pomôže? exfolianty (peelingy) v akejkoľvek forme, hydratačné masky s obsahom rôznych aktívnych látok (kyselina hyaluronova, ceramidy, kolagén, koenzym Q10, glycerin..), masáže, vitamín C, rôzne sera, boostery či ampulky, no a samozrejme šípkovy olej! Okrem toho netreba zabúdať na používanie SPF a to celoročne! Piť dostatok tekutín, nezabúdať na hydratáciu pleti, obmedziť fajčenie a mať zdravý životný štýl.

Príspevok, ktorý zdieľa MYMKECH s k i n c a r e (@mymkech),

Ste špecifická tým, že si dokážete vyrábať rôzne pleťové masky a peelingy. Ako tento nápad prišiel? Z čoho všetkého sa dá vyrobiť kvalitná maska a peeling?

Prišiel úplne spontánne, keď som minula svoju obľúbenú hydratačnú masku a nevedela som ju zohnať. Okamžite som googlila ako by som ju mohla nahradiť a od vtedy si rozne výživné masky rada „vyrábam“ sama. Vždy používam suroviny, ktoré máme aktuálne doma (jogurt, med, avokádo, banán, čučoriedky, uhorka, oleje, bylinky...), takže nič špeciálne nekupujem. Najviac obľubujem jogurtovú práve vďaka obsahu probiotických kultúr, ktoré sú veľmi prospešné pre každý typ pleti. Miešam ho napríklad s medom a rakytníkovým olejom.

Predpokladám však, že vyrobiť si domácu masku či peeling nie je len tak...čo všetko musí človek vedieť aby nepomiešal veci, ktoré jeho pleti uškodia? 

Ak si chcete vyrobiť masku podľa vlastného receptu, musíte vedieť na čo daná surovina – potravina slúži, aby pleť nepodráždila. Ak si to vezmem na seba, doma si najčastejšie robím už spomínanú jogurtovú alebo detoxikačnú – ílovú masku. Íl kupujem kozmetický, takže mám istotu, že je bezpečný. Miešam ho s bylinným záparom, pričom musím vedieť akú má použitá bylinka funkciu. Poslednou zložkou v tejto maske je olej. Olej odporúčam vyberať podľa typu pleti a teda podľa stupňov komedogenity (stupnica upchávania pórov). Neutrálne oleje na všetky typy pleti sú napr. argánovy, šípkovy, jojobový, hroznový... Ak si nie ste niečím istý, radšej neexperimentujte.

Pri peelingu však treba byť opatrnejší. Po domácky vyrobený peeling z cukru či kávy môže urobiť viac škody ako osohy a navyše ním môžeme našej pleti nepekne ublížiť.

Mohlo by vás zaujímať: Vitamín D dôležitý pre krásu a pigmentáciu pleti: Najviac ho získate v tomto čase

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#mojbeautyday Dnes vám napíšem aké pleťové masky si dokážeme vyrobiť DOMA! MALINOVÁ popučíme hrsť malín a pridáme med, biely jogurt alebo tvaroh. Ovocné kyseliny, ktoré maliny obsahujú, jemne rozpúšťajú odumreté bunky. Táto maska pleť vyhladí a osvieží. MATCHA zmiešame jednu kávovú lyžičku čaju s medom. MATCHA maska nám pomôže zmierniť podráždenú pleť, rozjasniť a vďaka vitamínu K je účinná v boji proti tmavým kruhom pod očami. JABLKOVÁ Na jemno nastrúhané jablko zmiešame s bielym jogurtom. Jablká obsahujú vitamíny a minerály, ktoré majú hydratačné, či protizápalové účinky. Maska blahodárne pôsobí na unavenú, a starnúcu pleť. UHORKOVÁ Nastrúhanú uhorku zmiešame s medom, mliečnymi výrobkami, alebo vaječným bielkom. Uhorka udržiava hydratáciu, upokojuje a bojuje proti opuchom. MARHUĽOVÁ Popučené marhule zmiešame s medom. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov bojujú proti starnutiu pleti. MARHUĽOVÁ maska našu pleť spevní a osvieži. Aké masky si robievate vy? Napíšte do komentua inšpirujme sa navzájom. #naucsatoajty#mymkechskincare#skincareroutine#skincare#skin#beauty#krasa#zdravie#starostlivost#plet#kozmetika

Príspevok, ktorý zdieľa MYMKECH s k i n c a r e (@mymkech),

Váš Instagram je mimoriadne zaujímavý a mnoho žien z celého Slovenska si vás obľúbilo. Máte nejaké plány, ako by ste s týmto odvetvím chcela expandovať? Čo je vašim cieľom a čo všetko vám tieto rady, ktoré poskytujete do života dávajú? 

Ďakujem a veľmi sa teším, že je to tak vnímané. Každá takáto pozitívna odozva ma uisťuje v tom, že robím niečo prospešné a posúva ma to dopredu. Som rada za všetky baby ktoré na instagrame mám. Práve aj vďaka ním a ich záujmu sa neustále vzdelávam, rozoberám rôzne témy a píšem články. Snažím sa ich naučiť  ako sa starať o pleť, vedieť si vybrať vhodnú kozmetiku a zároveň ju aj správne použiť. Od začiatku robím toto poradenstvo zadarmo a priznám sa, že brať za to peniaze mi nikdy nenapadlo. Mojím cieľom bolo v prvom rade vždy pomôcť a odplatou za to je pozitívna spätná väzba z ich strany.

Áno, plány mám. Na jednom väčšom už dlhšie a intenzívne pracujem. Ak všetko pôjde ako má, čoskoro sa na trhu objaví moja vlastná prírodná pleťová kozmetika. :)