Presunúť na hlavný obsah

6 vecí, ktoré by ste nemali robiť svojmu tráviacemu traktu: Tieto ovplyvňujú zdravie vašich čriev

Zdravie a relax

Aj jednoduché zmeny životného štýlu môžu pomôcť napraviť alebo zmeniť zdravie našich čriev. Možno si mnohí ani neuvedomujeme, že robením niektorých vecí si v skutočnosti tráviaci trakt len poškodzujeme. Ktoré to sú?

Ak máte problém s tráviacim traktom, verte, že nie ste v tom sami. Ako informuje odborník pre portál bestlifeonline.com, v súčasnosti existuje 60 až 70 miliónov ľudí postihnutých gastrointestinálnymi poruchami. Dobrá správa? Niektorému z toho utrpenia sa dá vyhnúť a dá sa vyriešiť jednoduchými zmenami životného štýlu. O ktoré ide?

Mohlo by vás zaujímať: Zaraďťe do jedálnička grécky jogurt: Probiotikum, ktoré podporuje zdravie čriev, pozor však na tieto nástrahy

Pravidelná konzumácia spracovaných a vyprážaných jedál a potravín 

Ak trpíte gastrointestinálnymi príznakmi, prvým faktorom, ktorý treba preskúmať, je to, či neprijímate vo svojej strave príliš veľa vyprážaných a ultraspracovaných jedál a potravín. Tie totiž väčšinou stoja za syndrómom dráždivého čreva a iných črevných problémov: Konzumácia príliš veľkého množstva spracovaného alebo vyprážaného jedla môže poškodiť zdravie tráviaceho traktu tým, že vedie k zápalu a podráždeniu žalúdočnej sliznice... Tieto druhy potravín majú často vysoký obsah nezdravých tukov, soli a iných prísad, ktoré môžu byť ťažké pre tráviaci systém,“ poznamenáva odborník. 

Nedostatočné pitie čistej vody 

Dostatočná hydratácia je rovnako dôležitá, keď príde reč na zdravie čriev: „Nedostatočné pitie vody môže viesť k zápche, ktorá môže časom spôsobiť nepohodlie a poškodiť zdravie tráviaceho traktu. Voda je nevyhnutná na udržanie správneho fungovania tráviaceho systému,“ objasňuje odborník a odporúča prijímať cca 20 percent vášho denného príjmu vody z jedla, zvyšok budete musieť získať prostredníctvom nápojov.

Čítajte tiež: Tieto živiny sú podľa nového výskumu skutočne dôležité pre udržanie zdravého črevného mikrobiómu: O ktoré ide?

Časté predpisovanie antibiotík 

Ako informuje odborník ďalej, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je jedna tretina predpísaných antibiotík zbytočná: „Nadužívanie antibiotík môže poškodiť váš žalúdok narušením prirodzenej rovnováhy baktérií v čreve. To môže viesť k rôznym tráviacim problémom ako je hnačka, nadúvanie a bolesti brucha. Je dôležité používať antibiotiká len vtedy, keď je to skutočne potrebné, a dodržiavať pokyny poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ hovorí odborník. 

Nedostatok pohybu 

Byť fyzicky aktívny je dôležité pre vaše celkové zdravie a najmä pre zdravie vašich čriev. „Nedostatok pohybu môže poškodiť vaše tráviace zdravie tým, že vedie k zápche a iným tráviacim problémom. Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať tráviaci systém v pohybe a môže pomôcť predchádzať zápche,“ prezrádza. Odborník tiež odporúča zamerať sa na 150 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity a dve lekcie silového tréningu každý týždeň. 

Neprehliadnite: 4 najlepšie potraviny pre zdravie čriev, metabolizmus a zdravú telesnú hmotnosť: Tieto odporúča expertka

Časté jedenie červeného mäsa 

Odborník hovorí tiež to, že jesť príliš veľa červeného mäsa môže byť škodlivé pre váš tráviaci systém. Varuje pred tým, že časté jedenie červeného mäsa môže zmeniť bakteriálny systém v črevách: „Vyhýbanie sa mu vás určite urobí z dlhodobého hľadiska zdravšími,“ hovorí. 

Dopúšťate sa niektorých zo spomenutých vecí, ktorými škodíte zdraviu svojich čriev?

spolu hlasovalo 192 ľudí

Áno
115
Nie
77

- Najčítanejšie -